Контакт

Спорт

Експертите од ФИФА се за отфрлање сите 9 понуди за СП 2018 и 2022

Објавено пред

Пустинските жештини во Катар, системот на федерална управа на САД, лошата транспортна инфраструктура на Русија… Тоа се неколку од причините поради кои експертите на ФИФА предлагаат отфрлање на сите девет понуди за организација на светските првенства во фудбал за 2018 и 2022 година. Предлозите на експертската комисија пристигнаа 15 дена пред Извршниот комитет на ФИФА да одбере два победника на тајно гласање. Препораките на експертите се базираат на комерцијални, организациски и правни ризици со кои ФИФА би можела да се соочи доколку додели организација на некој од понудувачите. Проблемот на САД е што владата не даде гаранции кои се неопходни за секој понудувач. Во Катар во време кога се одржуваат мундијали температурата е 41 Целзиусов степен. Понудувачот од оваа земја тврди дека на секој стадион ќе функционираат разладни уреди кои температурата ќе ја доведат до подносливи 27 степени Целзиусови. Недостатоци од автостради е проблемот за руската понуда. Организација во азиските земји ги намалува приходите од телевизиските права… Шестчлена екипа беше во посета на секоја земја понудувач во периодот од јули до септември оваа година. Русија е во конкуренција за Мундијалот 2018, а во барабанот се уште и Англија, како и заедничките понуди од Шпанија – Португалија и од Белгија – Холандија. Катар и САД се во трка за Мундијалот 2022, а противкандидати им се Австралија, Јужна Кореја и Јапонија. Извршниот комитет од 24 члена, при донесувањето одлука на 2 декември се соочува со повеќе тешкотии, не само поради негативното мислење за понудувачите од експертската група, туку и поради аферите за примање мито на членови на истиот комитет што ја потресе јавноста во последните месеци, изречените суспензии и истражните постапки кои се во тек. /крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сити со „петарда“ се врати на врвот, нов гостински триумф на Арсенал

Објавено пред

Манчестер сити на Пеп Гвардиола се врати на првото место во Премиер лигата (барем до утрешниот меч на Манчестер јунајтед), откако стигна до убедлива 0:5 победа на гостувањето кај Вест Бромвич Албион, додека Арсенал ја забележа третата гостинска победа во низа и четврта победа во пет меча, триумфирајќи со 1:3 кај Саутемптон. За „граѓаните“ ова е 18-ти меч без пораз со гол разлика од шокантни 43:4.

Иако пред мечот со ВБА, Гвардиола изјави дека има огромна почит кон менаџерот на ривалите, Сем Алардајс, во првото полувреме Сити не покажа ниту почит, ниту милост кон противникот кој се бори за опстанок. Илкај Гундоган (6. и 30.), Жоао Кансело (20.) и Ријад Марез (45.) донесоа 0:4 водство на полувреме, кое во второто само се зголеми со голот на Рахим Стерлинг (57.).  Со трите поени Сити се на врвот со 41 поен, еден повеќе од Манчестер јунајтед, но со ист број на натпревари (Сити има еден заостанат меч со Фулам).

Арсенал пак, не започна најдобро на „Сент Мерис“, кога Стјуарт Армстронг ги донесе во водство во третата минута. Никола Пепе врати во осмата минута, за Букајо Сака да ја продолжи одличната форма со нов гол во 39. минута. Александер Лаказет во 72. минута ја потврди победата со која Арсенал се искачи на осмото место со 30 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Заборавениот“ Ериксен го реши бурното миланско дерби во 97. минута!

Објавено пред

Кристијан Ериксен, фудбалерот кој се надеваше дека овој месеци ќе го заврши кошмарот во Интер и ќе најде нов клуб, на крајот беше херојот на „нераѕурите“ во бурната 2:1 победа над Милан во четврт-финалето на Копа Италија со прекрасен гол во 97. минута од мечот.

Претходно, „Дерби дела мадонина“ беше во знакот на Златан Ибрахимовиќ, откако Швеѓанецот прво во 31. минута да ги донесе „росонерите“ во водство, за во финишот на полувремето да влезе во остра и контроверзна расправија со Ромелу Лукаку (за која двајцата имаа среќа што завршија само со жолт картон).

Во 58. минута, Златан повторно во елемент – овојпат по фаулот над Александар Коларов, тој доби втор жолт картон и ги остави „росонерите“ со играч помалку. Во 71. минута, пенал за Интер, кој со малку среќа го реализира токму Лукаку.

Кога се сметаше дека мечот оди во продолженија, на сцена стапи Ериксен, фудбалер кој влезе во 88. минута, од слободен удар постигнувајќи го најзначајниот гол за „нераѕурите“.

Ибра направи сè во дербито – постигна гол, ќе се тепаше со Лукаку и доби црвен картон!

Прикажи повеќе...

Спорт

Марко Шварц го освои ноќниот слаломски спектакл во Шладминг

Објавено пред

Иако овојпат отсуствуваа десетината илјади бучни австриски навивачи со знамиња, факли и ѕвона за крави, радоста на Австриецот Марко Шварц за брилијантната победа на ноќниот слалом на домашен снег во Шладминг не можеше да биде поголема.

На патека на која паѓаше силен снег, Шварц, кој само пред две недели ја освои својата прва слаломска победа во Светскиот куп, од шестото место по првото возење, победи двајца Французи, Ноел Клемен и Алексис Пинтуро за триумф на една од најпрестижните скијачки трки на календарот.

25-годишниот Шварц од 21 декември наваму има пет подиуми во слалом, за да е лидер во дисциплината со 489 поени пред Норвежанецот Себастијан Фос-Солеваг со 358 и австрискиот сонародник Мануел Фелер со 324 поени. Фос-Солеваг ја заврши трката на четвртото место, додека Фелер, кој беше најбрз по првото возење не ја заврши трката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија8 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ9 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа9 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија12 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет12 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа12 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа13 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија13 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија14 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа14 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа15 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија15 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија16 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија16 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа16 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет17 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет1 ден

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет1 ден

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Досие