Контакт

Спорт

Почина сопственикот на Пистонси

Објавено пред

Во 86-та година од животот почина Вилијам Дејвидсон, член на кошаркарската Куќа на славните и сопственик на тимот од НБА Детроит Пистонс

Вилијам Дејвидсон во светот на спортот беше познат како сопственик на повеќе клубови во разни спортови. Покрај Детроит Пистонс, тој имаше сопственост и во тимот од истиот град Детроит Шок, кој се натпреварува во женската професионална кошаркарска лига WNBA. Дејвидсон имаше удел и во корпорацијата Палас спортс ентернамент, која ја има сопственоста над Тампа Беј Лајтинг, во професионалната хокеарска лига. Клубовите во кои тој имаше сопственичку удел имаат освоено вкупно сеедум престижни титули, и тоа три во NBA, три во WNBA и една во NHL.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Семејството го објави последното интервју на Шуми пред несреќата

Семејството на Михаел Шумахер преку официјалниот веб-сајт на германскиот тркачки великан објави досега невидено интервју на легендата, последно снимено пред несреќата на скијање во декември 2013 во која Германецот доби сериозни повреди на мозокот.
Инте…

Објавено пред

Семејството на Михаел Шумахер преку официјалниот веб-сајт на германскиот тркачки великан објави досега невидено интервју на легендата, последно снимено пред несреќата на скијање во декември 2013 во која Германецот доби сериозни повреди на мозокот.

Интервјуто, кое можете да го погледнете на линкот (ТУКА), е датирано на 30 октомври 2013 година, речиси два месеци пред неговата несреќа. Германецот, за чија здравствена состојба доаѓаат многу малку информации, ќе наполни 50 години во јануари.

Во интервјуто, поранешната ѕвезда на Ферари и Мерцедес зборуваше за најемотивниот момент во кариерата – првата титула со Ферари.

„Најемотивниот момент секако ќе остане титулата која ја освоив со Ферари во Сузука во 2000 година. По паузаз од 21 година, Ферари стана шампион преку навистина посебна победа“, вели Шумахер.

Тој исто така беше запрашан кој е неговиот најголем ривал во спортот и тука го издвои финскиот двократен шампион, Мика Хакинен од кого го загуби титулите во 1998 и 1999 година, но со кого секогаш имале „фер и остри битки“.

Шуми зборува и за разликата меѓу „старата“ и новата Ф1.

„Многу работи се сменија, но тоа не значи дека Ф1 престана да биде еден од најтешките спортови. Подготовките се клучни за овој спорт“, вели Шумахер.

На крајот, тој зборува за развојот на вештините како возач и за талентот, нешто што може да послужи и како совет за неговиот син, Мик Шумахер, кој исто така гради кариера во мотоспортот, освојувајќи ја Европската Ф3 титула оваа година.

„Талентот е многу важен во тркањето, но како во секој спорт, тој мора да се развива. Картингот дава добра основа за покажување на талентот, но потоа следува тешка работа“, завршува Шуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бендтнер ќе мора да „одлежи“ 50 дена затвор за нападот на таксистот!

Готово е! Лордот Никлас Бендтнер ќе мора да помине 50 дена во дански затвор, откако се откажа од жалбата за неговата обвинителна пресуда за нападот на таксист во Копенхаген, иако не е јасно кога фудбалерот на Розенборг ќе ја отслужи казната.
Поранешнио…

Објавено пред

Готово е! Лордот Никлас Бендтнер ќе мора да помине 50 дена во дански затвор, откако се откажа од жалбата за неговата обвинителна пресуда за нападот на таксист во Копенхаген, иако не е јасно кога фудбалерот на Розенборг ќе ја отслужи казната.

Поранешниот дански репрезентативец и ексфудбалер на Арсенал, заедно со неговата девојка си заминал од таксито без да плати (околу 6 евра), а откако таксистот фрлил објект кон него, Бендтнер му јаскршил вилицата. Тој тврдеше дека реагирал во самоодбрана.

„Тоа беше самоодбрана. Бев изненаден и го удрив во главата. Мислев ќе ме повреди, а кога се приближи до мене двајцата ги кренавме рацете и јас прв го удрив“, кажа на судењето Бендтнер.

30-годишниот Бендтнер помина девет години во Арсенал и постигна 47 гола во 171 меч, по што играше и во Бирмингем сити, Сандерленд, Јувентус, Волфсбург, Нотингем форест и на крајот во Розенборг. Тој остана култен лик за фановите на Арсенал и за англиските фудбалски фанови кои го нарекуваат „Лорд Бендтнер“, откако претходно беше во врска со една баронеса од Данска.

Бендтнер навистина е „лорд“ (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Од светски шампион до трговец со оружје, приказната на голгетерот Винченцо Јакинта (видео)

На денешен ден пред 39 години е роден италијанскиот фудбалер Винченцо Јакинта кој е легенда на тимот на Удинезе, за кој настапуваше од 2000 до 2007 година. Потоа тој потпиша за шампионот Јувентус со кој во 2013 година го подигна најсјајниот пехар во „Ч…

Објавено пред

На денешен ден пред 39 години е роден италијанскиот фудбалер Винченцо Јакинта кој е легенда на тимот на Удинезе, за кој настапуваше од 2000 до 2007 година. Потоа тој потпиша за шампионот Јувентус со кој во 2013 година го подигна најсјајниот пехар во „Чизмата“.

Сепак „шлагот на тортата“ за голгетерот од Калабрија е освојувањето на светската титула со Италија, на мундијалот во Германија во 2006 година.

Ова се убавите работи за Јакинта, сега и за оние лошите.

Јакинта е осуден на 2 години затвор поради соработка со мафијата. Во неговата куќа во декември 2015 година е пронајдено оружје и го обвиниле дека истото имал намера да го продава на мафијата. Неговиот татко Џузепе во истиот судски процес заработил 19-годишна затворска казна.

Во продолжение дел од најубавите фудбалски моменти во кариерата на Јакинта:

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски46 минути

Дармановиќ: Црна Гора немаше правна основа да го задржи Груевски

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, рече дека Црна Гора немала правна основа да го задржи поранешниот...

Регион1 час

Могерини: Косово итно да ја укине одлуката за царината на српската стока

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, ја повика косовската Влада итно да ја укине одлуката за...

Топ3 часа

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски5 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија5 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет7 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски8 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија9 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија10 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски10 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија10 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет11 час

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија11 час

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија21 час

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија23 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија1 ден

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Досие