Контакт

Спорт

Во Грција укината финансиската помош за фудбалот

Објавено пред

Грчката влада привремено ги укина сите спонзорства и финансиски олеснувања за професионалниот фудбал се’ додека клубовите и сојузот не го спречат дивеењето на навивачите

Државниот секретар за спорт, Панајотис Бицаксис изјавил дека Грците не можат веќе да го трпат насилството на фудбалските стадиони, а особено нема да го издржуваат со парите на даночните обврзници Владата на премиерот Јоргос Папандреу реагираше со острите санкции по последниот насилство меѓу навивачите по големата тепачка што се случи меѓу навивачките групи на Кавала и солунски Арис во која од двете страни учествуваа по неколку стотини лица, а беа повредени четири и уапсени осум лица. Навивачите на Арис инаку не смееја да бидат на трибините, бидејќи имаат забрана за одење на натпреварите на кои гостува нивниот клуб. Суспензијата за клубовите ќе значи и скратување на средствата кои ги добиваат од државната лотарија, од кои грчките прволигаши добиваат по 40 милиони евра годишно. Единствено суспензијата за финансирањето не важи за грчката репрезентација која се подготвува за настапот на Светското првенство во Јужна Африка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер рутински ја победи Болоња

Објавено пред

Интер забележа рутинска победа во 10.коло, во Серија А. На „Џузепе Меаца“, Интер ја победи Болоња со 3:1.

Интер ја забележе шестата победа во првенството, сега се на второто место со 21 бод.

Најдобриот играч на Интер, Ромелу Лукаку во 16.минута го постигна првиот гол на натпреварот. Во самиот финиш на првиот дел, 40 милиони вредниот Ашраф Хакими, зголеми на 2:0.

Болоња играше нешто подобро во вториот дел и во 67минута преку Вињато намали на 2:1.

Сепак, надежите на Болоња, дека може до пресврт четири минути подоцна, ги уништи Хакими со својот втор гол.Прикажи повеќе...

Спорт

Експресен пресврт на Манчестер јунајтед против Вест Хем

Објавено пред

Манчестер јунајтед ја забележаа четвртата победа во низа, во Премиер лигата.. Во 11.коло, Јунајтед победија кај Вест Хем со 3:1.

Манчестер јунајтед одиграа ужасно во првото полувреме и вистинско е чудо како Вест Хем на паузата заминаа со само еден гол предност. Единствениот гол во првиот период го постигна Чехот Соучек во 38.минута.

Јунајтед започнаа да играат во вториот дел кога на теренот влегоа Бруно Фернандеш и Рашфорд.

Пол Погба позтигна убав гол 65.минута, а само три минути подоцна Гринвуд го постигна вториот гол за Јунајтед.

Победата на „црвените ѓаволи“ ја потврди Рашфорд.

Јунајтед со овој триумф се искачија на четвртото место, со бод повеќе од Манчестер сити. Во наредното коло на програмата е дербито на Манчестер.Прикажи повеќе...

Спорт

Реми со шест гола во дербито Баерн-Лајпциг

Објавено пред

Нерешено, со шест гола (3:3), заврши дербито во Бундес лигата помеѓу Баерн и Лајпциг. По десет кола Баерн има два бода повеќе од Лајпциг на табелата.

Неверојатно квалитенот и возбудливо дерби одиграа Баерн и Лајпциг. Особено тоа важи за првото полувреме, кога беа постигнати четири гола.

Нкунку, во 18 минута ја искористи лошата проценка на Нојер и погоди за 0:1. Баерн потоа за четири минути направи пресврт. Најпрвин младиот Мусиала израмни во 30.минута, а потоа Милер погоди во 34. Само две минути подцна израмни Клајверт.

Само што започна второто полувреме, Лајпциг ја врати предноста. Форсберг погоди за 2:3.

Предноста Лајпциг ја имаше до 75.минута кога Милер со својот втор гол го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија7 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија7 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија8 часа

Мицкоски: Заев преговара за идентитетот, ќе му се случи народ

Зоран Заев преговара за идентитетот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешните протести, од каде му порача на премиерот...

Македонија8 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија9 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ9 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија11 час

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет12 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија13 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија14 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија14 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Досие