Контакт

Спорт

Војниците победија, Елис се повреди

Објавено пред

Војниците на Голден Стејт со победа од 109:102 се вратија од гостувањето во Торонто. Стивен Кари беше најефикасен кај гостите со 34 поени, а водечкиот стрелец на НБА Монта Елис застана на 28 постигнати поени откако по еден судир се повреди во последната четвртина и го напушти паркетот. Дејвид Ли имаше дабл-дабл со 14 поени и 12 скокови . Во канадскиот состав Џерет Џек постигна 24 поени и 8 асистенции, а Линас Клеиза даде 20 кошеви.Во Орландо магичните извојуваа тешка победа над соколите од Атланта со 93:89. Двајт Хауард имаше значаен учинок со 27 поени и 11 скокови, а Винс Картер беше стандарден со 19 поени. Во гостинскиот тим се издвоија Џо Џонсон (23 п.) и Ал Хорфорд (16 п.).Во Шарлот дивите мачки загубија со 91:95 од Сан Антонио Спарс. За победата на гостите најзаслужен беше Ману Џинобили со 26 поени, вклучувајки го решавачкото положување во кош на 5 секунди до крајот. Стивен Џексон и Борис Диа постигнаа по 16 кошеви за Бобкетс.Во Далас Дирк Новицки (25 п.) со скок шут на 20 секунди до крајот ја донесе победата од само два поени разлика (89:87) на Маверикс над Бостон Селтик. Придонес имаа и Џејсон Тери (17 п) и Тајсон Чендлер (12 п. 12 ск.). За Селтик најефикасни беа Пол Пирс (24 п.) , Кевин Гарнет (18 п. 15 ск.) и Ражон Рондо (11 п. 15 ас.).Останати резултати:Мемфис Гризлис – Феникс Санс 109:99 (Зак Рендолф 23 п. 20 ск., Руди Геј 22 п. / О Џеј Мајо 16 п., Мајк Конли 16 п.)Чикаго Булс – Денвер нагетс 94:92 ( Дерик Роуз 18 п., Луол Денг 17 п. / Кармело Ентони 32 п. 8 ск.).крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мукаетов ќе биде реизбран за претседател на РФМ

Објавено пред

Живко Мукаетов има апсолутна поддршка од сите клубови и ракометни здруженија за нов мандат за претседател на Ракометната федерација на Македонија (РФМ). Поддршката за Мукаетов доаѓа во пресрет на Изборното собрание што ќе се одржи во недела во хотелот „Александар Палас“ во Скопје.

Писмена поддршка Мукаетов добил од сите колективи Мукаетов е на чело на РФМ од 2013 година. Во недела, тој ќе ја добие довербата да ја предводи РФМ до 2025 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез за Атлетико е она што Роналдо беше за Реал

Објавено пред

Луис Суарез продолжи одигра уште еден брилијантен меч за Атлетико Мадрид. Уругавецот, синоќа на својот 34 роденден постигна гол, во победата над Валенсија 3:1.

Од почетокот на сезоната Суарез, одиграл 15 натпревари, на кои постигнал 12 гола во Ла Лига.

Уругваецот има најдобар почеток на сезоната во новиот клуб, во последните 10 години. Во 2010 година, Крстијано Роналдо, за Реал Мадрид, на првите 15 натпревари постигна 13 голови.

За потсетување, пред стартот на новата сезона, тренерот на Барселона Роналд Куман, му порача дека не му е потребен, а Суарез бесплатно се пресели во Атлетико.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рекорд на Браун, Бостон го декласираше Кливленд

Објавено пред

Џејлен Браун, Демијан Лилард и Гордон Хејворд блескаа изминатата ноќ во НБА-лигата.

Бостон Селтикс  ја прекина серијата од три порази против Кливленд Кавалирс. Селтикси предводени од Џејлен Браун го „прегазија“ Кливленд со 141:103. Браун постави нов рекорд во НАБ-лигата, тој за само 19 минути успеа да постигне 33 поени.

Шарлот Хорнест забележа победа на Флорида, против Орландо 107:104. Хорнетси последниот период го добија со 33:18. До победата ги предводеше Гордон Хејворд со 39 поени и 9 скока.

Портланд тесно го совладаа Њујорк Никс, 116:113. Најзаслужен за победата беше Демијан Лилард со 39 поени, 5 скока и 8 асистенции.

За издвојување е и улогата што ја имаше Јанис Адетокумбо во победата на Милвоки над Атланта 129:115. Гркот забележа 23 поени, 14 скока и 8 асистенции.

Резултати:

Бостон-Кливленд 141:103
Орландо-Шарлот 104:107
Милвоки-Атланта 129:115
Сан Антонио-Вашинготн 121:101
Портланд-Њујорк 116:113

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Свет53 минути

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ56 минути

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион2 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа2 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет2 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет3 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт17 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт19 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија20 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион20 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион21 час

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ21 час

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион22 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион23 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет1 ден

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион1 ден

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет1 ден

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион1 ден

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Досие