Контакт

Спорт

Прандели во преговори за нов договор

Објавено пред

Менаџерот на Фиорентина, Чезаре Прандели најавува дека сака да остане на кормилото на „Виолетовите“ уште многу години.

Фиорентина успе да се врати во највисок ран на натпреварување во Калчо лигата, а во оваа сезона се покажува во добро светло со оглед на амбиициите да настапува во лигата на шампионите следната сезона. Прандели е еден од виновниците за подобрувањето  на формата на тимот од Фиренца, па истиот најавува многу промени во иднина во неговиот состав.“Можеби е малку прерано сега да се зборува за обновување на договорот, но да речеме дека хипотезата за продолжување на мојот договор ме фасцинира. Последниот пат го продолжив договорот бидејќи знаед дека имам инзвореден претседател, место кое го сака фудбалот како никој друг и проект со кој можам нешто да освојам.”“Сигурен сум во една работа. Ќе бидам тука се додека претседателот Андреа Дела Вела е во клубот.”– изјавил Прандели за медиумите од Италија.Моментално Прандели има договор со „Виолетовите“ до 2011 година но со оглед на настаните кои се слуќуваат во тимот на Фирентина, можно е во блиска иднина истиот да се продолжи за неколку години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо не застанува – веќе седум гола во 2020, Јуве ја „прегази“ Рома (видео)

Објавено пред

Јувентус се пласираше во полуфиналето на Копа Италија откако за едно полувреме ја „скрши“ Рома за 3:1 победа и дуел со подобриот од дуелот Милан-Торино во полуфиналето.

Исходот на мечот беше решен во првото полувреме, кога со головите на Кристијано Роналдо, Родриго Бентанкур и Леонардо Бонучи, „бјанконерите“ дојдоа до убедлива предност од 3:0. Во 26. минута по одличниот контранапад на Гонзало Игуаин и Роналдо, Португалецот го постигна својот 13. гол во последните 10 меча во дресот на клубот од Торино. Ова исто така е неверојатен седми гол за ЦР7 во четири меча во 2020 година!

Бентанкур во 38. минута зголеми на 2:0 по убава комбинација со Даглас Коста и со малку малку среќа, а Леонардо Бонучи во втората минута од судиското продолжение по еден „скратен“ корнер со глава донесе 3:0 предност. Рома успеа да намали на 3:1 по една трапава интервенција на ветеранот Џанлуиџи Буфон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем и Лестер се вратија на победите! (видео)

Објавено пред

Тотенхем успеа да триумфира првпат по четири меча во Премиер лигата, победувајќи го Норич со 2:1, додека Лестер ја прекина низата од два порази со 4:1 триумф над Вест хем во мечеви од 24. коло во Премиер лигата.

Тимот на Жозе Мурињо започна ветувачки, откако Деле Али во 38. минута го скрши отпорот на гостите за водство од 1:0, но во второто полувреме, Норич успеа да израмни преку својот миленик Тему Пуки во 70-тата минута. Трите поени и израмнување со Манчестер јунајтед на шестото место во Премиер лигата за Тотенхем ги донесе Сон-Хеунг Мин во 80-тата минута од мечот.

„Лисиците“ пак, имаа 2:0 на полувреме со головите на Барнс и Переира, пред во второто полувреме да се досуди по еден пенал за двата тима за конечни 3:1. Лестер се трети на табелата со 48 поени, три помалку од второпласираниот Манчестер сити и дури осум пред четвртопласираниот Челси.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 24.КОЛО

Лестер – Вест хем 4:1

Тотенхем – Норич 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија и Шведска со „утешни“ победи (видео)

Објавено пред

Репрезентациите на Германија и Шведска, кои пред шампионатот се сметаа меѓу фаворитите за медали, ги комплетираа настапите во групната фаза на ЕП во ракомет со победи, кои на крајот не значеа многу.

Германците, кои доживеаја кобен пораз од Хрватска кој ги оддалечи од полуфиналето, со 26:22 ја победија Чешка, која ја завршува втората фаза на шампионатот без ниту еден поен, додека Шведска, еден од домаќините на шампионатот завршува со 32:25 победа над Исланд, резултато кој не значи многу.

Филип Вебер постигна пет гола за Германците, додека по четири имаа Тобијас Рајхман и Каи Хефнер, и за „маншафт“ сега преостанува борбата за петто место со Португалија и квалификации за олимпискиот турнир.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ, ГРУПНА ФАЗА

ГРУПА 1

Хрватска – Шпанија 22:22 (11:12)

Белорусија – Австрија 36:35 (19:17)

Чешка – Германија 22:26 (10:13)

Конечна табела: 1.Шпанија 9, 2.Хрватска 9, 3.Германија 6, 4.Австрија 3, 5.Белорусија 1, 6.Чешка 0

ГРУПА 2

Португалија – Унгарија 34:26 (16:14)

Норвешка – Словенија 33:30 (14:13)

Исланд – Шведска 25:32 (11:18)

Конечна табела: 1.Норвешка 10, 2.Словенија 6, 3.Португалија 4, 4.Шведска 4, 5.Унгарија 4, 6.Исланд 2

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Свет3 часа

Кинескиот град Вухан во изолација поради корона вирусот, сите транспортни мрежи ќе бидат затворени

Сите кинески сообраќајни и транспортни мрежи ќе бидат затворени во кинескиот град Вухан, во кој се забележани првите случаи на...

Македонија7 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија7 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ7 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија8 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија9 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија10 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија10 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија10 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет11 час

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет11 час

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет11 час

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион11 час

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет13 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет15 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет15 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија15 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура1 ден

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Досие