Контакт

Спорт

Македонија загуби од Ј. Африка и во дубл

Објавено пред

Македонската Дејвис Куп репрезентација го загуби и третиот меч против Јужна Африка во рамките од првото коло од Првата евро-африканска зона.

Денеска Русевски и Магдинчев во игра на двојки загубија убедливо од јужноафриканската комбинација Котце/Де Вест во три сета со 6:1, 7:6 и 6:2. Со овој пораз Македонија ги загуби сите шанси за изненадување против силната јужноафриканска селекција, која вчера ги доби и двете средби во сингл на стартот. По овие три порази и убелдивото водство на домашните од 3:0 утре останува само формално да се доиграат двата последни сингл меча. Во нив селекторот Андонов најверојатно ќе им даде шанса и на резервите Мартиновски и Грабуловски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кубица се договорил со Вилијамс

Полскиот автомобилист Роберт Кубица наредната сезона ќе вози за тимот на Вилијамс во шампионатот на Формула 1. Оваа информација официјално е биде потврдена за неколку дена, пред трката за Големата награда на Абу Даби.
Кубица, по пауза од осум години, п…

Објавено пред

Полскиот автомобилист Роберт Кубица наредната сезона ќе вози за тимот на Вилијамс во шампионатот на Формула 1. Оваа информација официјално е биде потврдена за неколку дена, пред трката за Големата награда на Абу Даби.

Кубица, по пауза од осум години, повторно ќе се трка во Формула 1. Неговата кариера беше прекината, поради тешките повреди на десната рака, со кои се здоби на рели трка во Италија.

Тоа што движењата со десната рака му се лимитирани не му пречи повторно да седне во болидот.

Прв пат по несреќата, минатата година, Рено му овозможи да го тестира нивниот болид. Бидејќи постигна доби резултати тој беше во конкуренција за возач на Вилијамс и пред почетокот на актуелната сезона, која ќе заврши в недела во Абу Даби.

Сепак, Вилијамс решија покрај Ленс Строл да вози Русинот Сергеј Сироткин. Од овој тим тогаш не ја исклучија можноста Кубица да добие шанса да вози за нив, поради што и го задржаа како тест-возач.

Покрај Кубица, наредната сезона за Вилијамс ќе вози и Џорџ Расел.

Роберт Кубица последен пат во болид на Формула 1 се тркаше во ноември 2010 година. Дебито на патеките го имал во 2006 година на трката за Големата награда на Унгарија. До несреќата во 2010 година стартувал на 76 трки како возач на Заубер и Рено. Најголемиот успех го забележал во 2008 година кога победил на трката за Големата награда на Канада.

Прикажи повеќе...

Спорт

Визардс се вратија од -22, Грин со сирената му пресуди на Орландо (Видео)

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.
Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот …

Објавено пред

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.

Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот дел и во еден момент му дозволи на противникот предност од 22 поени (18:40).

Најефикасен кај Визардс беше Џон Вол со 30 поени и осум асистенции, 27 поени постигна Бредли Бил, а Џеф Грин уфрли 20 поени. Тобајас Херис се истакна кај Клиперс со 29 поени.

Портланд Трејлблејзерс славеа во кулниот „Медисон Сквер Гарден“ против Њујорк Никс 118:114. Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, петти натпревар по ред бележи дабл-дабл за Портланд. Против Никс тој имаше учинок од 13 поени и 11 скока.

Бековите, Си-Џеј Мекалум (31 поен) и Демијан Лилард (29 поени) го предводеа Протланд до победата. Најефикасен на натпреварот со 32 поени беше бекот на Никс, Тим Хардавеј јуниор.

Одличен меч на Флорида одиграа Орландо Меџик и Торонто Репторс. Гостите од Канада славеа 91:89, а решавачките поени ги постигна Дени Грин во последната секунда. Грин мечот го заврши со 13 поени, пет повеќе постигна Каваи Ленард. Најефикасен на мечот беше играчот на Орландо Еван Фурние со 28 поени, а Црногорецот Никола Вучевиќ забележа 14 поени и 18 скока.

Победа на Флорида, но во Мајми забележаа Бруклин Нетс 92:104. Играчите на Бруклин во последниот период го решија прашањето околу победникот. Решавачката четвртина ја добија со 30:15.

Дианџело Расел со 20 поени го предводеше Бруклин, додека поен повеќе за Мајами постигна Хасан Вајтсајд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Визардс се вратија од -22, Грин со сирената му пресуди на Орландо (Видео)

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.
Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот …

Објавено пред

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.

Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот дел и во еден момент му дозволи на противникот предност од 22 поени (18:40).

Најефикасен кај Визардс беше Џон Вол со 30 поени и осум асистенции, 27 поени постигна Бредли Бил, а Џеф Грин уфрли 20 поени. Тобајас Херис се истакна кај Клиперс со 29 поени.

Портланд Трејлблејзерс славеа во кулниот „Медисон Сквер Гарден“ против Њујорк Никс 118:114. Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, петти натпревар по ред бележи дабл-дабл за Портланд. Против Никс тој имаше учинок од 13 поени и 11 скока.

Бековите, Си-Џеј Мекалум (31 поен) и Демијан Лилард (29 поени) го предводеа Протланд до победата. Најефикасен на натпреварот со 32 поени беше бекот на Никс, Тим Хардавеј јуниор.

Одличен меч на Флорида одиграа Орландо Меџик и Торонто Репторс. Гостите од Канада славеа 91:89, а решавачките поени ги постигна Дени Грин во последната секунда. Грин мечот го заврши со 13 поени, пет повеќе постигна Каваи Ленард. Најефикасен на мечот беше играчот на Орландо Еван Фурние со 28 поени, а Црногорецот Никола Вучевиќ забележа 14 поени и 18 скока.

Победа на Флорида, но во Мајми забележаа Бруклин Нетс 92:104. Играчите на Бруклин во последниот период го решија прашањето околу победникот. Решавачката четвртина ја добија со 30:15.

Дианџело Расел со 20 поени го предводеше Бруклин, додека поен повеќе за Мајами постигна Хасан Вајтсајд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија2 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија3 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Македонија3 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија3 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет3 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет4 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија4 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија14 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија15 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија17 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија18 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized21 час

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија21 час

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски22 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија22 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски23 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија1 ден

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет1 ден

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Досие