Контакт

Спорт

Бекам ќе го пропушти СП во Јужна Африка

Објавено пред

Бизарна повреда што Дејвид Бекам ја задоби во финишот на првенствениот натпревар против Киево, ќе го чини настап на Светското првенство

Во 84-тата минута славниот англиски фудбалер пропушти чиста шанса за гол, а пет минути подоцна, при едно кратко додавање, лошо стапна на левата нога. Бекам веднаш почна да потскокнува на теренот и да бара замена, но веќе беа извршени три замени во екипата на Милан, така што мораше да излезе од теренот и пред свирежот на судијата.Според првичните прегледи, пукнала ахиловата тетива на Бекам, па поради тоа ќе мора да мирува најмалку три месециБекам во Милан игра како позајмен играч од американскиот ЛА Галакси до крајот на сезоната. Со 115 настапи тој е рекордер во англиската репрезентација, а досега настапуваше на Светските првенства во 1998, 2002 и 2006. година. Апсолутен рекордер е поранешниот голман Питер Шилтон со 125 настапи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Оценка од Меноти за Марадона кога имал само 17 години – чиста 10-ка!

Објавено пред

Поранешниот селектор на Аргентина, Луис Сезар Меноти беше една од клучните фигури во кариерата на Диего Марадона. Иако не го повика на Мундијалот во 1978 година што „гаучосите“ го освоија, а на кој беа домаќини, тој, заедно со Карлос Билјардо се смета за најзаслужен за развојот на „Ел Пибе“.

По смртта на Марадона откриено е дека Меноти бил најзаслужен за неговиот трансфер во Барселона. Токму Меноти го испратил извештајот за тогаш 17-годишниот Диего Марадона до скаутот кој требало да го препорача на „Ноу Камп“. Тогаш Марадона бил дел од Аргентинос јуниорс.

„ОЦЕНКА – многу добар, извонреден

БРЗИНА – 9,5, уберзување, убрзување – 9,5, трчање со топка – 9,1, трчање без топка – 9,5, агилност – 9,5, скок – 8

ПСИХОЛОШКИ АСПЕКТИ – ментална сила – 10, отпорност на прекршоци – 10, концентрација – 10, себичност – 0, карактер – 10

ОПШТА ТЕХНИКА – Непобедлив

ПРЕЦИЗНА ТЕХНИКА – Застрашувачки добар дриблинг, моќен, храбар, одличен шут, одличен пас, максимално прецизен, беспрекорна визија, врвен лидер, знае да чува топка

ИНДИВИДУАЛНА ТАКТИКА – Комплетна фудбалска интелегенција, комплетно чувство за фудбал

ОПШТИ ЗАКЛУЧОЦИ – Млад, има неверојатна техника, дриблинг на највисоко ниво, одлични рефлекси, кратките пасови и шутот му се неверојатни“ – вака Меноти го опишал тогаш 17-годишниот Марадона, пред тој кариерата да ја продолжи во Каталонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошмарна трка во Бахреин, триумф на Хамилтон, Грожан извади „жива глава“

Објавено пред

Трка полна со инциденти се возеше на патеката во Бахреин ова попладне.

На триумф се радуваше шампионот Луис Хамилтон, но се чини дека победата е во сенка на инцидентите кои ја следеа трката.

Грожан уште во првиот круг доживеаја страшна несреќа. Се удри во заштитната ограда, по што неговиот болид се преполови и се запали. За негова среќа, првичните информации се дека помина само со мали изгореници.

Се возеше седмиот круг од трката, која доживеа голем прекин додека се исчисти патеката по нсреќата на Грожан, па возачот на Рејсинг Поинт, Ленс Строл по еден судир со Квјат ја заврши трката со превртен болид.

Неговиот клупски колега, Серхио Перез исто така имаше лош ден во Бахреин. На 3 круга до крајот се запали неговиот мотор, па мораше да го паркира болидот и на тој начин остана без бодови.

Хамилтон извози колку што е потребно за нова победа, беше лидер од почеток до крај. Ја прослави 11-тата победа сезонава.

Втор низ целта на трката во Бахреин заврши Макс Ферстапен од Ред бул.

Александер Албон се искачи на подиум, по вторпат во кариерата. Денешната трка ја заврши како трет.

Хамилтон, Ботас и Ферстапен се првите тројца во генерален пласман, а до крајот на оваа сезона преостануваат уште две трки.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПМФЛ: Коло на реми дуели, нема промени на врвот

Објавено пред

Нема промени на врвот на табелата во ПМФЛ и по ова 13-то коло.

Тетовска Шкендија и натаму е лидер на табелата со 27 бода иако одигра само 1-1 нагости кај Струга Трим Лум.
На тетовчани во прилог им оди ремито без голови во во Скопје го одиграа Македонија ЃП и Шкупи, па двете екипи останаа на втората, односно третата позиција.

Работнички и Беласица исто така одиграа реми, 2-2 во Струмица.

Пелистер во Битола денеска беше поразен со 2-1 од Силекс, додека единствена екипа со домашен триумф е Ренова, која со новиот тренер успеа да слави против Борец, минимално со 1-0.

Ова се сите резултати од 13. коло – ПМФЛ:

Недела:
Беласица – Работнички 2:2
Македонија ЃП – Шкупи 0:0
Пелистер – Силекс 1:2
Ренова – Борец 1:0
Струга Трим Љум – Шкендија 1:1

Сабота:
Вардар – Академија Пандев 2:0

Табела: Шкендија 27, Македонија ЃП 26, Шкупи 25, Струга Трим Љум 20, Борец 19, Вардар 19, Силекс 17, Работнички 14, Пелистер 12, Ренова 11, Академија Пандев 10, Беласица 9.
Фото: ФК Работнички

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија4 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија5 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија8 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија8 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија9 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет9 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион10 часа

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа11 час

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа11 час

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт12 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија21 час

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет22 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија23 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија24 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион24 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа1 ден

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион1 ден

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Досие