Контакт

Спорт

Зенит продолжува да притиска за ангажман на Горан Пандев

Објавено пред

Екипата на Зенит не се откажува намерата да го ангажира интернационалецот од Македонија, Горан Пандев и претставници на клубот веќе се во Рим на преговори со Лацио

Македонецот е во потрага на нов предизвик и клуб со шампионски амбиции и веќе му соопшти на Клаудио Лотито дека посакува да замине од Лацио.Горан Пандев заедно со Ледесма и Де Силвестри, Лотито ги нарече се ’бегалци’ во редовите на „бјанкочелестите“ и веќе го пропуштија првиот официјален натпревар во сезоната, Суперкупот на Италија. Исто така, не се ниту дел од тимот кој ќе го одигра двомечот против Елфсборг во Европската Лига.Според последните извештаи на медиумите, екипата на Зенит го обновува интересот за Пандев и директори на клубот веќе се во Рим на преговори со управата на Лацио.Официјални лица на Зенит се во Италија во потрага на нов тренер (Роберто Манчини и Клаудио Раниери се меѓу фаворитите) и според Sovietskij Sport во исто време тие ќе се обидат да договорот трансфер на Горан Пандев вреден 10 милиони евра.Лотито претходно го ценеше македонскиот интернационалец многу повеќе но можно е претседателот на Лацио полека да го менува ставот бидејќи следната година Пандев може да замине како слободен агент.Напаѓачот во средата настапи на дуелот меѓу Македонија и Шпанија и беше стрелец на двата погодока за нашата репрезентација со кој обезбеди добра предност по крајот на првиот дел, но Шпанеците за само пет минути во вториот дел направија комплетен пресврт.Пандев уште еднаш ги покажа своите квалитети и останува да се види дали тоа ќе има некакво влијание врз клубовите кои ова лето пројавија интерес но не доставија конкретна понуда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ракометарките против Исланд, Литванија и Грција во претквалификациите за пласман на СП

Објавено пред

Женската ракометна репрезентација на Македонија ги дозна имињата на селекциите против кои ќе се бори за пласман во баражот за Светското првенство кое наредната година ќе се одржи во Шпанија.

Македонија е сместена во Групата 2 заедно со Исланд, Литванија и Грција.

Квалификациите ќе се играат како турнири од 27 до 29 ноември, односно од 4 до 6 декември. Пласман во баражот ќе изборат по две репрезентации од секоја група. Баражите на програмата ќе бидат во април наредната година.

На денешната ждрепка во Виена беа формирани две групи со по четири и три групи со по три репрезентации.

Група 1: Словачка, Украина, Израел, Луксембург
Група 2: Македонија, Исланд, Литванија и Грција.
Група 3: Турција, Португалија, Финска
Група 4: Австрија, Италија, Косово
Група 5: Белорусија, Швајцарија, Фарски острови

Пласман на Светското првенство веќе изборија Холандија како светски првак и Шпанија како домаќин на турнирот.

фото/macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Рено го потврдија Алонсо за наредната сезона

Објавено пред

Формула 1 тимот Рено денес потврди дека Фернандо Алонсо ќе вози за нив наредната сезона. Шпанецот привремено се пензионираше од Формула 1 во 2018 година.

Прославениот шпански ас кој наскоро ќе наполни 39 години најуспешниот период во кариерата го имаше во Рено. Во периодот од 2002 до 2006 година тој два пати стана светски првак.

Потоа возеше за Мекларен, повторно за Рено, Ферари и Мекларен.

„Рено е моето семејство, со овој тим ги имам најубавите спомени, два пати бев светски првак. Сега им се радувам на предизвиците, горд сум што се вратив“, рекол Алонсо.

Фернандо Алонсо во кариерата возел на 314 трки, забележал 32 победи.

Наредната сезона негов партнер во Рено ќе биде Мексиканецот Есебан Окон.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас ќе потпише нов договор со Наполи

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас ќе го продолжи договорот со Наполи. Елмас зад себе има одлилна сезона, одлично се вклопи во тимот, поради што клубот ќе го награди со нов договор.

Елмас минатото лето за сума од 16 милиони евра од Фенербахче пристигна во Наполи. и потпиша договор до јуни 2024 година.

Иницијатор на трансферот беше тогашниот тренер Карло Анчелоти. Позициите кои ги имаше кај Анчелоти Елмас ги задржа и кај новиот тренер Џенаро Гатузо.

Како што пишуваат италијанските медиуми клубот на Елмас, Калиду Кулибали и Никола Максимовиќ им понудил нови договори.

Македонскиот репрезентативец ќе го продолжи договорот на уште една година, што значи дека на „Сан Паоло“ ќе остане до крајот на сезоната 2025.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион21 минута

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Регион1 час

(Видео) Вучиќ ги осуди протестите: Сведоци сме на брутално политичко насилство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред Националното собрание оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 час

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 час

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија4 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион4 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион5 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет7 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет7 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет7 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија8 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион8 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет19 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион22 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија23 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион1 ден

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Досие