Контакт

Спорт

Тоти се враќа во италијанската репрезентација

Објавено пред

Асот на Рома и на италијанската репрезентација изјави за италијанските медиуми дека би можел да ја прифати поканата да настапува на Светското првенство што годинава ќе се одржи во Јужна Африка

Се разбира, Франческо Тоти самиот го услови со – доколку дојде покана од италијанскиот селектор Марчело Липи.Триесет итри годишниот капитен на калчолигашот Рома последнито настап во дресот на „азурите“ го имаше на Светското првенство во Германија, 2006-та, кога Италија уште еднаш стана светски фудбалски шампион.  Во последно време Тоти повторно игра во одлична форма, забележуваат италијанските спортски коментатори, па во тамошната јавност се’ почесто се споменува неговото враќање во репрезентацијата. „Светско првенство? Доколку се уверам дека селекторот Марчело Липи и соиграчите го сакаат моето враќање во репрезентацијата, за тоа ќе решам во април. Со Липи имам одлични односи, никогаш нема да заборавам што стории за мене во Германија. Секогаш имаше доверба во мене и умееше и да ме чека, ако беше потребно“, изјавил Тоти за La Republica.Тој додава дека по светското првенство има намера уште пет години активно да игра фудбал, се разбира, ако биде се во ред со здравјето и физичката подготвенсот.„Имам 33 години, уште не сум стар, ниту готов како играч. Сакам да освојам уште некое првенство со Рома. По завршувањето на играчката кариера, нема да станам тренер, предобар сум  да бидам тренер. Ќе бидам директор. Во Рома“,  додал Тоти за римскиот дневен весник.Италијанските медиуми додаваат дека уште еден повратник во репрезентацијата може да биде и Лука Тони, кој по напуштањето на минхенски Баерн, стана соиграч на Тоти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Белградското обвинителство бара затворска казна за Јовиќ

Објавено пред

Лука Јовиќ повторно е тема во српските медиуми поради работи кои немаат врска со фудбалот. Против напаѓачот на Реал Мадрид, Јавното обвинителство во Белград поднело обвинителен предлог, поради кршење на самоизолацијата во Србија, во март оваа година.

Јовиќ, како што пишува во обвинителниот предлог, не ги почитувал здравствените прописи во услови на епидемија.

Со овој обвинителен предлог, Јавното обвинителство бара затворска казна од шест месеци за Јовиќ.

Јовиќ се најде во оваа ситуација бидејќи откако ја добил пријатвата не ја платил казната од 3.500.000 динари (околу 30.000 евра).

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕХФ за „ненормалните“ 13 голови на Карачиќ против ПСЖ

Објавено пред

Игор Карачиќ имаше брутална партија во триумфот на Кјелце над ПСЖ 35:33, во ЕХФ Лигата на шампионите.

Поранешниот играч на Вардар со 13 голови го урна најбогатиот клуб во светот во чии редови играат големите ракометни ѕвезди. Лука Карабатиќ, Микел Хансен, Феран Соле, Виран Мороз, Хенрик Тофт Хансен, Недим Ремили, Даинис Криштопанс…а на клупата седи Раул Гонзалес.

Играта на двојниот европски првак со Вардар, ги воодушеви луѓето од ЕХФ, кои на официјалниот профил на „Твитер“ на пишаа дека Карачиќ постигнал „ненормални“ 13 голови.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Звезда по драматични продолженија ги урна „Армејците“!

Објавено пред

Црвена звезда првпат од 2016 година успеа да ја победи ЦСКА Москва со 86:84 по драматични продолженија во Белград за да го поправи скорот во Евролигата на 2-2, додека „Армејците“ паднаа на 2-3.

ЦСКА Москва имаше периоди во кои доминираше во играта, на крајот Звезда славеше. Дејан Давидовац постигна тројка, па два поени за да донесе 71:70 водство на Звезда на минута пред крајот, по што Џордан Лојд имаше две слободни фрлања пред Даниел Хакет да врати со тројка и да примора продолжувања. Лојд на крајот на 54 секунди пред крајот ан продолжението донесе победа за белградскиот клуб.

Лојд имаше партија на кариерата со 29 поени, додека Кори Валден додаде 12, а Марко Јагодиќ 11 за Звезда.

Во Атина пак, Панатинаикос предводен од Немања Недовиќ и неговите 28 поени (од седум тројки), стигна до импресивна 82:68 победа над Фенербахче. Лоренцо Браун постигна 17 поени, а Ахмет Дувериоглу 15 за Фенер, чиј тренер Игор Кокошков беше исфрлен во првото полувреме поради две технички грешки.

ЕВРОЛИГА, 5.КОЛО

Панатинаикос – Фенербахче 82:68 (22:13, 15:17, 25:26, 20:12)

Жалгирис Каунас – Валенсија 82:94 (27:22, 18:15, 12:30, 25:27)

Црвена звезда – ЦСКА Москва 86:84 (18:20, 17:23, 11:8, 27:22, 13:11)

Зенит Санкт Петерсбург – Милано, одложено

Алба Берлин – Басконија, одложено

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија20 минути

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија40 минути

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт12 часа

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија12 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија13 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион14 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија15 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет16 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет16 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија18 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија20 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа20 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија23 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион23 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет24 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија1 ден

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет1 ден

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија1 ден

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет2 дена

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Досие