Контакт

Спорт

Ќе биде ли одложен штрајкот во Серија А?

Објавено пред

Можно е изнаоѓање на компромисно решение со кое би бил одложен штрајкот на професионалните фудбалери во италијанската Серија А.

Можно е изнаоѓање на компромисно решение со кое би бил одложен штрајкот на професионалните фудбалери во италијанската Серија А.

Првиот човек на здружението на професионалните фудбалери, Леонардо Гросо, рече дека работите се придвижуваат, но дека договор сеуште не е постигнат. На одложување на штрајкот, покрај Гросо, се надева и претседателот на лигата Маурицио Барета.

Штрајкот на професионалните фудбалери е најавен за викендов, доколку се случи нема да се одигра големото дерби помеѓу Рома и Интер.

Несогласувањата помеѓу двете страни дојдоа како последица на новиот колективен договор. За фудбалерите е спорна клаузулата со која тие ќе мора да одбиваат трансфери доколку во последната година од договорот се наоѓаат во преговори со матичниот клуб.крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал пред пласман на фајнал-фор, Барса израмни со драматична победа во Турција (видео)

Објавено пред

Актуелниот шампион од Евролигата, Реал Мадрид е на една победа од фајнал фор турнирот, откако Факундо Кампацо ги предводеше до 78:63 победа над Панатинаикос во вториот меч во Мадрид.

Аргентинецот имаше 13 поени, 9 асистенции, 7 скока и 5 украдени топки, а мечот беше одлучен во третата четвртина (26:15), поради фантастичниот Кампацо. Сега, Реал ќе има шанса да ја запечати победата во вторник во Атина, откако ниту еден клуб не се вратил од 0:2 негатива во четврт-финалето на Евролигата.

Додека Реал немаше мака, нивните шпански ривали Барселона стигнаа до трилер 74:72 победа на гостувањето во Турција кај Анадолу Ефес за да ја израмнат серијата на 1:1. Мечот се одлучуваше во последните секунди, кога Адам Ханга го погоди победничкиот поен на 2 секунди пред крајот.

Ханга беше клучниот кошаркар во тимот на Светислав Пешиќ, постигнувајќи 17 поени и 4 скока. Шејн Ларкин беше најдобар за Ефес со 14 поени. Серијата сега се сели во Барселона за следните два натпревари.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ

(1:1) Анадолу Ефес – Барселона 72:74 (16:19, 18:19, 25:24, 13:12)

(2:0) Реал Мадрид – Панатинаикос 78:63 (21:8, 14:18, 26:15, 17:22)

Прикажи повеќе...

Спорт

Хоџсон го брани голманот Хенеси: Сега ќе научи сѐ за Хитлер и нацизмот

Објавено пред

Голманот на Кристал палас, Вејн Хенеси избегна казна за покажување на нацистички поздрав, откако тврдеше дека воопшто ништо не знае за Адолф Хитер и за нацистите, и сега неговиот тренер Рој Хоџсон вели дека тој е „очаен“ да биде едуциран за овие теми.

Велшкиот голман беше обвинет од Фудбалската асоцијација (ФА) откако во јануари се појави фотографија со крената десна рака и лева рака на устата, која беше објавена од неговиот колега од Палас, Макс Маер, кој иронично е Германец. Хенеси демантираше дека правел нацистички поздрав и на сослушувањето во ФА, беше утврдено токму тоа – тој имал „значително непознавање на Хитлер, фашизмот и нацизмот“. Хоџсон вели дека клубот ќе го едуцира.

„Не знам колку треба да бидеме разочарани од неукоста на Хенеси. Мојата генерација, тие кои се постари, знаат многу повеќе. Не знам што учат младите. Вејн е искрен и добар човек, а тоа што му недостасува едукација е нешто што клубот мора да работи да го порави. Тој сега е навистина очаен да научи повеќе“, вели Хоџсон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо Загреб ја запечати јубилејната 20. хрватска титула! (видео)

Објавено пред

Динамо Загреб со 1:0 победи на гостувањето кај Славен Белупо во 29. коло на хрватската прва лига, и тоа 20. пат на шест кола пред крајот на лигата, но без своите верни „бед блу бојс“, кои не патуваа во Копривница поради тоа што е Велипеток пред Велигден.

Амер Гојак постигна гол во 48. минута, што беше доволно „модрите“ и математички да избегаат пред второпласираната Риека. Ненад Бјелица шампионскиот меч го почна без многу стандардни првотимци вклучувајќи го и капитенот, македонскиот репрезентативец Аријан Адеми.

Ова е вкупно 30. титула за Динамо во историјата ако се сметаат десетте титули од поранешна Југославија по што клубот ќе добие и трета ѕвездичка на својот грб. Сезоната е повеќе од успешна за „модрите“ кога тие стигнаа до осмина-финалето на Лига Европа (каде што загубија од Бенфика) и им останува борбата за Купот на Хрватска, каде што играат со Осиек во полуфиналето.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Помпео: Русија се меша во изборите во целиот свет

САД ќе продолжат да го осудуваат руското мешање во американските избори и ќе преземат одлучни мерки против злонамерното дејствување на...

Избори 201911 час

МВР ќе издава лични карти и утре и задутре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите одделенија за управни работи ќе работат в сабота и в недела...

Македонија17 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија18 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија20 часа

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија20 часа

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток20 часа

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија21 час

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа22 часа

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20191 ден

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија2 дена

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20192 дена

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија2 дена

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија2 дена

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет2 дена

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет2 дена

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет2 дена

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија2 дена

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет2 дена

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа2 дена

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Досие