Контакт

Спорт

Јуве ја понижи Рома среде Рим

Објавено пред

По вторпат оваа сезона Јувентус ја победи Рома со 4:1 и тоа на нејзиниот жежок терен. Овојпат тоа неговите играчи го сторија демонстрирајќи голема супериорност

Едноставно вечерва во Рим, играчите на Јувентус си поигруваа со своите домаќини. Првиот гол го постигна Јакинта во 34-та минута, по одлична асистенција од перспективнито Џовинко.Рома изедначи веднаш штом започна второто полувреме, со голот на Лорија во 48-та минута. Само шест минути подоцна Јакинта повторно го доведува во водство Јуве, а на 3:1 зголеми Мелберг. Конечниот резултат го постави чешкиот ветеран Павел Недвед со убав волеј во 74-та минута, четири минути откако како замена истрча на римскиот терен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Од лошо полошо, полицијата во канцелариите на Фудбалскиот сојуз на Бугарија

Објавено пред

Повеќе од 20 полицајци денеска влегоа во просториите на Бугарскиот фудбалски сојуз (БФС) во Софија, надоврзувајќи ги проблемите на бугарскиот фудбал по скандалозниот меч со Англија.

Откако претседателот на Сојузот, Борислав Михајлов, поднесе оставка по расистичките и нацистичките инциденти на квалификацискиот дуел од Евро 2020, следуваше рацијата која според јавното обвинителство е дел од истрага за корупција.

„Се работи за спортски злосторства. За корупција поврзана со работата на судиската комисија на БФС и именувањето судии. Истрагата е во тек“, велат од обвинителството.

56-годишниот Михајлов, кој беше дел од славната бугарска фудбалска генерација која стигна до полуфиналето на СП во 1994 година, беше претседател на БФУ од 2005 година, кога го замени Иван Славков, кој беше исфрлен од Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) поради обвиненија за корупција.

Се јави и бугарскиот премиер Бојко Борисов, инаку голем љубител на фудбалот и повремен фудбалер.

„Оставката си е работа на БФС. Ние нема да се мешаме во работата на фудбалскиот сојуз. Има судии и обвинители кои ќе го водат случајот, а ние само треба да овозможиме помош од државата. Доколку не ги почитуваат законите, местат мечеви или договараат судии за мечеви, тоа не може да се толерира. Полицијата го има својот збор“, изјави Борисов.

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Прикажи повеќе...

Спорт

Лоши вести за Конте, Алексис Санчез оди „под нож“

Објавено пред

Напаѓачот на милански Интер, Чилеанецот Алексис Санчез ќе мора да оди на операција, прогнозираат лекарите на клубот.

Информациите од таборот на „нероазурите“ се дека чилеанскиот интернационалец има сериозна повреда на лигаментите на глуждот на левата нога и на тетивите поради што ќе мора да отсуствува од теренот подолг период.

Санчез повредата ја заработи на пријателски меч против селекцијата на Колумбија во саботата.

Веднаш по мечот, напаѓачот на Интер се врати во Италија каде му беше направена магнетна резонанца, која пак потврди дека операцијата е неминовна. Оперативниот зафат најверојатно ќе се изврши во Барселона.

Засега не е познато колкав период ќе биде потребен за рехабилитација, но претпоставките се дека Санчез нема да му биде на располагање на тренерот Антонио Конте околу 3 месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Нејмар е добар човек, но мора да е подготвен на критики од навивачите

Објавено пред

Тренерот на францускиот фудбалски шампион Пари Сен-Жермен, Германецот Томас Тухел, смета дека Нејмар треба да се подготви за критиките од навивачите на парискиот клуб, затоа што сакаше да замине во Барселона минатото лето.

Тухел истакна дека Бразилецот е многу добра личност и тој не посакува зло никому.

„Понекогаш е тешко да разберете дека пред вас е добра личност која ја гледате само на терен. Тој е добар човек. Фановите само го изразија своето мислење. И нив можам да ги разберам. Ова е нивно право на изразување. Тие се горди на својот клуб, непријатно им е да слушаат дека играчот со недели зборува за желбата да си замине. Му реков на Нејмар дека во животот понекогаш мора да се соочи со суровата вистина и последиците“ – изјави Тухел.

Бразилецот Нејмар во 2017 година дојде во ПСЖ од Барселона за рекордни 222 милиони евра.

И покрај обидите летово, сепак каталонскиот клуб и ПСЖ не се договорија тој пак да заигра на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија2 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа3 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Спорт5 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет5 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет6 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ6 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија7 часа

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија7 часа

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија9 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија10 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија10 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора11 час

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија11 час

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа12 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион12 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија12 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт23 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија1 ден

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија1 ден

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Досие