Контакт

Спорт

МЗТ победи во вечното дерби

Објавено пред

Вечното дерби на Мак-баскетот заврши со победа на МЗТ, „металците“ го победија големиот ривал Работнички со 60:62 ( 13:15, 18:18, 15:19, 14:10).

Ненад Зивчевиќ, поранешниот играч на Работнички му пресуди на својот поранешен клуб, погодувајќи ги клучните слободни фрлања на 17 секунди до крајот на мечот. Зивчевиќ беше најефикасен во редовите на МЗТ со 16 поени на кои придодаде 10 скока и 2 асистенции. Со двоцифрен број на поени во екипата од Аеродром натпреварот го завршија Тони Грнчаров (12 поени, 10 скока) и Кирил Николовски (11 поени, 9 скока).

На спротивната страна тимот од Градски парк го предводеше ветеранот Перо Блажевски со 21 кош и 9 скока, Златко Гоцевски постигна 18 поени од кои 14 во втората четвртина кога не му дозволи на противникот да се одлепи на пристојна разлика.

Дербито двата тима го започнаа многу нервозно, како играчите да беа импресионирани од присуството на 6.000 публика. По почетните 6:6, МЗТ се одлепи на 13:8. Во првиот период „црвено-белите“ имаа очаен шут за три поени, не погодија ниту еден од петте обиди. Втората четвртина повторно подобро ја отворија играчите на МЗТ, стигнаа до највисоката предност од осум поени, но Работнички во игра го врати Гоцевски, во овој период тој постигна 14 од 18-те поени на тимот.

Настаните на ист начин се одвиваа и во вториот дел, МЗТ ја имаше, а Работнички ја бркаше предноста на противникот. Проблемите на екипата од Градски парк се зголемија кога првиот плејмејкер Мираковски влезе во проблеми со личните грешки.

Вистинските возбудувања дојдоа во последната четвртина, Работнички ја отвори фуриозно не дозволувајќи му на противникот да постигне кош речиси пет минути, и негативата од шест поени со серијата од 11:0 ја претвори во позитива од пет коша 57:52.     МЗТ во тие моменти покажа карактер, на серијата на противникот одговори со своја од 6:0, во последните 20 секунди Стефанов израмни на 60:60, Зивчевиќ  ги погоди слободните со кои на МЗТ му ја донесе победата.

„Одлично е да се победи во еден ваков амбиент, но морам да признаам дека немаше да биде незаслужено доколку победата му припаднеше на Работнички. Поголемиот избор на играчи кои ги имав на клупата беше пресуден за конечниот резултат, имав повеќе можност за измени и со пресингот кои го одигравме во одбраната го добивме натпреварот“, изјави веднаш по натпреварот тренерот на МЗТ, Александар Петровиќ.

По овој натпреварот, Работнички и МЗТ се израмнети според учинокот во првенството, двата тима имаат по пет победи и еден пораз, лидер на табелата е Фени Индустри со максимални шест победи. Во следното коло, кое ќе се одигра викендов МЗТ ќе го пречека Пелистер, а Работнички  ќе му гостува на Овче Поле.крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал Сосиедад и Арсенал се издвоија во трката по Одегард

Објавено пред

Талентираниот Норвежанец, Мартин Одегард, побарал до крајот на преодниот рок да биде испратен на позајмица. Одегард е незадоволен од статусот што го има во тимот на Реал Мадрид, негова желба е да замине во тим каде што ќе игра редовно.

Шпанските медиуми пишуваат дека за 22-годишниот фудбалер, интерес покажале пет клуба, но дека битката за неговиот потпис ќе ја водат Реал Сосиедад и Арсенал.

Овие извори шпекулираат дека желбата на Одегард била да се врати во Сан Себастијан, каде што блекаше минатата сезона во дресот на Реал Сосиедад. Поради Сосиедад тој ја одбил понудата на Севилја.

Одегард од почтокот на сезоната, настапил на девет натпревари за Реал, односно одиграл скромни 367 минути.

Прикажи повеќе...

Спорт

ИФФХС му го оспори рекордот на Роналдо – Јосеф Бикан e кралот на стрелците

Објавено пред

Меѓунардониот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) не му го признава рекордот на Кристијано Роналдо. Португалецот, синоќа, против Наполи го постигна 760 гол во кариерата и стана најдобар стрелец во историјата на фудбалот. На вечната листа тој го мина Јосеф Бикан.

ИФФХС тврди дека Бикан во кариерата не постигнал 759, туку 821 гол. Според овој податок Чехот се уште е кралот на стрелците.

Бикан бил активен фудбалер во периодот од 1931 до 1958 година.

„Бикан како играч на Храдец Карлове, во Втората лига, има постигнато 53 гола. Тој податок недостигаше. Секој детал го проверивме два пати и дојдовме бројка од 821 гол. Толку голови постигнал Бикан на официјални натпревари. Тоа значи дека Кристијано Роналдо се уште не е најдобар стрелец во историјата, ќе мора уште многу да работи за да го урне рекордот“, рекол Јарослав Колар.

Не треба да се заборави дека и бразилските легенди Пеле и Ромарио тврат дека постигнале повеќе голови од Роналдо, но за разлика од Бикан тие немаат доказ дека тоа е вистина.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Пабло Ласо сака да го донесе во Реал најдобриот играч на Црвена звезда

Објавено пред

Кошаркарот на Црвена звезда, Џордан Лојд, внимателно го следат скаутите на Реал Мадрид. Реал процениле дека Лојд би бил идеална замена за ветеранот Џејси Креол.

„Марка“, пишува дека Реал планираат голема реконструкција по завршувањето на сезоната. Најмногу промени ќе има во бековската линија, во која се уште главни играчи се ветераните Џејси Керол, Серхио Љуљ и Руди Фернандез.

Керол кој има 38 години најави дека ќе се пензионира по завршувањето на сезоната.

27-годишниот Лојд, повеќе од еден месец е отсутен од тимот на Црвена звезда. Најпрвин, поради коронавирусот, беше во карантин, а потоа и се повреди. Со просек од 18,7 поени по натпревар, тој е еден од најдобрите стрелци во Евролигата.

Во кариерата, Лојд, играл за Форт Вејн, Хапоел Елијат, Торонто Репторс и Валенсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината од „Фајзер“, која...

Македонија3 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија3 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет4 часа

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија4 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија5 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија5 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија6 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа6 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет7 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија8 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет19 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет21 час

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет22 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија22 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт23 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија23 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија24 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија1 ден

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Досие