Контакт

Спорт

Хет-трик на Пипо за убедлива победа на Милан

Објавено пред

Со хет-трикот на Пипо Инзаги милан убедливо ја совлада Аталанта, Томазо Роки му донесе победа на Лацио на гостувањето кај Наполи, Фиорентина на домашен терен загуби од Палермо.

Милан убедлво со 3-0 славеше на Сан Сиро над Аталанта, Пипо беше звезда на натпреварот постигнувајќи ги сите три гола за Росоњерите. Милан рано го скрши отпорот на Аталанта, по само седум минути игра асистенција на Јанкуловски, Пипо на вистинското место за 1-0. Во 71та минута Инзаги избегна офсајд замка, го помина и голманот на гостите и погоди за 2-0. Три минути подоцна одлично еден-два проигрување на Замброта и Јанкуловски, асистенција до Пипо кој го постави конечниот резултат од 3-0. Лацио дојде до големи три бода од гостувањето кај Наполи, тимот од Рим победи со 2-0. Томазо Роки му ја донесе победата на Лацио, влезе во 56та минута на местото на Зарате и одма блесна. Во својот прв допир со топката, во 57та минута му донесе водство на Лацио од 1-0. Осум минути подоцна го постави и конечниот резултат од 2-0. Горан Пандев ги одигра сите 90 минути за Лацио. Палермо ја изненади Фиорентина на нејзин терен со 2-0. Симплицио во 48та минута погоди за 1-0, Миколи во 56та го постигна вториот гол за Палермо. Болоња убедливо со 3-0 славеше над Сампдорија, значајни три бода за тимот на Синиша Михајловиќ. Пред крајот на првиот дел Ди Ваијо погоди за водство на домаќините од 1-0. Истиот фудбалер во финишот во 87та и 90та минута постигна уште два гола и со хет-три го постави конечниот резултат од 3-0. Победа од 3-0 забележа и Сиена на гостувањето кај Катанија. Макароне во 9та минута го отвори резултатот, Гезал во 70та зголеми на 2-0, Јаролим во 90та погоди за конечни 3-0. Киеви и Каљари ги поделија бодовите играјќи 1-1. Гостите со голот на Џеда во 28та минута погоди за 1-0, Макинва во 55та му донесе бод на Киево. Лече и Реџина одиграа без голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса и Ајакс во вечна врска – Де Јонг е само последниот од низата каталонски Холанѓани (видео)

Барселона го потври доаѓањето на Френки де Јонг од Ајакс за фантастични 75 милиони евра, продолжувајќи ја традицијата на холадски фудбалери во Каталонија, почната со легендата Јохан Кројф.
Ајакс уште еднаш докажа дека ја има можеби најсилната „школа“ з…

Објавено пред

Barcelona has backed the arrival of Frankie de Jong from Ajax for a fantastic 75m euros, continuing the tradition of Catalan Hollywood players starting with legend Johan Cruyff.

Ajax has once again proved that he has perhaps the strongest football school in the 21-year-old De Jong who was fought by Manchester City and Paris Saint-Germain but now he will be at Blaugrana for at least five years starting in July.

“With the arrival of Frankie de Jong, we add talent, youth and Barça style to our project. We are sure that he will be a key part of our team for years. Welcome, Frankie! “Wrote club president Josep Maria Bartomeu on Twitter.

De Jong is one of a number of former Ajax players who will sneak into Catalonia after Croiff, Ronald Cohen, Patrick Klaivert, Patrick Klaivert, Frank de Boer and Luis Suarez as former players of the two clubs.

The Dutch playmaker scored three goals and had one assist in Eredivisie this season after having had seven assists last year. He is a midfielder midfielder, but in the past, he also played as a central backbone for Ajax because in the Dutch club it is not uncommon for football players to get various positions in the style of total football, for example, goalkeepers are regularly trained as backs.

Ajax has another pearl to sell – Matisse de Ligt, the boy who won the Golden Boy award in December, which also connects with Barca, but also with Manchester City, PSG and Juventus. The future of the back, however, is closest to Etihad when Pep Guardiola will supposedly do everything necessary to boost the defense of the club.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска со утешна победа над Франција, Норвешка го заврши своето

Хрватска ја победи Франција со 23:20 (11:11) во меч без многу значење на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, додека Норвешка го направи своето со убедлива 35:26 (16:13) победа над Унгарија и сега ќе се надева на фер-плеј на нивните но…

Објавено пред

Хрватска ја победи Франција со 23:20 (11:11) во меч без многу значење на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, а Норвешка го направи своето со убедлива 35:26 (16:13) победа над Унгарија и сега ќе се надева на фер-плеј на нивните нордиски ривали Шведска и Данска.

