Контакт

Спорт

Холандски екипи заинтересирани за Тасевски

Објавено пред

Во пресрет на натпреварот кој нашата фудбалска репрезентација ќе го игра против Холандија во бугарските медиуми се појавија информации дека неколку клубови од Холандија се заинтересирани за нашиот репрезентативец и член на Левски од Софија, Дарко Тасевски.

Оваа информација ја потврдил и менаџерот на Тасевски, Златко Тодоровски кој додал дека сите заинтересирани клубови ќе имаат можност на 1-ви април во живо во Амстердам да го следат настапот на Тасевски. Колку за потсетување пред една година за Тасевски беше заинтересиран Херенвен но до овој трансфер не дојде. За да биде реализиран било каков трансфер треба да биде дадена добра понуда до играчот и до клубот , додал Тодоровски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ убедливо прв, Зверев го стигна Федерер

Новак Ѓоковиќ со значителна предност над конкурентите ја заврши годината на првото место на АТП листата. Брилијантниот втор дел од сезоната на Српскиот тенисер нема да му го расипе ниту синоќешниот пораз на завршниот Мастерс во Лондон.
Ѓоковиќ, на поло…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со значителна предност над конкурентите ја заврши годината на првото место на АТП листата. Брилијантниот втор дел од сезоната на Српскиот тенисер нема да му го расипе ниту синоќешниот пораз на завршниот Мастерс во Лондон.

Ѓоковиќ, на половина од сезоната се наоѓаше на 22.место на АТП листата,, но на крајот тој прв минува низ целта. Србинот, од крајот на јуни, освои две гренд-слем титули (Вимблдон и Ју-Ес Опен), победи на Мастерс турнирите во Синсинати и Шангај и играше финале на Мастерс турнирите во Париз и Лондон.

Србинот годината ја завршува со 9.045 бода, зад него е Рафаел Надал со 7.480. Шпанецот, поради повреда на коленот, не играше во Париз и Лондон. Трет е Роџер Федерер со 6.420 бода, а само 35 бода зад него е победникот во Лондон, Александар Зверев.

АТП листа, Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 9.045
2. Рафаел Надал (Шпанија) – 7.480
3. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.385
4. Александар Зверев (Германија) – 6.385
5. Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) – 5.300
6. Кевин Андерсон (Јужна Африка) – 4.710
7. Марин Чилиќ (Хрватска) – 4.250
8. Доминик Тим (Австрија) 4.095
9. Кеи Нишикори (Јапонија) – 3.590
10. Џон Изнер (САД) – 3.155

Прикажи повеќе...

Спорт

Одбиена „монструозна“ понуда за Кулибали

Калиду Кулибали нема да го напушти Наполи, барем не за цената што на „Сан Паоло“ пристигнала од Манчестер јунајтед.
Челниците на клубот од „Олд Трафорд“ за услугите на Сенегалецот понудила сума од 90 милиони евра. Понудата без размислување била одбиена…

Објавено пред

Калиду Кулибали нема да го напушти Наполи, барем не за цената што на „Сан Паоло“ пристигнала од Манчестер јунајтед.

Челниците на клубот од „Олд Трафорд“ за услугите на Сенегалецот понудила сума од 90 милиони евра. Понудата без размислување била одбиена, пренесуваат англиските и италијанските медиуми.

Кулибали е еден од најдобрите фудбалери на Наполи, а неодамна од страна на Би-би-си е номиниран за африкански играч на годината, заедно со Мехди Бенатија од Јувентус.

Менаџерот на Манчестер јунјатед, Жозе Мурињо, во зимскиот преоден рок има намера да донесе еден централен дефанзивец. Јунајтед има доволно пари да за трошење, меѓутоа доколку го сакаат Кулибали ќе мора да издвојат повеќе од 90 милиони евра.

Кулибали, пред почетокот на сезоната, потпиша нов договор со Наполи, чија важност е до јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн ги растури „своите“, нов пораз на шампионите (Видео)

Леброн Џејмс блескаше против Мајами, Демијан Лилард против Портланд, Никола Вучевиќ одигра уште еден маестрален меч, а шампионите Голден Стејт Вориорс ја потврдија кризата со новиот пораз.
ЛА Лејкерс, предводени од Џејмс, го победија Мајами Хот 113:97….

Објавено пред

Леброн Џејмс блескаше против Мајами, Демијан Лилард против Портланд, Никола Вучевиќ одигра уште еден маестрален меч, а шампионите Голден Стејт Вориорс ја потврдија кризата со новиот пораз.

ЛА Лејкерс, предводени од Џејмс, го победија Мајами Хот 113:97. Џејмс го одигра својот најдобар натпревар во новиот тим и со 51 поен, осум скока и три асистенции, го прегази тимот со кој ја освои првата НБА титула.

Црногорецот Вучевиќ, беше на асистенција до трипл-дабл. Забележа 28 поени, 10 скока и девет асистенции во победата на Орландо Меџик над Њујорк Никс 131:117.

Прв пат во клупската историја Орландо постигнале повеќе од 130 поени на два натпревари по ред.

Портланд Трејлблејзерс победија во дуелот со Вашингтон Визардс 119:109. Демијан Лилард го предводеше тимот со 40 поени, Си-Џеј Мекалум уфрли 25, а одличен меч одигра репрезентативецот на БиХ, Јусуф Нуркиќ (13 поени, 14 скока, осум асистенции).

Голден стејт Вориорс го забележаа шесттиот пораз од почетокот на сезоната. Вориорс беа поразени во Сан Антонио 104:92. Ламаркус Олдриџ забележа 24 поени и 18 скока, а Демар Дерозан 20 поени за Спарс, додека Ворирс ги предводеа Кевин Дурент со 26 и Клеј Томпсон со 25 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија2 часа

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев ја откажа поканата

Австрискиот канцелар ги повика денеска на работен појадок во Виена премиерите на Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, кој претходно беше...

Македонија13 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт13 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа16 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести17 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија17 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет19 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија20 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски22 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет22 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион23 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски2 дена

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 дена

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија2 дена

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија2 дена

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија2 дена

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Досие