Контакт

Спорт

Металург неприкосновен, за Пелистер искуство повеќе

Објавено пред

Иври – Металург 19:29 (9:14). Ракометарите на македонскиот првак Металург се пласираа меѓу 16-те најдобри екипи во ЕХФ Купот откако и на гости изборија победа над Иври со 29:21. По победата од 34:25 во првиот меч со вкупен резултат од 63:46, Металург го прегази Иври кој е претставник на Франција, земја која има традиција во овој спорт и титули светски првак во ракомет.На голот блескаше Ангелов, па на Наумче Мојсоски и останатите ракометари на Металург им беше олеснета задачата преку контри да ја реализираат предноста која ги одведе во следната рунда.За жал нашиот втор претставник во ова второ по ранг европско натпреварување Пелистер, имаше далеку посилен противник Реал Адемар, кој по победата во Битола од 25:22 победи и во реваншот во Шпанија со 34:22 (19:9) и ги елиминира битолчани. За пелистерци најефикасен беше Петровски со 7 голови, а Митревски и Недановски постигнаа по 4, додека во шпанскиот состав Страновски постигна 7 голови, а Мартинс Техеира Да Коста 6. Меѓу 16 најдобри екипи, по саботните мечеви пласман изборија: Сент Рафаел Вар, Гросвалштат, Норсдјеланд, Бешикташ, Горење,  Брегенц, Татабања. Останатите екипи кои се пласираа во 4 коло ќе се дознаат по денешните реванш средби:  Амичитија – Есч (34:25), Волендам – Лемго (29:45), Гопинген – Алингсас (33:25), Порто – Дунафер (37:27), Црвена звезда – Краснодар (30:38), Драмен – Силкенборг (28:38).крај/ап/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Конор: Ако Хабиб влезе во кафезот нема да има проблеми, ако не, ќе го фатиме

Објавено пред

Од зборовите на Конор Мекгрегор се гледа дека непријателските чувства кон Хабиб Нурмагомедов се намалени по бурната 2018 година, но посочува дека тој мора да се согласи на римеч или да ја загуби УФЦ титулата во лесна категорија.

Од предавањето во четвртата рунда од бурниот меч во Лас Вегас пред повеќе од две години, Мекгрегор постојано тврди дека е подготвен за одмазда, но Нурмагомедов не беше заинтересиран за меч и останува на своето дека е во пензија по победата над Џастин Гетџи минатата година. Пред УФЦ 257 и дуелот со Дастин Поаире во Абу Даби, Ирецот бара одлука.

„Ќе го фатиме! Би кажал дека овој човек продолжува намерно да го избегнува ова, да избегнува да се врати на борбите. Тогаш, титулата треба да му биде одземена. Ќе биде интересно да се чуе неговиот изговор по овој меч, но очекувам одземање на појасот“, вели Мекгрегор.

По општата тепачка по нивната пва пресметка, УФЦ обезбеди двајцата да не се сретнат во Абу Даби оваа недела, но Мекгрегор вели дека нема да има проблеми надвор од кафезот.

„Тоа беше во 2018, сега е 2021. Ќе кажам, дека ако се бориме повторно, нема да има проблем. Тоа е тоа. Ако продолжи да бега, не сум сигурен. Ќе видиме“, објаснува Ирецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска, конечно, убедлива, Унгарците остануваат максимални

Објавено пред

Хрватската ракометна репрезентација, конечно, одигра убедлив натпревар, победувајќи го Бахреин со 28:18 за да дојдат чекор поблиску до пласман во четврт-финалето на Светското првенство во ракомет.

Откако им дозволија само два гола во првите 20 минути на противниците, по што рутински стигнаа до целта. Златко Хорват со осум гола беше најефикасен за „коцкестите“, по четири имаа Иван Мартиновиќ и Марино Мариќ, додека за Бахреин, Алсајад Хусаин имаше шест гола. Следен противник на Хрватите е Аргентина.

Одлична партија имаа и Унгарците, кои со 29:23 го совладаа Бразил за да се зацврстат на првото место во групата 1. Бенце Банхиди беше најдобар со пет гола, по четири додадоа Сунајке, Мате и Бодо, додека кај Бразил, Ланжаро имаше осум гола.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Уругвај – Полска 16:30 (9:14)

Унгарија – Бразил 29:23 (16:11)

Шпанија – Германија 20.30 ч.

Табела: 1.Унгарија 6, 2.Полска 4, 3.Шпанија 3, 4.Германија 2, 5.Бразил 1, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2

Јапонија – Аргентина 24:28 (13:17)

Хрватска – Бахреин 28:18 (13:8)

Данска – Катар 20.30 ч.

Табела: 1.Хрватска 5, 2.Данска 4, 3.Аргентина 4, 4.Катар 2, 5.Јапонија 1, 6.Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ не одолеа на хармониката, мораше да заигра на тераса

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ последните денови беше под критики од австралиската јавност за наводните „претерани и разгалени барања“ за тенисерите кои го „отслужуваат“ 14-дневниот карантин во хотел, но очигледно не го загубил расположението како што покажува последното видео од Австралија.

На Ѓоковиќ овојпат пред хотелот му се собраа српски навивачи со музика, кои успеаја да го раздрмаат и разиграат на терасата. Како подготовка за тенискиот турнир, нели?

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа2 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија3 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија5 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија7 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија9 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија10 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија10 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија11 час

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија12 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија12 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа12 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет13 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија14 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет1 ден

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет1 ден

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 ден

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија1 ден

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Досие