Контакт

Спорт

Мат Бонер со седум од седум во удари за тројка

Објавено пред

Сан Антонио ја оствари седмата последователна победа откако на гости ја совлада Оклахома Сити Тандер. Мат Бонер забележа 21 поен погодувајќи ги сите седум удари за тројка, и му недостасуваше уште еден удар да го израмни рекордот на клубот кој го држи Стив Смит со осум од осум. Во победничкиот тим на Спарси, пак најефикасен беше Тони Паркер со 24 поени. За Оклахома Кевин Дурант постигна 23 поени, што е најслаб негов учинок оваа сезона, а сепак е најефикасен во својот тим. Во Лос Анџелес Лејкерси загубија од Феникс Санс со 116:121 што е нивни прв пораз пред своите гледачи. Кошаркарите на Феникс постигнаа 22 тројки од 40 удари и само за една тројка не го израмнија рекордот на НБА кој го постави Орландо на мечот против Сакраменто пред две години со 23 тројки. Во победничкиот тим најефикасни беа Џејсон Ричардсон (35 п. 8 ск.), Стив Неш (21 п. 13 ас.) и Ченинг Фрај (20 п. 6 ск.). За Лејкерси По Гасол повторно беше одличен (28 п. 817 ск.) а повеќе од 20 кошеви постигнаа и Коби Брајант (25 п. 9 ск) и Ламар Одом (22 п. 11 ск.). Во останатите мечеви се постигнати следните резултати:Атланта Хоукс – Минесота Тимбервулфс со 111:105 (Ал Хорфорд 28 п. 10 ск. / Мајкл Бисли 25 п., Кевин Лав 22 п. 12 ск.).Сакраменто Кингс – Детроит Пистионс 94:100 (Тајреке Евенас 20 п., Карл Лендри 19 п. 8 ск. / Родни Стаки 17 п. Бен Гордон 16 п.)Њујорк Никс – Хјустон Рокитс 96:104 (Амаре Стадемаер 25 п. Вилсон Чендлер 17 п. 7 ск. / Кевин Мартин 28 п., Луис Скола 24 п. 8 ск. 5 ас). крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Безмилосниот Абрамович со ретка објава: Лампард ќе остане икона на клубот

Објавено пред

Роман Абрамович вообичаено е „тивкиот“ газда, тој што ги влече конците од позадина, но не се експонира во јавноста, но по одлуката да го отпушти Френк Лампард, рускиот милијардер (кој сега наводно живее во Израел), реши да се јави со официјално соопштение.

Тој му се заблагодари на 42-годишниот Лампард за речиси двегодишната соработка, и посочи дека статусот на Англичанецот како икона на Челси останува „без дамка“. Ова е првпат Абрамович да даде соопштение по смена на тренер.

„Ова беше многу тешка одлука за клубот, не само поради моите одлични лични односи со Френк и огромната почит која ја имам кон него. Тој е човек со огромен интегритет и највисока работна етика. Меѓутоа, под сегашните услови, веруваме дека е најдобро да се смени менаџерот. Од сите во клубот, бордот и мене лично, би сакал да му заблагодарам на Френк за рабоата и да му посакам успех во иднина. Тој е важна икона на овој голем клуб и неговиот статус тука останува без дамка. Секогаш ќе биде топло добредојден на ‘Стемфорд бриџ’“, се вели во изјавата на Абрамович на официјалниот веб-сајт на клубот.

Потврда од Челси: Му врачивме отказ на Лампард

Прикажи повеќе...

Спорт

Замената за Џеко Рома ја најдe во Белгија

Објавено пред

Един Џеко до крајот на предониот рок би може да ја напушти Рома. Нетрпеливоста помеѓу него и тренерот Фонсека кулминираше пред десет дена, поради што Џеко, викендов не играше против Специја.

Во Рома се подготвени да продолжат понатаму без репрезентативецот на Босна и Херцеговина. Во клубот во Белгија го нашле играчот кој требада го замени капитенот.

Станува збор за напаѓачот на Бриж, Роман Јаремчук. Италијанските медиуми тврдат дека веќе се започнати преговорите помеѓу клубовите.

Според овие извори, Бриж, за својот напаѓач бара 12.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Миочиќ ќе ја брани титулата против Нгану

Објавено пред

УФЦ објави дека Стипе Миочиќ и Френсис Нгану ќе се борат за шампионскиот пораз во тешка категорија.

Миочиќ е актуелниот шампион во тешка категорија, а Нгану ќе се обиде да му го земе појасот на УФЦ 260, планиран за 27.март.

Ова ќе биде втора борба помеѓу Миочиќ и Нгану. Првата нивна борба, одржана во 2018 година, му припадна на Миочиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија3 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Македонија4 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија4 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ5 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија6 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ7 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет7 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ7 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион8 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа8 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет8 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет9 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт23 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт1 ден

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија1 ден

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 ден

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион1 ден

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ1 ден

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион1 ден

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Досие