Контакт

Спорт

Роналдо: Потребно е да ослабнам три килограми

Објавено пред

Напаѓачот на Коринтијанс, Роналдо, признава дека се уште не е во иделна физичка подготвеност и вели дека е потребно да ослабне уште три додатни килограми

Поранешниот играч на Милан и во минатото имаше проблеми со тежината, особено во почетните месеци од неговата кариера на Сан Сиро.Тешката повреда на тетивата на коленото заработена минатата година и паузата од околу 8 месеци, повторно му создадоа проблеми на Бразилецот со прекумерната тежина. Роналдо, кој постигна два погодока во дресот на Коринтијанс, вели дека веќе ослабнал 8 килограми, но се уште е далеку од посакуваната форма. „Потребно е да ослабам уште три килограми кои многу ме вознемируваат“, рече Роналдо за официјалната страница на клубот. „Откако загубив 8 килограми, по преселбата во Коринтијанс се чувствувам подобро. Но, се уште не сум во најдобрата форма. Се уште ми фалат дополнителни 10 до 15% за да бидам експлозивен и брз како порано“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трајковски со гол, Палермо само до поен против слабата Падова (видео)

Објавено пред

Александар Трајковски им донесе водство на Палермо над Падова од 1:0 со помалку среќен гол во 14. минута, за веќе во следната минута, гостите да израмнат и мечот да заврши 1:1 што секако не им одговара на „розевите“ од Сицилија во борбата за пласман во Серија А.

Палермо имаше среќа што не го загуби и тој поен од претпоследниот клуб во Серија Б, откако гостите утнаа пенал во 40-тата минута од мечот.

Палермо останува на третото место во Серија Б со 37 поени, четири поени пред Беневенто, но и три поени зад второпласираниот Лече и шест зад првите фаворити за влез во Серија А, Бреша.

Прикажи повеќе...

Спорт

По „лудото“ прво полувреме, Челси само со реми против Барнли (видео)

Објавено пред

Борбата за местата кои водат во Лигата на шампионите од англиската Премиер лига дополнително се искомпликува, откако ниту Челси не успеа да освои три поени во дуелот со Барнли, одигрувајќи само 2:2 на „Стемфорд бриџ“.

Откако овој викенд загубија Тотенхем (1:0 од Манчестер сити), Манчестер јунајтед (4:0 од Евертон) и Арсенал (2:3 од Кристал палас), „Сините“ имаа шанси со три поени вечерва да се постават во „пол-позиција“ за пласман во ЛШ.

Наместо тоа, по возбудливото прво полувреме со четири гола, Челси мораше да се задоволи со поен, со кој се на четвртото место на табелата со 67 поени пред дербито со Манчестер јунајтед следниот викенд. Сегашната ситуација е ваква: Тотенхем се трети со 67 поени (34 одиграни меча), Челси се четврти со 67 поени (35 одиграни меча), Арсенал се петти со 66 поени (34 одиграни меча) и Јунајтед се шести со 64 поени (34 одиграни меча).

Џеф Хендрик во осмата минута со убав удар од работ на шестнаесетникот го шокираше Кепа Аризабалага за водство на Барнли, но Челси за само две минути направи пресврт. Н’Голо Канте по фантастичната акција на Еден Азар во 12. минута израмни, пред Гонзало Игуаин со исто така многу убав гол во 14. минута да донесе водство за „сините“. Меѓутоа, во 24. минута, Ешли Барнс израмни за Барнли, кои потоа успеаја да го издржат притисокот на домаќините за 2:2 реми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Волфсбург ги расипа сметките на Франкфурт (видео)

Објавено пред

Волфсбург со гол во 90-тата минута успеа да извлече 1:1 реми против Ајнтрахт Франкфурт во последниот меч од 30. коло во Бундеслигата, со што не им дозволи на „орлите“ да направат предност во борбата за пласман во Лигата на шампионите.

Мечот започна со нов протест на домашните навивачи, како и на сите понеделнички натпревари од Бундеслигата оваа сезона, кога навивачите фрлаа шарени топчиња на теренот, а поставија и банер со порака: „Понеделничките мечеви ни ги кршат јајцата“ во велигденска атмосфера на „Фолскваген стадионот“

 

Џонатан де Гузман го „скрши“ отпорот на домаќинте во 78. минута, но тоа не беше доволно за триумф, откако Американецот Џон Брукс во 90-тата минута донесе поен за Волфсбург.

Ајнтрахт останува четврти со 53 поени, два повеќе од Борусија Менхенгладбах, додека Волфсбург се деветти со 46 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Свет9 часа

(Видео) Во земјотресот на Филипините загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум лица загинаа во денешниот земјотрес со јачина од 6,1 степени што го погоди најголемиот остров Лузон на Филипините....

Европа9 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201910 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет11 час

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201912 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија14 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201914 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201915 часа

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201916 часа

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет17 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ17 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 201918 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет18 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ19 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести19 часа

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 20191 ден

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 20191 ден

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 20191 ден

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Досие