Контакт

Спорт

Меси и Франција денеска пред големи предизвици

Објавено пред

Со денешните натпревари ќе биде комплетирано второто колово групите А и Б од Светското првенство во Јужна Африка, во кој се очекуваат интересни двобои меѓу Аргентина и Јужна Африка, Грција и Нигерија и Франција и Мексико

dobivaj vesti na viber

Откако со победи стартуваа против Нигерија и Грција, Аргентина и Јужна Кореја во првиот денешен натпревар во терминот од 13.30 часот во Јоханесбург. И за двете екипи победата значи и сигурен пласман во осминафиналето од Групата Б.Аргентина против Нигерија покажа дека има течна игра но интересно ќе биде да се види дали против Корејците „гаучосите“ ги наместиле нишанските справи. Да потсетиме, против Нигерија, Меси и Игуаин не успеаја да поентираат дури од десет изгледни шанси, но делумно по вина на одличниот голман Винсент Ениејема.Јужнокорејците, пак, целосно ги надиграа поранешните европски прваци Грција, но прашање е дали се работи за толкав нивен квалитет или, пак, за голема немоќ на Грците. Несомнено е дека Јужна Кореја има квалитет, но исто така повеќе од сигурно е дека ќе се ориентират првенствено да не примат гол. Затоа може да очекуваме црвста и дисциплинирана игра со позатворена варијанта од нивна страна која Аргентинците ќе се обидат рано да ја отворат со погодок.Во Блоемфонтејн се среќаваат Грците и Нигеријците. И двете екипи со по еден пораз ќе мора да одат на сигурна победа за да обезбедат шанса во третиот меч од групата да изборат продолжение на настапите на мундијалот. Доколку победат Нигеријците ќе имаа условно речено полесна задача, бидејќи во следниот меч ќе се сретнат со Јужна Кореја, додека Грците во последниот натрпевар по групи се среќаваат со големиот фаворит Аргентина. Грција доколку доживее пораз ќе го повтори  катастрофалниот резултат од 1994 г., кога првенството го напушти како последнопласирана репрезентација со три пораза од три меча. Оттаму, се очекува возбудлив меч но со оглед на квалитетот на двете екипи, не може да се очкува и квалитетна во играчки смисла фудбалска претстава.Вечерниот термин е резервиран за мечот Франција – Мексико, кои од 20.30 часот ќе се сретнат во Преторија. По ремито на двете селекции во првото коло, ова ќе биде меч од особена важност. Се очекува дека францускиот селектор Рејмонд Доменек да ја измени формацијата и стратегијатаво за нијанса поистурена варијанта во која ќе вклучи и класичен шпиц играч. На страна на Французите е и традицијата. Имено Франција во шесте мечеви против Мексико забележала пет победи и едно реми со постигнати 15 голови. По победата на Уругвај во синоќешниот меч со Јужна Африка, и Мексиканците од денешниот меч мора да излезат најмалку непоразени, па да се надеваат во јужноамериканскиот двобој со Уругвај да се квалификуваат за нокаут фазата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Илон Маск го купува Манчестер Јунајтед?

Објавено пред

Милијардерот Илон Маск го разнесе интернетот со твит дека планира да го купи Манчестер Јунајтед. Извршниот директор на компанијата „Тесла“ напиша два последовни твита на кои пишуваше:

dobivaj vesti na viber

„Ја поддржувам левата половина на Републиканската партија и десната половина на Демократската партија!

„И јас исто така планирам да го купам Манчестер Јунајтед, добредојдени сте.

Сепак, Маск е познат по објавувањето на вакви шеговити твитови, па во овој момент не е јасно колку сериозни се неговите намери. Во моментов, мнозински сопственик на Манчестер Јунајтед е американскиот милијардер Малколм Глејзер, кој поседува 75% од акциите на клубот.

Веднаш дојде и потврдата дека сепак засега се работи за шега.

„Не, тоа е долгогодишна шега на Твитер. Нема да купувам спортски клуб“, дополни Маск.

„Црвените ѓаволи“ лошо ја стартуваа сезоната во Премиерлигата, а оваа година нема да бидат дел и од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди дебитираше, минимални порази за Трабзонспор и за Динамо Загреб

Објавено пред

Енис Барди го имаше своето деби во дресот на Трабзонспор на гостувањето против Копенхаген во плејофот за ЛШ. Тој влезе во игра во 58.минута, а неговиот тим загуби со 2:1. Клаесон и Лерагер донесоа предност за Копенхаген, а Трабзонспор намали со голот на Бакасетас во 79.минута.

dobivaj vesti na viber

Динамо Загреб загуби на гости кај Бодо-Глимт со 1:0. Стрелец на победничкиот гол за норвешкиот тим беше Амал Вилијам Пелегрино во 37.минута од мечот.

Глазгов Ренџерс и ПСВ Ајндховен ремизираа 2:2.


Прикажи повеќе...

Спорт

Валтер Мацари ќе седи на клупата на Мароко на СП во Катар

Објавено пред

Селекторската позиција на Мароко по заминувањето на Вахид Халилхоџиќ треба да ја преземе Валтер Мацари. Италијанскиот стратег, како што откриваат медиумите на Апенините, од синоќа е во таа земја на преговори.

dobivaj vesti na viber

Негов последен ангажман беше на клупата на Калјари.

Мацари нема искуство во водење на репрезентации, а најуспешен беше како тренер на Наполи со кој го освои Купот на Италија во сезоната 2011/2012. Една сезона подоцна, тој го предводеше Наполи до титулата вицешампион на Италија.

Мароко на Светското првенство во Катар ќе игра во групата Ф со Белгија, Канада и со Хрватска.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 минути

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет14 минути

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење на Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет24 минути

Алигатор убил жена откако несакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет55 минути

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува Јонхап. Лансирањето се...

Свет58 минути

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија13 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ15 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија18 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија19 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија19 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија20 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија20 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија22 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион24 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија1 ден

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија1 ден

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа1 ден

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа1 ден

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа1 ден

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...