Контакт

Спорт

Поради лошите временски услови, прволигашки фудбал в понеделник

Објавено пред

Новиот снег во земјава кој непрестано паѓа, ги оневозможи фудбалерите во Македонија да го одиграат новото коло во првата лига.

Натпреварите од 22-то коло во Првата фудбалска лига на Македонија кои, поради локалните и претседателските избори во нашата земја, наместо во недела требаше да се одиграат денес, сабота – 21-ви март, се одложени, а сето тоа поради обилните врнежи од снег во текот на целиот ден.Поради лошите времески услови мечевите меѓу: Пелистер – Македонија ЃП, Напредок – Хоризонт Турново, Милано – Работнички, Ренова – Металург и Вардар – Силекс, ќе се одиграат в понеделник, за кога метеролозите предвидуваат разведрување.Второлигашите своите натпревари ќе ги одиграат в среда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Од очај до сјај за ПСЖ, пресврт-победа кај Монпелје (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на ПСЖ со победа од 3-1 се враќаат од гостувањето кај Монпелје откако 74 минути имаа заостаток. „Светците“ по пресврт во последните 15 минути успеаја да ја запишат 13-тата победа во Лига 1.

Монпелје до водство дојде во 41 минута, по автоголот на Леандро Паредес. Со тој резултат се отиде на одмор.
Предноста на домаќините беше актуелна се до 72 минута, кога Педро Мендес поради втор жолт картон беше исклучен од игра. Тогаш започна пресвртот.

Само две минути подоцна бразилската ѕвезда Нејмар постигна убав погодок од слободен удар, за израмнување на 1-1.

По само 2 минути ПСЖ со голот на Мбапе дојде до предност од 2-1, а конечните 3-1 за француските шампион беа дело на Мауро Икарди во 81 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер: Добив ќерка од петминутен однос на скали!

Објавено пред

Ана Ермакова (19) тргна по стапките на својата мајка, Ангела Ермакова, па заплива во манекенските води. Од неа се очекувало такво нешто, да одбере јавна професија затоа што е ќерка на славни родители. Татко и е екс-тенисерот, Борис Бекер.

Нејзината животна приказна е многу необична затоа што таа не е плод на љубов, туку на петминутнаа авантура во лондонскиот ресторан „Нобу“. Таа кратка авантура Бекер го чинеше развод со претходната сопруга.

Во книгата „Boris Becker’s Wimbledon“, спортската легенда открила дека една страстна вечер тој и направил дете на Ангела Ермакова.

„Тоа не постави на првата, наместо на последната страница од весниците и го уништи мојот брак со Барбара иако тој најверојатно секако би завршил. Но добив ќерка, преубава млада жена која ја сакам. Се срамам поради начинот на кој се се случи и што си го растурив семејството. Мајката на Ана и јас станавме родители“ – напиша меѓудругото Бекер.

Тој раскажува и каде се случил љубовниот чин со манекенката.

„Не знам дали е тоалетот подобро место, но ние тоа го направивме на скали. Медиумите пренесоа дека сме имале односи во тоалет. Тоа не беше афера, тоа беше однос од 5 минути“ – рече Бекер.

Таа вечер Германецот го одиграл својот последен професионален тениски меч и сакал тоа да го прослави со пријателите.

Ана е денеска возрасна, полнолетна девојка која влезе во манекенските води.

View this post on Instagram

👀

A post shared by Anna Ermakova (@annaermakova1) on Jul 26, 2019 at 8:11am PDT

View this post on Instagram

When u wear a twirly skirt 💃🏼🙈

A post shared by Anna Ermakova (@annaermakova1) on Oct 9, 2019 at 10:11am PDT

View this post on Instagram

🏖🏖

A post shared by Anna Ermakova (@annaermakova1) on Aug 24, 2019 at 8:02am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Њујорк Никс за историја – ќе имаат прва жена тренер во НБА?

Објавено пред

Њујорк Никс би можеле да влезат во историјата на НБА лигата како прв клуб кој има жена како главен тренер. Се работи за Беки Хемон која веќе влезе во историјата на кошарката како прва жена ангажирана во струлен штаб на НБА тим. Грег Попович ја викна во Сан Антонио да биде дел од неговиот стручен штаб.

Таа тогаш рече дека е почестенашто добила можност да работи со најдобриот тренер во лигата.

Американските медиуми пренесуваат дека Беки Хемон е кандидат за испразнетото тренерско столче кај Никси откако вчера поради слабите резултати отказ заработи Дејвид Физдејл. Како привремен тренер е именуван Мајк Милер.

Хемон изјавила дека е заинтересирана само под услов да и биде понудена повеќегодишна

Освен неа, како опција за клупата на Никси се споменуваат и имињата на Марк Џексон и Сем Мичел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија4 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ6 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија7 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Свет8 часа

Белата куќа: Подготовката на обвинение против Трамп е лакрдија

Белата куќа потврди дека нема да учествува во работата на Претставничкиот дом во постапката за подготовка на формално обвинение против...

Економија9 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија11 час

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ11 час

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет11 час

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет11 час

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет12 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија12 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија1 ден

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 ден

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија1 ден

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија1 ден

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија1 ден

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Досие