Контакт

Спорт

Монако и Бордо ги поделија бодовите

Објавено пред

Монако и Бордо го одиграа одложениот натпревар од 11. коло во фудбалскиот шампионат на Франција. На стадионот „Луј Втори“ двете екипи освоија по еден бод, играјќи 2:2.

Гостите од Бордо го открија резултатот со автоголот на Траоре, израмни Парк, а целосен пресврт и предност на Бордо му донесе Котадер. Истиот играч во 84 минута поради два жолти картони пред време го заврши натпреварот. Еден бод Бордо освои со погодокот на Жусие во 74 минута од натпреварот.

По 11. кола Монако остана при дното на табелата, на 18-то место, со десет освоени бодови. Монако во 11 кола дури седум пати одигра нерешено.

Бордо со освоениот бод остана на деветото место на табелата. Шампионот на Франција од предминатата сезона заедно со Лил и Олимпик Лион имаат по 15 бодови. крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Катар ги стопира Аргентинците, сега има надеж и за Хрватите!

Објавено пред

Катар го издржа фуриозниот напад на Аргентинците во првото полувреме за во интересна завршница да ги совлада Јужноамериканците со 26:25 и да ги заддржи надежите за пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Египет и во исто време да ги остави Хрватите во живот.

Аргентина имаше огромно водство во првото полувреме, но Катарците полека се вратија во игра до крајот на полувремето пред потоа да ја преземат контролата на мечот. Сепак, неизвесно беше до самиот крај кога Аргентинците имаа шанса со гол да стигнат до реми и до пласман во четврт-финалето.

Сега последниот патник меѓу најдобрите осум репрезентации на светот ќе се одлучува на мечот Данска – Хрватска во 20.30 часот. Доколку Хрватите успеат да стигнат до победа над првопласираниот тим во групата, ќе се пласираат во четврт-финалето, каде што ќе играат со Шведска. Меѓутоа, доколку одиграат нерешено или загубат, тогаш Катар се пласира понатаму.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, 27.1.

Данска – Египет

Шведска – Втора група второпласиран

Шпанија – Норвешка

Франција – Унгарија

СП РАКОМЕТ 2021, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Бразил – Уругвај 37:17 (18:7)

Шпанија – Унгарија 36:28 (21:14)

Полска – Германија 20.30 ч

Табела: 1. Шпанија 9, 2. Унгарија 7, 3. Германија 4, 4. Полска 4, 5. Бразил 3, 6. Уругвај 0

ГРУПА 2

Бахреин – Јапонија 25:29 (12:19)

Аргентина – Катар 25:26 (13:12)

Данска – Хрватска 20.30 ч

Табела: 1. Данска 8, 2. Катар 6, 3. Аргентина 6, 4. Хрватска 5, 5. Јапонија, 6. Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ексфудбалерот на Ливерпул, Агер, демантира дека е уапсен во Москва

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Даниел Агер, мораше да демантира дека бил уапсен во Москва на протести против претседателот Владимир Путин, како што јавија некои од руските медиуми.

Руските извори тврдеа дека Агер бил уапсен во саботата во Москва на протест за поддршка на Алексеј Навални, лидерот на опозицијата, кој беше затворен по враќањето во Русија, а дури се појавија и документи со името „Д М Агер“, кој се појавил пред судот во Москва.

Сепак, бизарната приказна стана уште побизарна кога рускиот портал „База“ потврди дека се работи за Дмитриј Кендрел, човек што го сменил своето име во чест на данскиот репрезентативец во 2009.

„Има некоја конфузија. Никогаш не сум кажал дека има само еден Даниел Агер, а сега тоа се потврди. Даниел Агер во Москва не сум јас. Јас сум добро и сум во Шпанија“, напиша Агер на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куриер: Дајте му нова шанса на Ѓоковиќ

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 1, Џим Куриер, вели дека австралиската јавност мора да му даде нова шанса на Новак Ѓоковиќ по контроверзите за наводната листа на барања, што ја објавил српскиот и светски рекет број 1.

Ѓоковиќ е еден од 72-те тенисери и тенисерки што беа принудени да бидат во карантин во Австралија откога во нивните чартер-летови имаше позитивни луѓе на Ковид-19 и тој побара од властите подобра храна за тие што се во карантин во хотелите и можност да се преселат во приватни куќи со тениски терени. Австралиските власти веднаш го одбија ова, а 17-кратниот освојувач на гренд слем турнири мораше да се правда дека не е себичен, тежок и неблагодарен.

Куриер вели дека Австралијците не треба да се престроги кон Србинот.

„Новак сакаше да застане зад другите тенисери тука во Австралија. Тој сакаше да биде лидер и тоа лошо се протолкува во јавноста и се надевав дека Австралијците ќе му дадат шанса барем да објасни што мислеше. Тој е чувствителен кон јавното мислење и се обидува да се докаже. Според тоа што го направил на теренот, треба да е миленик на публиката, но пристигна на сцената кога многу фанови решија да навиваат за Федерер или Надал“, вели Куриер.

Ѓоковиќ со писмо ги објасни своите разумни барања

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 час

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет2 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ3 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија6 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија7 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа7 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија7 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија8 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ8 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија10 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ10 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет10 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ10 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион11 час

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа11 час

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет12 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет12 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт1 ден

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт1 ден

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Досие