Контакт

Спорт

Магијата на Меси ја однесе Барселона на врвот на Примера

Објавено пред

Лионел Меси уште еднаш покажа дека е фудбалер од светска класа со двата гола од вчерашниот натпревар на Барселона.

dobivaj vesti na viber

Двата гола на Лионел Меси и по еден од Џерард Пике и Златан Ибрахимовиќ беа повеќе од доволни Барселона да забележи убедлива победа против Расинг Сантандер. Оваа победа за момент ги стави на врвот на Ла Лига бидејќи остатокот од колото треба денес и утре да се комплетира.Утешниот гол на Оскар Серано само го облажи поразот од 4:1. Меси постигна два а беше креатор на само еден четирите постигнати гола. За само седум минути од првото полувреме Барса водеше со 3:0 со головите на Ибрахимовиќ во 20-та, Меси во 24-та и Пике во 27-та минута. Меси повторно беше егзикутор во 63-та минута. Ибрахимовиќ можеби нема да настапи на следниот натпревар на барселона поради повреда на коленото која ја здоби на натпреварот против Расинг. Од минатонеделниот натпревар против Атлетико, Сеп Гвардиола направи само две промени со што ги врати Карлес Пујол и Ерик Абидал, на местото на Чигрински и Максвел. При крајот на натпреварот, Меси беше заменет со Андрес Иниеста, а Расинг ја увиде можноста да постигне барем почесен гол за да го ублажи поразот а тоа и го постигна со доцниот гол на Серано. Севилја на сопствен терен ја победи Малјорка со 2:0. Скилачи и Пероти ги постигнаа двата гола во првото полувреме што беше доволно за трите бода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салихамиџиќ: Не наликувавме на Баерн Минхен

Објавено пред

Германскиот првак Баерн Минхен по поразот од Баер Леверкузен го загуби првото место на табелата во Бундеслигата. Сега баварскиот клуб има еден бод негатива во однос на лидерот Борусија Дортмунд. Тоа доведе и зголемена нервоза на „Алијанц арена“.

dobivaj vesti na viber

Спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ жестоко реагирал после мечот, но и на денешниот тренинг.

„Ова не наликуваше на Баерн, туку на некој друг тим. Немаше доволно борба. Вака не треба да изгледа тим што се бори за трофеите. Вчера одигравме катастрофално, воопшто не сум задоволен“, изјави Салихамиџиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рашфорд, Маунт и Поуп поради повреди отпаднаа од составот на Англија

Објавено пред

Најдобриот стрелец на Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд, нема да игра за репрезентацијата на Англија на претстојните европски квалификации со Италија и со Украина, соопштија од клубот. Напаѓачот се здобил со повреда на вчерашниот меч против Фулам во ФА купот и ќе му требаат неколку дена за одмор.

dobivaj vesti na viber

Според „црвените ѓаволи“ тој е под знак прашалник за пресметката со Њукасл на 2 април.

Рашфорд, кој има 30 гола оваа сезона, на Светското првенство во Катар кон крајот на минатата година постигна три гола за Англија.

Поради повреди, од составот на Англија отпаднаа и играчот од средниот ред на Челси, Мејсон Маунт и голманот на Њукасл, Ник Поуп, кој ќе биде заменет со Фрејзер Форстер од Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стефан Ристовски и Аријан Адеми се приклучија на националниот тим

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Стефан Ристовски, и досегашниот капитен на Динамо Загреб, Аријан Адеми, се приклучија на националниот тим. Тие во хотелот „Хилтон’ беа пречекани од претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини, спортскиот директор Дени Масев и селекторот Благоја Милевски.

dobivaj vesti na viber

Стефан Ристовски и Аријан Адеми вечерва треба да го одработат и тренингот со соиграчите од репрезентацијата.

Најдобрите македонските фудбалери се подготвуваат за натпреварот против Малта в четвртој, со кој националниот тим го отвора новиот циклус квалификации за ЕВРО 2024 во Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија4 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија5 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Свет6 часа

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија6 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија7 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија8 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија8 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ9 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија10 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија11 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет11 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет11 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...