Контакт

Спорт

Овчаров суспендиран од германската федерација

Објавено пред

Членот на германската репрезентација во пинг понг која го освои златниот медал на неодамна завршеното ЕП во Острава, Димитриј Овчаров е суспендиран од националната федерација поради позитивен допинг тест.

Членот на германската репрезентација во пинг понг која го освои златниот медал на неодамна завршеното ЕП во Острава, Димитриј Овчаров е суспендиран од националната федерација поради позитивен допинг тест. Примерокот „А“ му беше земен уште на 23 август, а наодот покажа дека има присуство на „кленбутерол“ забранета супстанца што го намалува заморот. Овчаров изјави дека воопшто и не чул за таква супстанца и е отворен за соработка. Се очекува да му биде земен „Б“ примерок, пред да се донесе конечна одлука. На ЕП во Острава Овчаров се повреди на полуфиналниот екипен меч со Франција, во дуелот со Адриен Матене (2:3), а на поединечните мечеви поради тоа не настапи. крај/ап/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанката Бадоса е првата тенисерка со коронавирус на Австралија опен

Објавено пред

Шпанската тенисерка Паула Бадоса е првата натпреварувачка која во карантинот во Мелбурн пред почетокот на Австралија опен имала позитивен тест на Ковид 19.

Таа патувала со еден од оние спорни летови од Абу Даби на кои уште двајца патници покажале позитивни резултати на вирусот.

Бадоса на социјалните мрежи напишала дека не се чувствува добро, па морале да ја преселат во медицински хотел во Мелбурн.

„Имам лоши вести, денеска добив позитивен тест на коронавирус. Не се чувствувам добро, имам некои од симптомите, но ќе се обидам да се опоравам. Ви благодарам на поддршката, ќе се вратам уште посилна“ порача 23-годишната тенисерка кој моментно е 67-ма на ВТА листата.

Минатата сезона Бадоса стигна до осминафиналето на Ролан Гарос. Лани во Мелбурн натпреварувањето го заврши во второто коло, подобра од неа беше Петра Квитова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Египет 2021: Полска го здроби Уругвај, „гаучосите“ ги надмудрија „самураите“

Објавено пред

Јужноамериканската селекција на Уругвај претрпе висок и убедлив пораз од селекцијата на Полска во главната групна фаза на ракометниот Мундијал во Египет. Полјаците славеа со 30-16 и ги задржаа шансите за прогрес во разигрувањата.

И со практично втор состав Полска беше пресилна за Уругвајците, па предводени од расположениот Морито кој осумпати прецизно стрелаше со 4 бода пред следните 2 меча од групата атакуваат на четвртфинале.

Освен Морито кај Полска 5 гола постигна Сицко, а 4 Сувара.

Кај Уругвај најпрецизен беше Кансио со 6 гола.

Иако многумина на овој Мундијал очекуваа изненадувањето да биде Јапонија (посебно по ремито со Хрватска), сепак „самураите“ денеска го положија оружјето пред селекцијата на Аргентина. „Гаучосите“ славеа со 28-24 предводени од феноменалниот Симонет (5 гола) и денеска незадржливиот Пизаро со 10 погодоци.

Аргентина моментно е втора на табелата со 4 бода, бод повеќе од Хрватска на третата позиција, но „коцкастите“ од 18 часот ги чека дуелот со Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Агуеро има корона, пропушта 3 меча на „граѓаните“

Објавено пред

Напаѓачот на Манчестер Сити, Аргентинецот Серхио Кун Агуеро објави дека е позитивен на коронавирусот.
Агуеро ги пропушти последните два натпревари на „граѓаните“ затоа што беше со самоизолација откако претходно бил во контакт со заразен пријател, а сега на Твитер потврди дека и самиот тој е заразен со вирусот.

Во следните 10 дена Сити на распоред има 3 меча, а Агуеро нема да биде дел од нив.

Оваа вест доаѓа во лош момент за Пеп Гвардиола и Манчестер Сити, посебно ако се знае дека од почетокот на сезоната тој одигра само 9 меча затоа што паузираше долго време поради повреда.

И без неговите услуги Сити има одлични резултати изминатиот период, стационирани се избраниците на Гвардиола на втората позиција, веднаш зад лидерот Јунајтед. Сепак, густиот распоред бара освежување во навалната линија на тимот од Манчестер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија3 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија6 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија7 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија7 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија8 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија9 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа10 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет10 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија11 час

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет22 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет24 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 ден

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија1 ден

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија1 ден

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Досие