Контакт

Спорт

Илиевски по ново изненадување во Барселона

Објавено пред

Најдобрите европски кошаркарски состави вечерва ќе ги одиграат вторите дуели од четвртфиналната серија во Евролигата.

Првиот дуел и денеска како и пред два дена ќе се одигра во Москва, каде екипата на Партизан му гостува на составот на ЦСКА. Во првиот дуел Русите славеа и поведоа со 1:0 во серијата до три победи. Покрај оваа средба вечерва возбудливо ќе биде уште на три места. Тау Керамика на Владо Илиевски повторно ја напаѓа Барселона. Откако на првата средба славеше на гости во Каталонија, Тау Керамика сега ќе се обиде да направи уште една сензација и да стигне на само една победа до полуфиналето. Олимпијакос и Панатинаикос на домаен терен се намачија на првите дуели со Реал (М), односно Монтепаски. Особено тежок дуел имаше Олимпијакос, па сега останува да се види дали гостите имаат сили да се надеваат на први победи токму на денешните средби. ЕВРОЛИГА – 1/4 ФИНАЛЕ:(Втори средби): ЦСКА (М) – Партизан (1:0)         18:15 Олимпијакос  Реал (М) (1:0)      19:45 Панатинаикос – Монтепаски (1:0)           20:45 Барселона – Тау Керамика (0:1) 20:45©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рио Фердинанд за животниот стил: Пиев 10 пива, па ќе „свртев“ на вотка

Рио Фердинанд во долго и опширно интервју за британскиот „Гардијан“ зборуваше за своите животни навики и за трагедиите кои го погодија во последните години.
Во 2015 година, неговата сопруга и мајката на неговите три деца, Ребека Елисон почина од рак на…

Објавено пред

Рио Фердинанд во долго и опширно интервју за британскиот „Гардијан“ зборуваше за своите животни навики и за трагедиите кои го погодија во последните години.

Во 2015 година, неговата сопруга и мајката на неговите три деца, Ребека Елисон почина од рак на само 34 години, а во 2017 година, неговата мајка Џенис Сент Форд исто така почина од рак на 58 години. Сега, тој вели дека не прави ништо опасно за да осигура неговите деца да останат барем со еден родител.

Но, 40-годишниот фудбалер од Пекам (местото од каде се и ликовите Родни и Делбој од легендарната хумористична серија „Only Fools and Horses“), вели дека кога ја почнувал кариерата со Вест хем, работите не биле такви.

„Одев по 8 или 10 пива, а потоа вртев на вотка. Можев да пијам цел ден, и потоа да се разбудам следниот ден и да почнам повторно. Дали можете да го правите тоа како професионален фудбалер? Секако! Ако има нешто за што жалам во кариерата е тоа што пиев многу алкохол, иако не пиев повеќе од останатите. Кога бев во Вест хем, делови од таа кариера ми се заматени. Луѓето ќе споменат некои натпревари или перформанси, и јас можам само да вртам со главата бидејќи не знам за што зборуваат. Едноставно, не се сеќавам“, вели Фердинанд.

Сепак, тој додава дека во Манчестер јунајтед културата била поинаква.

„Во Вест хем имаше алкохолизирана култура. Фудбал и пијачка и ноќни клубови. Така живеев тогаш. Во Јунајтед го немаше тоа, но кога ќе дојдеше летото, ќе пиев по две недели. Постојано!“, објаснува Фердинанд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Боатенг јасно стави на знаење дека не е навивач на Мадрид: Меси е најдобар на целиот свет

Новото засилување на Барселона, Кевин-Принс Боатенг при презентацијата во Каталонија мораше да „појасни“ кој смета дека е најдобриот фудбал на светот, откако во минатото даваше вакви изјави и за Лионел Меси и за Кристијано Роналдо. 31-годишниот фудбале…

Објавено пред

Новото засилување на Барселона, Кевин-Принс Боатенг, при презентацијата во Каталонија мораше да појасни кој смета дека е најдобриот фудбалер на светот откако во минатото даваше вакви изјави и за Лионел Меси и за Кристијано Роналдо. 31-годишниот фудбалер од Гана овој пат кажа јасно: „Меси е најдобар на овој свет и на сите можни светови“.

Боатенг во понеделникот направи шокантен трансфер од Сасуоло на позајмување со опција за откуп на договорот и е необично решение за Барса бидејќи пред да настапува во Серија А играше во Лас Палмас и во Ајнтрахт Франкфурт никогаш не исполнувајќи го потенцијалот што го покажа како тинејџер со Херта Берлин.

