Контакт

Спорт

Робињо: Полесно се игра за Бразил отколку Сити

Објавено пред

Робињо застана во одбрана на својата форма во Манчестер Сити, но признав дека е полесно да прикажува добри партии за Бразил одколку во дресот на Сити

Сити го шокираше фудбалскиот свет кој во последниот ден од летниот трансфер период го ангажираше Робињо за околу 32 милиони фунти. Додека формата на Бразилецот на домашен терен е добра, Робињо е обвинет за премногу анемичност на гостувањата како и податокот што тој нема постигнато погодок оваа година. Робињо застана во одбрана на својото рекорд во Сити, но признава дека е опкружен од подобри играчи во Бразилскиот национален тим. “Навистина сум посветен на мојот клуб.” – рече Робињо на пресконференцијата во пресрет на дуелот со Еквадор. “Понекогаш се запрашувам зошто подобро играм во дресот на Бразил отколку во оној на Еквадор.” “Ја имам истата волја на двете места но Манчестер Сити е еден тим а националиот состав на Бразил е друг.” “Не дека сакам да покашам непочитување кон играчите на Сити, кои се навистина добро, но тука играњето со Кака и Роналдињо е нависта поразлично.” “Тука играм добро, но исто така верувам дека играм добро и во Манчестер Сити. Имам постигнато 11 погодоци.” Робињо исто така повлече линија по контроверзните коментари на Пеле, кој е цитиран како вели дека ѕвездата на Сити користел дрога. “Рабоата со Пеле излезе надвор од контрола.” – продолжи Робињо. “Видов интервју во кое тој рече дека е недоразбирања. Сакам да кажам дека никогаш не сум бил инволвиран во работи поврзани со дрога и доколку тоа било случајот никогаш немаша да бидам тука со националниот тим.” “Мислам дека целата работа сега е завршена.”©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чеферин: Суперлигата е само фикција, обичен сон

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин, во интервју за Би-би-си рекол дека идејата за основање на Суперлига е само фикција и дека тоа нема да се случи.
Пред неколку недели, германскиот весник Шпигл, повикувајќи се на „Фу…

Објавено пред

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин, во интервју за Би-би-си рекол дека идејата за основање на Суперлига е само фикција и дека тоа нема да се случи.

Пред неколку недели германскиот весник „Шпигл“, повикувајќи се на „Фудбал ликс“, пишуваше дека 16 врвни европски клуба имаат план да формираат свое натпреварување.

„Суперлигата нема да се случи. Тоа е само сон… Имаме некакви идеи, а можам да откријам само дека тоа нема да биде формирање суперлига. Сите ќе имаат можност да се натпреваруваат во елитата“, рекол Чеферин.

„Се случува дека богатите стануваа уште побогати, а ние имаме намера да го решиме тој проблем. Сакаме да ја намалиме разликата помеѓу клубовите“.

Првиот човек на европскиот фудбал истакна дека само спортските резултати ќе бидат мерило за настап во најсилните натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејлор Навас ќе добие нов договор

Голманот на Реал Мадрид, Кејлор Навас, ќе ја продолжел соработката со Реал Мадрид на уште една година.
Актуелниот договор на Костариканецот истекува во 2020 година, а челниците на Реал сериозно ја разгледувале опцијата да ја продолжат соработката со го…

Објавено пред

Голманот на Реал Мадрид, Кејлор Навас, ќе ја продолжел соработката со Реал Мадрид на уште една година.

Актуелниот договор на Костариканецот истекува во 2020 година, а челниците на Реал сериозно ја разгледувале опцијата да ја продолжат соработката со голманот до 2021 година.

Ова ќе се случи доколку Навас се согласи да остане во Реал за помала плата, односно, според новиот договор, да добива пет милиони евра годишно. Актуелниот договор на 31-годишниот голман му гарантира годишна плата од шест милиони евра.

Кејлор Навас му помогна на Реал да освои три титули во низа во Лигата на шампионите, но по доаѓањето на Тибо Куртоа, остана без местото во стартната постава.

Прикажи повеќе...

Спорт

Репрезентативците и стручниот штаб ќе поделат премија од 500.000 евра

Македонската фудбалска репрезентацијата ја оствари целта и како прва мина низ целта во Групата 4, во Д-дивизијата во Лигата на Нации. Во конкуренција на Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн, избраниците на селекторот Игор Ангеловски забележаа пет победи и…

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентацијата ја оствари целта и како прва мина низ целта во Групата 4, во Д-дивизијата во Лигата на Нации. Во конкуренција на Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн, избраниците на селекторот Игор Ангеловски забележаа пет победи и еден пораз и со гол разлика 14:9, освоија 15 бода.

Македонија со освоеното прво место во Групата 4, за две години ќе се натпреварува во Ц-дивизијата, а ќе игра и бараж за пласман на Европското првенство во 2020 година. Против кого ќе игра Македонија во плеј-офот ќе биде познато вечерва и зависи од резултатот на мечот Косово-Азербејџан.

За успешниот настап во Лигата на Нации Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) парично ќе ги награди фудбалерите и стручниот штаб, кои ќе поделат 500.000 евра.

фото: ffm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски1 час

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Бегството на Груевски2 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Бегството на Груевски2 часа

Исполнети се условите за Груевски да стане азилант во Унгарија, пишуваат унгарските медиуми

Експремиерот Никола Груевски и официјално е азилант во Унгарија, објавуваат унгарските медиуми повикувајќи се на се уште непотврдени информации кои...

Македонија5 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет5 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија5 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“6 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски6 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски6 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа7 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија8 часа

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија8 часа

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија20 часа

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет20 часа

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија22 часа

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија22 часа

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија1 ден

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион1 ден

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток1 ден

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија1 ден

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Досие