Контакт

Спорт

Капело го објави списокот на „Гордиот Албион“

Објавено пред

Селекторот на англиската фудбалска репрезентација, Фабио Капело, го објави списокот на играчи за следните два натпревара, едниот пријателски и едниот квалификациски за СП 2010 година

Англија ќе одигра пријателски натпревар против Шкотска на 28 март на “Вембли”, додека на истиот стадион на 1 април ќе ја пречека Украина во двобој од 5 коло во квалификациите за СП.Голмани: Дејви Џејмс (Портсмут), Роберт Грин (Вест Хем), Бен Фостер (Манчестер ЈунајтедОдбрана: Лејтон Бајнс (Евертон), Фил Јагелка (Евертон), Лескот (Евертон), Ешли Кол (Челзи), Џон Тери (Челзи), Рио Фердинанд (Јунајтед), Глен Џонсон (Портсмут), Метју Апсон (Вес Хем), Ледли Кинг (Тотенхем).Среден ред: Герет Бери (Астон Вила), Мајкл Керик (Јунајтед), Лампард (Челзи), Даунинг (Мидлзборо), Бекам (Милан), Шон Рајт Филипс (Сити), Ленон (Тотенхем), Жерард (Ливерпул).Напад: Карлтон Кол (Вест Хем), Питер Крауч (Портсмут), Емил Хески (Астон Вила), Вејн Руни (Јунајтед).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чеферин: Суперлигата е само фикција, обичен сон

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин, во интервју за Би-би-си рекол дека идејата за основање на Суперлига е само фикција и дека тоа нема да се случи.
Пред неколку недели, германскиот весник Шпигл, повикувајќи се на „Фу…

Објавено пред

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин, во интервју за Би-би-си рекол дека идејата за основање на Суперлига е само фикција и дека тоа нема да се случи.

Пред неколку недели германскиот весник „Шпигл“, повикувајќи се на „Фудбал ликс“, пишуваше дека 16 врвни европски клуба имаат план да формираат свое натпреварување.

„Суперлигата нема да се случи. Тоа е само сон… Имаме некакви идеи, а можам да откријам само дека тоа нема да биде формирање суперлига. Сите ќе имаат можност да се натпреваруваат во елитата“, рекол Чеферин.

„Се случува дека богатите стануваа уште побогати, а ние имаме намера да го решиме тој проблем. Сакаме да ја намалиме разликата помеѓу клубовите“.

Првиот човек на европскиот фудбал истакна дека само спортските резултати ќе бидат мерило за настап во најсилните натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејлор Навас ќе добие нов договор

Голманот на Реал Мадрид, Кејлор Навас, ќе ја продолжел соработката со Реал Мадрид на уште една година.
Актуелниот договор на Костариканецот истекува во 2020 година, а челниците на Реал сериозно ја разгледувале опцијата да ја продолжат соработката со го…

Објавено пред

Голманот на Реал Мадрид, Кејлор Навас, ќе ја продолжел соработката со Реал Мадрид на уште една година.

Актуелниот договор на Костариканецот истекува во 2020 година, а челниците на Реал сериозно ја разгледувале опцијата да ја продолжат соработката со голманот до 2021 година.

Ова ќе се случи доколку Навас се согласи да остане во Реал за помала плата, односно, според новиот договор, да добива пет милиони евра годишно. Актуелниот договор на 31-годишниот голман му гарантира годишна плата од шест милиони евра.

Кејлор Навас му помогна на Реал да освои три титули во низа во Лигата на шампионите, но по доаѓањето на Тибо Куртоа, остана без местото во стартната постава.

Прикажи повеќе...

Спорт

Репрезентативците и стручниот штаб ќе поделат премија од 500.000 евра

Македонската фудбалска репрезентацијата ја оствари целта и како прва мина низ целта во Групата 4, во Д-дивизијата во Лигата на Нации. Во конкуренција на Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн, избраниците на селекторот Игор Ангеловски забележаа пет победи и…

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентацијата ја оствари целта и како прва мина низ целта во Групата 4, во Д-дивизијата во Лигата на Нации. Во конкуренција на Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн, избраниците на селекторот Игор Ангеловски забележаа пет победи и еден пораз и со гол разлика 14:9, освоија 15 бода.

Македонија со освоеното прво место во Групата 4, за две години ќе се натпреварува во Ц-дивизијата, а ќе игра и бараж за пласман на Европското првенство во 2020 година. Против кого ќе игра Македонија во плеј-офот ќе биде познато вечерва и зависи од резултатот на мечот Косово-Азербејџан.

За успешниот настап во Лигата на Нации Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) парично ќе ги награди фудбалерите и стручниот штаб, кои ќе поделат 500.000 евра.

фото: ffm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски42 минути

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

„Денес, Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил...

Бегството на Груевски1 час

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Бегството на Груевски1 час

Исполнети се условите за Груевски да стане азилант во Унгарија, пишуваат унгарските медиуми

Експремиерот Никола Груевски и официјално е азилант во Унгарија, објавуваат унгарските медиуми повикувајќи се на се уште непотврдени информации кои...

Македонија4 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет4 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија5 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“5 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски6 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски6 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа7 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија7 часа

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија8 часа

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија19 часа

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет20 часа

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија22 часа

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија22 часа

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија1 ден

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион1 ден

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток1 ден

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија1 ден

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Досие