Контакт

Спорт

Домаќините сигурни во првите средби во Серија А

Објавено пред

Максимален учинок, без примен гол, на домаќините во воведните три средби од 21-то коло во италијанската Серија А. Палермо минимално со голот на Чезаре Бово постигнат во 87-та минута ја совлада Бреша. Парма со 2:0 ја победи Катанија на чија клупа дебитираше новиот тренер Диего Симеоне. Головите за Парма во вторито дел ги постигнаа Кандрева и Џовинко. Победа од 3:0 забележа и Рома против Каљари. Тоти во 21-та, Перота во 70-та и Менез во 90-та минута беа стрелци на головите за екипата од Рим. Останатите натпревари од 21-то коло ќе се одиграат денес.Удинезе-ИнтерБари-НаполиБолоња-ЛациоКиево-ЏеноваФиорентина-ЛечеСампдорија-ЈувентусМилан-Чезена.   крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Артета: Не знам дали ќе имаме пари за засилувања

Објавено пред

Арсенал синоќа го победи Ливерпул (2:1), а по натпреварот тренерот Микел Артета изразил загриженост во врска со преодниот рок. Артета не е сигурен дали клубот ќе има пари за да донесе нови фудбалери.

Под команда на Артета Арсенал напредува од натпревар во натпревар. Иако некои слабости се видливи „топџиите“ и понатаму се во трката за пласман во Лига Европа. За нешто повеќе на клубот му се потребни квалитетни засилувања.

„Не знам што ќе биде, загрижен сум. Мораш да го изградиш тимот, тука нема никава магија. Мораш да ги унапредиш квалитетот, да имаш квалитетни играчи во тимот. Потребен е голем фонд на играли за да можеш да играш во сите натпреварувања. Тоа е предизвик“, рекол Артета.

Минатото лето Арсенал на засилувања потроши 135 милиони фунти. Со трансферот на Николас Пеп од Лил за 72 милиони фунти Арсенал го урнаа клупскиот рекорд. Покрај Пепе минатото лето на „Емирејтс“ пристигнаа Гарилем Мартинели, Давис Луиз, Киран Тирни и Вилијам Салиба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола за 108 милиони евра ќе го донесе Лаутаро во Сити

Објавено пред

Манчестер сити ја победи УЕФА и сега се подготвува да урва рекорди во преодниот рок. „Скај Спорт“ тврди дека Пеп Гаврдиола ќе добие најмалку 200 милиони евра за да обнова на тимот.

Како прва мета, како што тврди овој извор, клубот го нанишанил напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез. Аргентинецот кој неколку месеци се поврзува со Барселона, според тренерот Гвардиола би бил идеален наследник на 32 годишниот Серхио Агуеро.

Наводно Гвардиола бил подготвен да му исплати на Интер 108 милиони евра за репрезентативецот на Аргентина.

Доколку го реализира овој трансфер Лаутаро ќе стане најскапиот фудбалер во историјата на клубот. Трансфер-рекордот во Сити го држи Кевин Де Брујне. За неговите услуги Волфсбург на Сити им наплати 76 милиони евра.

Исто така Гвардиола ќе се обидел да го донесе и Калиду Кулибали. Одбраната е најслабиот дел од овој тим на Сити, во преодниот рок ќе заминат Џон Соунс и Николас Отаменди. Кулибали би бил идеално засилување за „граѓаните“ но проблем претставуваат неговата цена, Наполи бара 100 милиони евра, интересот на Ливерпул и изјавата на фудбалерот дека е семејството е среќно во Наполи.

Она што е сигурно е дека Гвардиола го обезбедил потписот на 20 годишниот сонародник Феран Торес. Се претпоставува дека Валенсија за 20 годишникот ќе добиа 50 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари: На моменти сум збунет од овој Јувентус

Објавено пред

Јувентус нема победа на последните три натпревари во Серија А, но и покрај тоа има комотна предност на челната позиција. „Старат дама“ има седум бода повеќе од Аталната, осум од Лацо и девет од Интер кој вечерва гостува кај СПАЛ и може да ја намали разликата.

Јувентус во Реџо Емилија против Сасуоло по само 12 минути имаше предност од два гола, но на крајот Алекс Сандро спаси бод за својот тим. Бразилецот во 64 минта израмни на 3:3, а 20 минути подоцна од гол-линијата ја исфрли топката во поле по ударот на Бога.

„Тренерот од својот тим очекува конзистентност, а ние физички и ментално тоа го немаме. Имавме одлични моменти, но и моменти што не можам да ги разберам. На моменти имам впечаток дека овој тим има огромен потенцијал, а на моменти сум целосно збунет бидејќи играчите му дозволуваат на противникот премногу лесно да влегува во нашиот шеснаесетник. Мораме да најдеме баланс, тоа не е лесно“, рекол тренерот на Јувентус Маурицо Сари по натпреварот.

Јувентус на последните три натпревари освои само два бода (пораз од Милан 4.2, реми со Аталанта 2:2 и реми со Сасуоло 3:3).

„Игравме против тимови кои се во одлична форма. Сасуоло победи на последните четири натпревари, доколку се консолидираат во иднина можат да бидат како Аталанта“, заклучил Сари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Мицкоски: Подготвени сме да преговараме со ДУИ, но не прифаќаме премиер Албанец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој вчеравечер по изборниот ден не и се обрати на јавноста и денес за првпат...

Македонија2 часа

ДИК сè уште ги нема конечните резултати од изборите

Државната изборна комисија информира дека сè уште се врши прием на материјалот од општинските изборни комисии и при тоа рачно...

Регион3 часа

БиХ ги отвори границите кон земјите од ЕУ

Од денеска граѓаните на земјите од Европската Унија можат да влезат во БиХ со негативен тест за коронавирус, не постар...

Свет3 часа

Вакцината на Оксфорд е една од водечките во трката за заштита од коронавирусот

Вакцината што се развива на Универзитетот Оксфорд е една од водечките кандидати во глобалната трка за заштита од коронавирус, пренесува...

Свет4 часа

На светот повторно му се заканува затворање поради коронавирусот

Земјите во светот повторно воведуваат рестриктивни мерки и контрола на границите за да го сузбијат повторното ширење на Ковид-19, пред ...

Македонија5 часа

ДИК: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ предводена од...

Македонија12 часа

(Видео) Заев: Имаме над 3 пратенички мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев посочи досега тие освоиле три мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и остава можност за уште плус...

Македонија12 часа

Јанушев: Трката е тесна, ВМРО-ДПМНЕ има шанси да формира Влада

Генралниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференцијата пред партиските простории порача дека партијата влегува во трката да формира Влада...

Македонија13 часа

(Видео) Ахмети: ДУИ освои над 100 илјади гласа и 12 мандати

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок оценувајќи дека се обезбедени над 100 илјади...

Македонија15 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија15 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Македонија15 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија16 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија18 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија19 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија21 час

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија21 час

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија22 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија22 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија24 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Досие