Контакт

Спорт

Барса на Руни му нуди плата од 8 милиона евра годишно

Објавено пред

Англискиот весник Daily Star од извори од Барселона, дознава дека на играчот на Манчестер јунајтед му е понудена плата која не може да се одбие

Станува збор за понуда за Вејн Руни, од страна на каталонскиот гигант вредна осум милиони евра, нето-плата по сезона или по 200 илјади фунти неделна нето-плата. Daily Star наведува и дека тренерот на Барселона, Пепе Гвардиола, веќе ги запознал своите играчи со намерата Руни да биде доведен веќе од идната сезона.Инаку, договорот со Манчестер јунајтед на Руни му истекува во 2012 г. Менаџерите на англискиот репрезентативец наскоро треба да почнат преговори со раководството на Манчестер јунајтед за продолжувње на договорот и згоелмување на примањата што би стоеле во новта калузула. Руни веќе изјави дека сака кариеарата да ја заврши на „Олд трафорд“, но бара минимална плата од 140 илјади фунти неделно, но неговиот актуелен клуб е преоптоварен со долгови.  Шпанските медиуми оваа седмица шпекулираа дека раководствата на двата најголеми тамошни клуба, Барселона и Реал Мадрид се подговтени да плата дури 80 милиони фунти за ѕвездата на Јунајтед.Спортскиот портал Goal.com во вторникот успеал да контактира со еден од мензџерите на Руни за да ја провери оваа информација, од кого добил потврда дека наскоро ќе се преговара со Манчестер јунајтед за нов договор, но дека тие а и самиот играч сметаат дека Руни треба да биде еден од најплатените играли на светот. Менаџерот кому не му се открива името, рекол дека примиле вече многу примамливи понуди од големи клубови.На почетокот од седмицава славниот клуб од „Олд Трафорд“ ја објави својата финасиска состојба, која е многу лоша и покажа дека минатогодишната продажба на Кристијано Роналдо била повеќе од нужност.Со 80-те милиони фунти кои Реал Мадрид ги плати за Португалецот, Манчестер јунајтед минатата фискална година ја заврши во позитива.Сепак, останува огромниот долг од 509,5 милиони фунти, поради што преовладува мислењето дека клупската управа ќе се реши да го стави на продажба Вејн Руни. Стандардниот англиски репрезентативец, имено, е единствениот што на фудбалскиот пазар може да постигне цена која се проценува до 70 милиони фунти, колку-толку приближна на рекордниот трансфер на Роналдо со што барем малку ќе се ублажи очајната финансиска ситуација на актуелниот англиски шампион.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Арсенал ќе оди на победа против Манчестер Јунајтед

Објавено пред

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, смета дека неговиот тим го очекува тешка задача на гостувањето кај Манчестер Јунајтед. Артета се надева дека Арсенал ќе може да стави крај на лошата традиција кога станува збор за натпреварите на „Олд Трафорд“.

Фудбалерите на Арсенал немаат победа на „Олд Трафорд“ упте од 2006 година.

„Би било одлично кога би победиле. Мислам дека веќе 14 години Арсенал не победил во гости кај Јунајтед…По поразот што го доживеавме минатата недела од Лестер, мислам дека совршено сценарио би била наша победа во Манчестер“, рекол Артета.

Шпанскиот тренер посебен акцент ставил на нападот на „црвените ѓаволи“.

„Тие имаат добар однос, одлично функционираат, тоа може да се види на теренот. Оле успеа да го подобри тимот, бројот на постигнати голови зборува за тоа. Можат да играат со две или три различно формации“.

Арсенал забележа порази на последните два натпревари и се наоѓа на 11 место на табелата, додека Јунајтед се на 15 место.

Дербито на „Олд Трафорд“ се игра утре од 17.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА клупскиот Мундијал ќе се игра во февруари

Објавено пред

Светското клупско првенство на ФИФА наместо во декември ќе се одигра во февруари наредната година, тврди „Зидојче Цајтунг“.

На конгресот на ФИФА, одржан во август, првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, најави дека поради пандемијата со коронавирусот, календарот ќе претрпи измени.

Досега се познати само екипи кои обезбедија учество на клупскиот Миндијал: европскиот првак Баерн Минхен, шампионот на Океанија Оукланд сити и домаќинот Ал-Духаил.

Поради пандемијата беа прекинати останатите натпреварувања поради што допрва треба да бидат познати шампионите на Јужна, Северна и Средна Америка, односно Азија и Африка.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА сезоната ќе се игра по скратен систем

Објавено пред

НБА лигата се уште не знае кога ќе почне новата сезона. Поради пандемијата со коронавирусот, претходната сезона заврши пред еден месец во „меурот“, во Орландо. Американските медиуми тврдат дека сезоната 2020/2021 ќе се одвива по скратен формат, односно дека наместо предвидените 82, секој тим ќе одигра по 50 натпревари.

НБА планираше новата сезона да започне на 22. декември и секој тим да одигра по 72 натпревари во регуларниот дел. Меѓутоа играчите не се согласуваат со тој предлог, а во моментов најголемата ѕвезда во лигата, Леброн Џејмс, најави дека ќе ги пропушти првите 30 дена.

Најверојатно новата сезона ќе започне на „Денот на Мартин Лутер Кинг“, на 18.јануари 2021, а целата сезона ќе заврши на 23.јули. Планот на НБА е ѕвездите да играат на олимписките игри во Токио.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија2 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет3 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион4 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија4 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија4 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија4 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион4 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет6 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет19 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија20 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет20 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет21 час

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија22 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион22 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија1 ден

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија1 ден

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија1 ден

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Досие