Контакт

Спорт

Пораз на шахистите, победа на дамите

Објавено пред

Женската шаховска репрезентација на Македонија забележа победа во седмото коло на 39-та олимпијада, која се одржува во рускиот град Канти Масијск.

Женската шаховска репрезентација на Македонија забележа победа во седмото коло на 39-та олимпијада, која се одржува во рускиот град Канти Масијск.

Дамите попладнево ја победија репрезентацијата на Јужна Африка со 2,5:1,5. Цели поени освоија на втората и четвртата табла  Катерина Јоноска против Анзел Соломонс и Бојана Бејатовиќ во дуелот со Синди Мбалеине.

На третата табла Моника Станојовска во 83 потег го положи оружјето пред  Моник Сиши, на првата табла по само 29 потега, Габриела Коскоска ремизираше со Мелиса Гриф. Пораз од 2,5:1,5 запишаа шахистите од Словачка.

Владимир Георгиев и Никола Митков загубија од Сергеј  Монсесиан, односно Томаш Петрик, Трајко Недев ремизираше со  Љубомир Фачник, додека победа забележа Ѕвонко Станојоски во дуелот со Марјан Јурчик.крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ со писмо ги објасни своите „разумни“ барања

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, со отворено писмо до претседателот на Австралија опен, Крег Тајли, објавено на Твитер се бранеше по критиките кои ги доби за наводната „листа на желби“ кои ги имал за настап на турнирот.

Претходно, Ѓоковиќ достави листа „совети“ до организаторите на првиот гренд слем во 2021, вклучувајќи дозвола за посета на тренерот, или „преселба“ на што е можно повеќе тенисери кај приватни жители на Австралија со тениски терени. Ова доаѓа откако Ѓоковиќ, како и сите тенисери кои ќе учествуваат на турнирот, се во 14-дневен карантин во Аделаида.

Во писмото, Ѓоковиќ вели дека имал добри намери и дека не сакал да испадне „себичен, тежок и неблагодарен“.

„Тоа е многу далеку од вистината. Јас искрено се грижам за моите колеги, а исто така сфаќам како функционира светот и кој станува поголем и зошто. Затоа ја користам мојата привлегирана позиција да помогнам каде што е потребно“, вели Ѓоковиќ.

Премиерот на провинцијата Викторија, Даниел Ендруз вчера го коментираше Ѓоковиќ со една реченица: „Одговорот е НЕ!“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити се лидери во Премиер лигата по победата над Вила во меч со неверојатен број на шанси

Објавено пред

Манчестер сити стигна до 2:0 победа над Астон вила за да се искачи на првото место во премиер лигата (барем до вечерва кога Манчестер јунајтед гостува на Фулам) во меч со неверојатен број на пропуштени шанси од страна на двата тима.

На силниот дожд во Манчестер, „граѓаните“ се мачеа со упорниот тим на Вила, кој ако не беше целосно рамноправен тим, барем покажа храброст да оди на гол и на победа против силниот противник. Отпорот, конечно, беше скршен во 79. минута, кога Бернардо Силва постигна убав гол по 24 неуспешни удари на голот на противникот, а во 89. минута беше досуден пенал за домаќините, кој Илкај Гундоган сигурно го реализираше.

Манчестер сити сега се први со 38 поени од 18 меча, пред Лестер со ист број на поени од 19 меча и Манчестер сити со 37 поени од 18 меча. Актуелниот шампион Ливерпул се на четвртото место со 34, пред Тотенхем со 33 и Евертон и Вест хем со 32 во неверојатно тесна трка за врвот во Англија. Астон вила остануваат 11. со 26 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ниту среќата не ги сака – Шалке прими гол во 93. минута за пораз од Келн

Објавено пред

Кога се чинеше дека „клетвата“ е прекината со победата над Хофенхајм, Шалке повторно сврза два порази во низа, овојпат од директен кандидат за испаѓање, Келн и тоа со гол во 93. минута од мечот.

Дефанзивецот Рафаел Чикос ги донесе Келн во водство во 31. минута од мечот, но Шалке израмни во 57. минута преку Американецот Метју Хоуп, и беше на секунди пред освојување на поенот, кога Јан Тилман во 93. минута ги урна надежите на „кралско сините“.

Со трите поени, Келн скокнува на 15. место со 15 поени, додека Шалке се убедливо последни со 7 освоени поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Кина воведени санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет3 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет4 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија4 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт6 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија6 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија6 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет7 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија7 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија8 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет10 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет11 час

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија12 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ12 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет13 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет13 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија14 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет1 ден

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет1 ден

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија1 ден

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Досие