Контакт

Спорт

Тотенхем се интересира за Бојан Кркиќ

Објавено пред

Според англиските медиуми, Тотенхем се поврзува позајмица на младиот напаѓач на Барселона, Бојан Кркиќ.

Бојан Кркиќ не е во плановите на Пеп Гвардиола за стартниот тим на Барселона. Многу од големите клубови ја пратат ситуацијата и се подготвуваат соодветно да реагираат. Англиските медиуми денеска објавуваат дека Тотенхем сака да го доведе Бојан Кркиќ на позајмица. Барселона не сака лесно да се откаже од Кркиќ, а и самиот тој сака да игра во клубот од каде што потекнува. Сепак кратка позајмица би била возможна со оглед на малата минутажа која ја добива Крикич во последно време.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар го доби градското дерби

Вардар како гостин го доби градското дерби против Работнички со 2:0. Овој натпревар ја отвори шестата рунда во домашниот фудбалски шампионат.
Вардар до победата дојде со головите на Ерменецот Барсегјан во 29.минута и Брдаровски во 63.минута од натпрева…

Објавено пред

Вардар како гостин го доби градското дерби против Работнички со 2:0. Овој натпревар ја отвори шестата рунда во домашниот фудбалски шампионат.

Вардар до победата дојде со головите на Ерменецот Барсегјан во 29.минута и Брдаровски во 63.минута од натпреварот. Стрецот на голот Барсегјан на најдобар начин го прослави својот 25.роденден.

Црвено-црните го забележаа четвртиот триумф во сезоната и со 14 бода, барем до утре ќе бидат на челната позиција на табелата. Работнички со третиот пораз стана на девет бода.

Шестото коло утре ќе го комплетираат натпреварите: Силекс-Шкендија, Победа, Академија Пандев, Шкупи-Македонија ЃП и Ренова-Беласица.

фото: fkvardar.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико лесно со Хетафе (Видео)

Фудбалерите на Атлетико Мадрид, вечерва, го совладаа градскиот ривал Хетафе со 2:0. Најзаслужен за вториот триумф на Атлетико во првенството беше Тома Лемар.
Атлетико, со оглед на формата во која се наоѓа, полсено од прогнозите забележа победа на „Коло…

Објавено пред

Фудбалерите на Атлетико Мадрид, вечерва, го совладаа градскиот ривал Хетафе со 2:0. Најзаслужен за вториот триумф на Атлетико во првенството беше Тома Лемар.

Атлетико, со оглед на формата во која се наоѓа, полсено од прогнозите забележа победа на „Колосеум“ стадионот во Мадрид. „Јорганџиите“ од доаѓањето на Диего Симеоне на тренерската позиција против Хетафе имаат 12 победи и само едно реми и нневеројатна гол разлика 25:0.

Првиот гол на мечот беше постигнат во 14.минута. Лемар испрати проектил од 25 метри, топката удри во гредата, а потоа и во грбот на голманот Сорија и заврши во мрежата.

Во второто полувреме, Лемар во 60.минута со гол го заврши брилијантниот тимски контра напад.

Хетафе мечот го заврши со играч помалку, бидејќи Алена кој во играта влезе во 64.минута во 68. доби црвен картон.

Во наредната рунда Атлетико ќе игра против Уеска, а Хетаве ќе гостува кај Алавес.

Алавес, попладнево во Мадрид, го декласира Рајо Ваљекано со 5:1. Домаќинот водеше со 1:0, а потоа играчите на Алавес постигнаа пет гола.

Еибар со голот на Кике го совладаа Леганес со 1:1.

Селта не успеа да ги освои трите бода против Ваљадилид иако имаше предност од 2:0 и 3:1. мечот заврши 3:3, а бод на Ваљадолид му донесе Суарез во 94.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Немавме мотивација, бодот е реален

Менаџерот на фудбалерите на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, изјавил резултатот 1:1 против Вувлерхемптон е реален.
„Црвените ѓаволи“ имаа предност на овој натпревар со голот на Фред, меѓутоа Вулверхемптон израмни во 53.минута со голот на Жоао Мутињо.
„…

Објавено пред

Менаџерот на фудбалерите на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, изјавил резултатот 1:1 против Вувлерхемптон е реален.

„Црвените ѓаволи“ имаа предност на овој натпревар со голот на Фред, меѓутоа Вулверхемптон израмни во 53.минута со голот на Жоао Мутињо.

„Резултатот е правичен. Вулвс го заслужија бодот. Беа подобри, поагресивни. Бие и помотивирани од нас, не знам на што се должи тоа. Нашата игра беше лоша, без креација и динамика. Очекував повеќе од напаѓачите. Започнавме лошо, им дозволивме да го контролираат мечот. Вистинско чудо е што ние први постигнавме гол“, рекол Мурињо.

Манчестер јунајтед по шест кола веќе има осум бода помалку од лидерот на табелата Ливерпул. Екипата на Мурињо, во наредната рунда, ќе му гостува на Вест Хем.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура1 час

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа5 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија7 часа

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет9 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија9 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија11 час

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ12 часа

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија12 часа

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток23 часа

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток1 ден

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија1 ден

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ1 ден

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија1 ден

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Македонија1 ден

Фрчат казни за адвокати во кривичниот суд, тројца казнети со 1000 евра

Поради неприсуство на тројца адвокати, Судот го одложи денешното рочиште за предметот на специјалното јавно обвинителство со кодно име „Топлик“....

Македонија1 ден

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија2 дена

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија2 дена

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет2 дена

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија2 дена

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Досие