Контакт

Спорт

Навивач на Копенхаген избоден со нож

Објавено пред

Навивач на Ф.К.Копенхаген е префрлен во болница во Атина, откако во тепачка која се случила пред еден бар бил прободен со нож.

Навивач на  Ф.К.Копенхаген е префрлен во болница во Атина, откако во тепачка која се случила пред еден бар бил прободен со нож.

Од болницата во која е сместен 27 годишниот навивач информираат дека неговата состојба е стабилна. Атинската полиција нема поконкретни информации за тепачката, а по повод овој настан со официјален стан нема излезено ниту Амбасадата на Данска.

Данскиот навивач во Атина допатувал за да го гледа вечерашниот натпревар во Лигата на шампионите помеѓу Панатинаикос и Копенхаген.

Овој натпревар ќе се одигра во рамките на Д групата, во првото коло Копенхаген го совлада Рубон со 1:0, додека Панатинаикос забележа убедлив пораз од 5:1 на гостувањето во Барселона.крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Погба: Златан расист? Ајде не шегувајте се

Објавено пред

Пол Погба застана зад својот поранешен соиграч од Манчестер јунајтед, Златан Ибрахимовиќ, по обвинувањата за расизам против шведскиот ветеран по бурната пресметка со Ромелу Лукаку, уште еден поранешен играч на „ѓаволите“ на вчерашното дерби Интер – Милан.

Снимките од инцидентот беа анализирани до бескрај од медиумите и некои од нив сметаа дека боцката на Златан: „Викни ја мајка ти и прави го тоа вуду-с.ање“ е јасен пример за расизам. Ова е провокација за изјавата на еден од акционерите на Евертон, кој тврдеше дека тој одбил да потпише нов договор кога Јунајтед беше заинтересиран за него бидејќи неговата мајка посетила вуду-свештеник.

Погба вели дека е невозможно Ибрахимовиќ да е расист.

„Златан… расист? Тој ме сака премногу и е последниот човек за кого би помислил дека е расист. Ајде не шегувајте се со тоа“, напиша Погба на „Твитер“.

Вербалниот дуел на Ибра и Лукаку – „Да ве е..м тебе и жена ти… Оди прави ги оние вуду-глупости“

Прикажи повеќе...

Спорт

Озил воопшто не планира враќање во Германија

Објавено пред

Месут Озил на презентацијата како фудбалер на Фенербахче ги отфрли сите можности да се врати во германската фудбалска репрезентација, ниту да игра повторно во Бундеслигата праќајќи јасна порака до земјата каде што е роден.

Озил имаше 94 настапи за Германија од 2009 до 2018 година, со 23 гола и 43 асистенции, и секако со титулата од Светското првенство во 2014 кога беше клучен човек во репрезентацијата. Сепак, четири години подоцна во Русија, Германија испадна во натпреварите по групи и Озил се откажа од репрезентацијата тврдејќи дека во Федерацијата има расизам. Таа одлука не планира да ја смени.

„Кога ќе тргнам на пат, не се враќам назад. Затоа, нема да играм за германската репрезентација повеќе. Им посакувам многу успех“, вели 32-годишниот Озил.

Тој исто така ја отфрли можноста да се врати во Бундеслигата, каде што на почетокот на кариерата играше во Шалке и Вердер.

„Но, не сонувам за враќање во Бундеслигата“, одговори кусо фудбалерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“: Модриќ прифатил намалена плата во Реал, Рамос и Васкез не!

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ се договори со Реал Мадрид за продолжување на соработката уште една година откако актуелниот договор му истекува за 5 месеци. Шпанска „Марка“ пишува дека на Серхио Рамос не му успеало она што му успеа на Хрватот.

Најтиражниот шпански весник пишува дека Реал поради долготрајноста на корона-кризата и поучен од финансиската ситуација во лутиот ривал Барселона, максимално ги поедноставил преговорите, дури и со Лукас Васкез, уште еден од играчите на кои им истекува договорот.

Тоа одбивање да се комплицираат преговорите со наведените играчи се гледало и во тоа што клубот дал ултиматум по начелото земи или остави. Во „кралскиот клуб“ се убедени дека сега е најважно да останат финансиски стабилни и да ги намалат трошоците. Сè е подредено на тоа, нема сентименталност и галантност, дури ни кон најзаслужните фудбалери.

„Водството на Реал предводено од претседателот Флоретино Перез очајнички се обидува да го одржи Реал над водата и во овие ужасно тешки времиња сакаше Рамос и Васкез да ја продолжат соработката со клубот. Им понудија нови договори, тие ги одбија, сега се слободни да преговараат со други клубови. За разлика од нив, Модриќ прифати намалување на платата“, пишува весникот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет2 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија3 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија5 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија6 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија6 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија7 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија7 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија8 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија9 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија10 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа12 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет12 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет12 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија12 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет23 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Досие