Тоа што требаше да биде дуел за полуфинале помеѓу „коцкестите“ и „триколорите“ на крајот беше ревијален меч бидејќи веќе беше јасно дека Германија и Франција одат во полуфиналето, а Хрватска ги загуби своите шанси по поразите од Бразил и Германија.

Опуштени од притисок, Хрватите успеаја по променливото прво полувреме, да ја преземат контролата на мечот во второто и да стигнат до победа. Златко Хорват имаше седум гола, Мандиќ додаде четири, а кај Франција најдобар стрелец беше Мелвин Ришардсон со шест постигнати гола.

Во Хернинг, пак, Норвешка ја прегази Унгарија за сега да се надева дека Шведска нема да ја победи Данска во последниот меч од групата Ф. По раното водство на Унгарците, Норвежаните доминираа во остатокот од мечот за во второто полувреме да имаат дури и предност од 10 гола.

Јендал и Абелвик Рот имаа по седум гола за расположените Норвежани, а кај Унгарците најдобар стрелец беше Золт Балог со дури единаесет постигнати гола.

Фото: ЕПА

Данска и Шведска може да ја наместат Норвешка

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА топ-5 потези, Вестбрук на врвот на листата со бруталното забивање (видео)

Најдобриот кошаркар на Оклахома Сити, Расел Вестбрук ноќеска имаше одлична партија против Портланд, па затоа нему му припаѓа признането за потег на вечерта во НБА лигата.
Освен него, творци на најатрактивните потези на вечерта се и Крис Бушер и Пол Џор…

Објавено пред

Најдобриот кошаркар на Оклахома Сити, Расел Вестбрук, ноќеска имаше одлична партија против Портланд, па затоа нему му припаѓа признането за потег на вечерта во НБА-лигата.

Освен него, творци на најатрактивните потези на вечерта се и Крис Бушер и Пол Џорџ.
Гледајте:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи9 часа

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија10 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања12 часа

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија12 часа

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија13 часа

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет13 часа

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија13 часа

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Македонија13 часа

Зоран Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те...

Регион14 часа

Во Грција почна расправата за ратификација на преспанскиот договор

Грчкиот парламент ја почна расправата за ратификувањето на преспанскиот одговор, а гласањето сепак ќе се случува в петок, пишува грчката...

Свет15 часа

(Видео) Петгодишни девојчиња на минус 45 степени избегале од градинка во Сибир

Две девојчиња на возраст од пет години избегале од градинка во рускиот град Јакутск во Сибир, при што се здобиле...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион15 часа

Бугарија става крај на продажбата на државјанства

Бугарија планира да стави крај на програмата за продажбата на државјанства на богати поединци, соопшти Министерството за правда во Бугарија,...

Вести16 часа

(Видео) Москва: Патникот кој се обиде да киднапира руски авион бил под дејство на алкохол

Рускиот истражен комитет објави дека патникот осомничен за киднапирање на патничкиот авион на „Аерофлота”, немал никаков вид експлозив или оружје...

Свет16 часа

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд...

Регион16 часа

Косовскиот суд осуди повеќе лица за тероризам во Сирија

Судот во Приштина осуди едно лице на пет години затвор поради учество во терористички групи во Сирија. Од судот соопштија...

Свет16 часа

Американските сенатори Меконел и Шумер ќе гласаат за граничниот ѕид

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, закажа гласање во четврток за целосно финансирање на пограничниот ѕид што го бара...

Свет17 часа

Мадуро: Венецуела ќе ги преиспита односите со САД и ќе преземе политички мерки

Каракас ќе ја преиспита својата врска со САД откако американскиот потпретседател, Мајк Пенс, изрази поддршка за идејата на опозицискиот водач...

Свет18 часа

Еврејска група тужи бразилски карикатурист поради карикатура на Нетанјаху и Болсонаро

Еврејската заедница во Бразил го тужи славниот политички карикатурист Ароира за антисемитизам поради карикатура што ги прикажува бразилскиот претседател, Јаир...

Македонија1 ден

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет1 ден

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Досие