Контакт

Спорт

Црвенковски ги одликува спортистите

Објавено пред

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски со „Медал за заслуги за Македонија” во текот на денов  одликува шестмина наши спортисти.

Тоа се: предводникот на ракометарите Кирил Лазаров кој беше најдобар стрелец на последниот Мундијал во Хрватска, фудбалерот на римски Лацио Горан Пандев, бронзениот од ЕП, боксерот Вели Мумин, ракометарките Наталија Тодоровска и Драгана Пецевска и кошаркарскиот интернационалец Врбица Стефанов. Признанието  им е доделено за постигнатите врвни резултати во спортот, придонесот за неговиот развој и популаризација во земјава како и за афирмација на Република Македонија на меѓународен план“.Свечената церемонија се реализира во просториите  на Собранието.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евертон влегува во трката за потписот на Годин

Објавено пред

Диего Годин (33) во летниот преоден рок веројатно ќе го напушти Интер. Уругваецот минатото лето пристигна на „Џузепе Меаца“ но не успеа да се снајде во системот на тренерот Антонио Конте.

Годин, играчка легенда на Атлетико Мадрид каде мина десет сезони, иако зад себе има лоша сезона кариерата би можел да ја продолжи во Премиерлигата.

Интересот за Уругваецот не го кријат Манчестер Јунајтед и Тотенхем, а од денес во трката се вклучил и Евертон. Според англиските медиуми тренерот на „карамелите“ Карло Анчелоти бил убеден дека Годин се уште може да игра на виско ниво.

Годин има договор со Интер и за наредните две години. Се претпоставува дека би го пуштиле за сума од околу 10 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Англичаните ќе го доиграат и ФА купот

Објавено пред

Англичаните вчера објавија дека сезоната во Премиерлигата ќе продолжи на 17 јуни, а денес потврдија дека ќе продолжат и натпреварите во ФА купот. Ова натпреварување стигна до четврт-финалето.

Повеќе нема дилеми дека ФА купот ќе биде завршен. Четврт-финалните натпревари ќе се одиграат на 27 и 28 јуни. Полу-финалните мечеви ќе се играат на 11 и 12 јули,а финалниот меч е закажан за 1 август.

Во четврт-финалето ќе играат Лестер-Челси, Њукасл-Манчестер сити, Шефилд Јунајтед-Арсенал и Норич-Манчестер Јунајтед.

„Ова натпреварување е дел од англискиот фудбал речиси 150 години. Сакам да изразиме благодарност до управата на Премиерлигата и сите клубови на поддршката и желбата натпреварувањето да се одигра“, порачал во петокот извршниот директор на Фудбалската асоцијација на Англија.

Иако Фа ги одреди датумите оставен е простор да има и промени и поместувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Откажани се трките во Британија и Австралија

Објавено пред

Мото ГП-трките на патеките во Силверстон и Филип Ајленд нема да се возат оваа година. Денес е соопштено дека се откажани големите награди на Велика Британија и Австралија.

„Светската автомобилска индустрија и Дорна со жалење објавуваат дека коронавирусот предизвика промени во календарот на натпреварувањето и дека имаме обврска да ги откажеме овие два настана“.

Трката за Големата награда на Велика Британија требаше да се вози од 28 до 30 август на патеката Силверстон. Првпат по 70 години, во Британија нема да се вози мото ГП-трка. Исто така, откажан е и британскиот Куп на талентите.

Трката на Големата награда на Австралија на патеката Филип Ајленд во календарот е закажана за 25 октомври. Годинава и оваа трка нема да се вози.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија21 минута

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Околу 150 домашни микро, мали и средни компании од денес имаат можност да аплицираат за поддршка за брзо прилагодување на...

Македонија28 минути

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија43 минути

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет1 час

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Македонија2 часа

Американски воени авиони со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

Американската поддршка на нашата земја продолжува со несмален интензитет и по влезот во НАТО. Околу 11.20 часот два авиона на...

Свет3 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион4 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет4 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа5 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет5 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија5 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија18 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион19 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ20 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија21 час

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија21 час

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија23 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија24 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија24 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија1 ден

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Досие