По потписот, шпанските медиуми, неуморни како и секогаш, извадија негови изјави во кои тој вели дека е навивач на Мадрид и го фали Роналдо како најдобар фудбалер на светот, но во вторникот и тоа се разјасни.

„Јас сум фудбалер на Барселона и Лионел Меси е најдобриот фудбалер на овој свет и на сите можни светови. Зошто се смеете? Тоа е вистината, тоа го покажа со тоа што освои во последните 10 години. Чест е да се биде во Барса бидејќи Меси е најдобриот фудбалер на светот, а Луис Суарез е најдобриот напаѓач на светот“, вели Боатенг.

Тој е свесен дека доаѓа на „Камп Ноу“ без гарантирано место во првиот состав.

„На моја возраст бројот 9 е совршен за мене, но за тренерот, мислам дека ќе бидам најкорисен бидејќи играм на разни позиции. Не зборував со него, но знам дека не дојдов да бидам стартер покрај сите овие фудбалери. Тука сум поради искуството и да играм за голем клуб“, додава Боатенг.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Готово е, Пјатек во Милан доаѓа за 35 милиони евра! (видео)

Италијанските медиуми наголемо пишуваат „Готово е, Пјатек во Милан за 35 милиони евра“. Полскиот интернационалец, Кшиштоф Пјатек е нов играч на Розонерите, доаѓа од Џенова, па Милан со него во тимот се чини лесно ќе ја преброди разделбата со голгетерот…

Објавено пред

Италијанските медиуми наголемо пишуваат „Готово е, Пјатек во Милан за 35 милиони евра“. Полскиот интернационалец, Кшиштоф Пјатек е нов играч на Розонерите, доаѓа од Џенова, па Милан со него во тимот се чини лесно ќе ја преброди разделбата со голгетерот Гонзало Игуаин.

Росонерите, според пишувањата на италијанските медиуми, финансиски добро поминале, па сега не мораат да му ги плаќаат на Јувентус дополнителните 8 милиони евра колку што чинеше позајмицата доколку Аргентинецот останеше на „Сан Сиро“ до крајот на сезоната.

Вака во своите редови донесоа „бомбардер“ кој оваа сезона експлодира во дресот на Џенова, на 19 меча во Серија А постигна 13 гола.

Полјакот во Џенова пристигна од полскиот тим Краковија за 5 милиони евра.

Погледнете го раскошниот талент на Пјатек и головите што оваа сезона ги постигна за Џенова:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет9 часа

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Македонија9 часа

(Видео) Десетина имиња во игра за претседателски кандидат на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека десетина имиња се во игра за кандидат за претседателските избори на СДСМ. Тој најави...

Изборни измени12 часа

Малите партии бараат една изборна единица, па потоа избори

Малите партии ја реафирмираат идејата за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи на гласање. Тие...

Македонија12 часа

(Видео) Дејан од Ѓорче Петров: „Помогнете ми, ама не како Боки 13“

Дејан Костовски од Ѓорче Петров вели дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не го испочитувал ниту договореното за плаќање...

Македонија12 часа

Теута Арифи за 300 илјади евра каскадно ќе ја уредува Пена

Општина Тетово за 17 милиони денари или речиси 300 илјади евра ќе става потпорни ѕидови на реката Пена во делот...

Македонија13 часа

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР...

Македонија14 часа

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и...

Македонија16 часа

Владата го испрати Законот за употреба на јазиците до Венециската комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венециската комисија, заедно со алтернативниот текст на...

Македонија16 часа

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И...

Спорт16 часа

Исчезнал авионот со кој летал најскапиот играч на Кардиф

Емилиано Сала (28), кој три и пол години играше за Нант, пред неколку дена потпиша за Кардиф за клупски рекорд...

Македонија16 часа

(Видео) Македонец си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

Македонски државјанин кој живее во Австрија ја убил вчера напладне својата сопруга, пренесуваат австриските медиуми. Жената, истотака со потекло од...

Топ17 часа

На Табановце приведено лице кое се барало за издржување затворска казна

Лице кое се барало за издржување казна затвор во траење од една година, било приведено при пасошка контрола на граничниот премин...

Регион18 часа

Српски медиуми: По Путин, во Белград доаѓаат Трамп и Меркел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, би можел во текот на оваа година да ја посети Србија, објавува во денешното издание...

Македонија20 часа

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за преспанскиот договор со која ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија1 ден

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 ден

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија1 ден

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија1 ден

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Досие