Контакт

Спорт

Реал се поигруваше со Еспањол

Објавено пред

Дури во четврто коло од шпанската лига мадридските „кралеви“ ја покажа играта што според реномето на клубот и имињата на тимот од нив се очекува во секој меч. Многу лесно и убедливо Рела го совлада Еспањол со 3:0 на „Сантјаго Бернабеу“

Покрај трите гола, синоќешниот меч ќе биде запаметен и по исто толкуте исклучувања. Прво Пепе во 60. минута заради два жолти картона мораше да го напушти теренот, по четири минути зарад остар старт врз Кристијано Роналдо, во собелкувалната беше испратен гостинскиот играч Галан, а во 88. минута два жолти каротна заработи и Форлин.Реал поведе во 28. минута по пеналот што го изведе Роналдо, откако претходно неговиот шут од слободен удар во шеснаесетник со рака го сопре Гарсиа кој стоеше во живиот ѕид. Пеналот беше двапати изведен, бидејќи Роналдо, како и што се претпоставуваше при воведувањето на ново правило, ќе биде еден о диграчите кои најмногу ќе бидат враќање на пвотроно зиведување на најстраогата казна. Имено, Португалецот и овојпат по навика при зиведувањето на пеналот подзастана, што според новото правило не е дозволено. Но тоа не му сметаше на Роналдо во продолжение да биде вистински преддводника на „кралевите“ на теренот. Неговите друблинзи и проиграувања речиси во секој напад создаваа шанса пред голот на еспањол, а во таквата игра водството беше зголемено откако му асистираше на Гонзало Игуаин за 2:0, но дури во 79. минута. Конечните 3:0 ги постави Карим Бензема во 87. минута.Рела во вторникот навечер ја постигна и третата победа о во четирите кола, но оваа беше најлесно извојувана и резултатски најубедлива, па се искачи на првото место од Примера без пораз. Еспањол сега, пак, има две победи и два пораза.Синоња во 4-то коло од шпанското фудбалско првенство беа одиграни уште два меча во кои домаќините остварија победи постигнувајчи три гола. Атлетик Билбао ја совлада Мајорка со 3:0, со головите на Лопез во 44., Хосе во 62. минут аод пенал и Перез во втората минута од судискот дополнување. Осасуна и Реал Сосиедат одигра 3:1, со головите на Тамудо во 14., Пандиани в 37, Камуњас во 42.  Аранда во 74. минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса со победа кај Алавес на чекор до шпанската титулата (видео)

Објавено пред

Ернесто Валверде можеше да си дозволи да му даде одмор на Лионел Меси пред полуфиналето на Лигата на шампионите со Ливерпул и да го пушти во игра во финишот на мечот, откако Барселона беше пресилна за Алавес и стигна до 2:0 гостинска победа.

По повеќето пропуштени шанси во првото полувреме, 21-годишниот поранешен член на „Ла масија“, Карлес Алења во 55. минута доби убава топка околу пеналтикот и донесе водство за Каталонците. Само пет минути подоцна беше 0:2, откако по ВАР проверката судијата досуди пенал за Барса, кој рутински го реализираше Луис Суарез.

По ова, кога победата беше осигурана, во игра влезе и Меси, кој имаше две убави шанси за гол, но не се запиша во листата на стрелците. Во одредени моменти од натпреварот гостите имаа и речиси 80 отсто од поседот на топката.

Со триумфот Барселона на врвот на табелата има 80 поени, дури 12 поени повеќе од Атлетико Мадрид, кои утре ја пречекуваат Валенсија. До крајот на сезоната, Барса има уште четири, а Атлетико уште пет натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен за победа на Тотенхем за чекор поблиску до ЛШ (видео)

Објавено пред

Тотенхем ја прекина лошата низа на резултати на англиските клубови кои се борат за пласман во Лигата на шампионите, откако Кристијан Ериксен во финишот на мечот успеа да го „пробие“ Брајтон дома за 1:0 победа.

Откако минатите три дена, Тотенхем, Челси, Манчестер јунајтед и Арсенал не успеаја да победат, Спарси не пропуштија уште една шанса да избегаат на конкуренцијата. Сега тие се трети со 70 поени, пред Челси (67 поени), Арсенал (66 поени) и Јунајтед (64 поени). Арсенал и Јунајтед имаат натпревар помалку – тие имаат уште четири меча, додека Челси и Тотенхем уште три.

Поенот, пак, од друга страна можеше да се покаже како клучен за Брајтон за опстанок во лигата – тие се на 17. место со 34 поени, само три пред 18-пласираниот Кардиф, а двата клуба имаат само уште три натпревари за играње. Фулам и Хадерсфилд веќе се испаднати.

И Саутемптон не успеа да дојде поблиску до сигурен опстанок, откако одиграа 1:1 на гостувањето кај Ватфорд. „Светците“ дојдоа до водство со најбрзиот гол во историјата на Премиер лигата – Шејн Лонг ја уфрли топката во голот на домаќините по само 7.69 секунди игра, но Ватфорд израмнија во 90-тата минута со голот на Енди Греј. Саутемптон сега се 16. со 37 поени.

Падна најбрзиот гол во историјата на Премиер лигата (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал први на фајнал форот, Фенер поведе со 2:1 против Жалгирис

Објавено пред

Шампионите Реал Мадрид во тесен натпревар го победи тимот на Панатинаикос со 89:82 во Грција со за да први да се пласираат на фајнал фор турнирот од Евролигата.

Иако „кралскиот клуб“ имаше подобар старт на мечот, ПАО не се предаваше и ја започна последната четвртина со израмнети 58:58. Во финишот, Реал ја покажа својата сила и сега ќе ја брани титулата од Евролигата на фајнал фор турнирот во Виторија.

Марко Гудуриќ ја презеде одговорноста во третата четвртина за да донесе на Фенербахче 66:57 победа на гости кај Жалгирис за 2:1 водство во нивната серија д плејофот.

Жалгирис имаше подобар старт на мечот и водеше со 34:31 на полувреме, пред Гудуриќ да постигне 11 поени во трета четвртина за пресврт. Сепак, беше тесно и во финишот, на 59:56 на 40 секунди пред крајот, кога Мелих Махмутоглу постигна тројка по која сè беше готово.

Гудуриќ имаше 17 поени, Јан Весели додаде 10, а Костас Слукас 9 поени, додека за Жалгирис Нејт Волтерс имаше 15 поени, а Брендон Дејвис девет.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ

(1:2) Жалгирис Каунас – Фенербахче 57:66 (19:15, 15:16, 12:18, 11:17)

(0:3) Панатинаикос – Реал Мадрид 82:89 (18:23, 23:13, 17:22, 24:31)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет13 часа

В четврток прва средба меѓу Путин и Ким на рускиот Далечен Исток

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, в четврток ќе се состане со рускиот претседател, Владимир Путин, на рускиот Далечен Исток, објави советникот...

Свет16 часа

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија17 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ18 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ18 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија19 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија20 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет20 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион21 час

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет21 час

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет22 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ1 ден

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа1 ден

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 20192 дена

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет2 дена

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 20192 дена

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија2 дена

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 20192 дена

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20192 дена

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Досие