Контакт

Спорт

Серена Вилијамс го пропушта и Токио

Објавено пред

На Пан Пацифик турнирот во Токио кој ќе се одржи од 26 септември до 2 октомври, нема да настапи водечката на ВТА листата Серена Вилијамс. Ова го соопштија организаторите на турнирот вреден два милиони долари.

На Пан Пацифик турнирот во Токио кој ќе се одржи од 26 септември до 2 октомври, нема да настапи водечката на ВТА листата Серена Вилијамс. Ова го соопштија организаторите на турнирот вреден два милиони долари. Серена по победата на Вимблдон оваа година го расече стапалото на скршено стакло во еден ресторан и по извршената операција не се појави на тениските терени вклучувајќи го и Грен слемот Флешинг Медоу. Серена планира да се врати на тениските терени во ноември кога во финалето на Федерејшн Купот ќе се сретнат САД и Италија. На турнирот во Токио ќе настапат  минатогодишната победничка Марија Шарапова и финалистката Јелена Јанковиќ, финалистката на Вимблдон Вера Звонарева како и победничката на Ролан Гаро Франческа Скијавоне која што минатата година во Токио победи во двојки со Алиса Клејбанова. крај/ап/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УФЦ: Холовеј со рекордни 455 удари го уништи Катар, сега чека на Волкановски

Објавено пред

Поранешниот шампион во перо категорија, Макс Холовеј ја доби крвавата битка во пет рунди против Калвин Катар на УФЦ Фајт ајленд 7, за да стане еден од фаворитите за борба со Александер Волкановски за појасот во велтер актегорија.

Холовеј започна фуриозно со голем број удари во главата на Катар, но тој остана на нозе во неверојатните први две рунди и покрај огромниот број на удари кои ги доби. Катар малку се врати во третата рунда, во која беше порамноправен протовник, но Холовеј потоа доминираше и во последните две рунди, но Катар изддржа се и како вистински воин остана на нозе до крај, добивајќи 455 удари во текот на мечот, што е нов УФЦ рекорд.

Карлос Кондит и Мет Браун исто така имаа фантастични пет рунди, во кои Кондит ја прекина низата од пет порази и стигна до победа, додека српскиот фајтер Душко Тодоровиќ го доживеа првиот пораз, откако во првата рунда беше претепан до Пунахеле Соријано.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден со неверојатна партија на дебито за Нетс

Објавено пред

НБА саботата беше одбележана со фантастичното деби на Џејмс Харден за Бруклин нетс, во кое поранешниот кошаркар на Хјустон заврши со трипл-дабл за да помогне во 122:115 победата над Орландо меџик.

Харден заврши со 32 поени, 12 скока и 14 асистенции, додека уште подобар беше Кевин Дурент со 42 поени, додека за Меџик, Никола Вучевиќ беше најдобар со 34 поени. Со ова Харден е само седми кошаркар во историјата на НБА кој дебитирал за нов тим со трипл-дабл, а прв кој имал трипл-дабл со најмалку 30 поени. Бруклин го подобри скорот на 8-6, а Орландо сега има 6-7.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Сан Антонио – Хјустон 103:91

Бруклин – Орландо 122:115

Торонто – Шарлот 116:113

Мемфис – Филаделфија 106:104

Мајами – Детроит 100:120

Портланд – Атланта 112:106

Прикажи повеќе...

Спорт

Заврши СП за Лука Циндриќ

Објавено пред

Лука Циндриќ, еден од најважните играчи во хрватската репрезентација, поради повреда, го заврши своето учество на Светското првенство во Египет.

Циндриќ беше неизвесен за натпреварот против Јапонија, но тој сепак беше во тимот, одигра 42 минути, постигна четири гола. Дуелот Хрватска Јапонија заврши без победник 29:29.

Прегледите по мечот со Јапонија, покажале дека повредата која Циндирќ ја влече подолго време се влошила.

Повредата на Циндриќ претставува сериозен удар за Хрватска, бидејќи селекторот Лино Червар на позицијата среден бек остана само со играчот на Нексе Јанко Кевиќ. Во отсуство на Игор Карачиќ, кој би требало да биде подготвен за вториот круг, целиот товар во организацијата на играта ќе падне врз капитенот Домагој Дувњак.

Хрватска, утре, во второто коло, од 18 часот ќе игра против Ангола.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 минути

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија39 минути

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Свет1 час

Фејсбук и Инстаграм ги вратија профилите на Трамп

Страниците на актуелниот американски претседател Доналд Трамп на Фејсбук и на Инстаграм се активни од неодамнешната блокада. Претходно, Марк Цукерберг,...

Македонија12 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт13 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија14 часа

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија17 часа

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија19 часа

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ21 час

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа22 часа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион24 часа

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија1 ден

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет2 дена

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет2 дена

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет2 дена

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет2 дена

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија2 дена

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија2 дена

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Досие