Контакт

Спорт

Долгополов го испрати Содерлинг на трибините

Објавено пред

На тениските терени во Мелбурн испадна четвртиот носител на Отвореното првенство на Австралија во тенис, Робин Содерлинг. Швеѓанецот непријатно беше изненаден од Украинецот Александр Долгополов кој што го победи во пет сетови со 1:6, 6:3, 6:1, 4:6, 6:2. За пласман во полуфиналето противник на Долгополов ќе му биде петиот носител Енди Мареј. Британецот лесно го совлада Јирген Мелцер со 6:3, 6:1, 6:1.Првиот носител Шпанецот Рафаел Надал последен се пласира во четвртфиналето  Надал со сигурна игра го совлата Хрватот Марин Чилиќ со 6:2, 6:4, 6:3. Негов противник во мечот за пласман меѓу четирите најдобри ќе биде сонародникот Давид Ферер кој што со 4:6, 6:2, 6:3, 6:4 го елиминира Милош Раониќ од Канада.Останати четвртфинални двојки се Ѓоковиќ – Бердик и Федерер – Вавринка. крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden Foot“.

Ова е награда што им се доделува на фудбалерите за постигнати индивидуални и екипни успеси, но и за карактер и харизма. Во конкуренции влегуваат само играчи кои имаат најмалку 28 години.

„Чест ми е што ја добив наградата. Се враќам полека на своето најдобро ниво, што покажав во последниот натпревар. До крајот на годината ме чекаат уште седум важни натпревари и верувам дека ќе продолжам да играм добро“, рекол Модриќ во Монте Карло.

Минатата сезона наградата ја освои 32 годишниот Единсон Кавани од Пари Сен жермен. Во минатото оваа награда ја добивале Роберто Баџо, Роналдо, Роналдињо, Алесандро Дел Пјеро, Роберто Карлос, Андреј Шевченко, Франческо Тоти, Икер Касилјас, Златан Ибрахимовиќ, Андрес Иниеста…

Прикажи повеќе...

Спорт

Тениски маратон во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ обезбеди полуфинале

Објавено пред

Во меч кој траеше безмалку 3 часа, српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ загуби од австрискиот тенисер, Доминик Тим со 1-2 (по сетови 7-6 3-6 и 6-7) во меч од второто коло во групата „Бјорн Борг“ на завршниот Мастерс турнир во Лондон.

Со тоа Тим стана првиот полуфиналист на турнирот откако забележа две победи (првата изненадувачка против Роџер Федерер) во двете кола во „О2 арената“.

Мечот го одбележа голема борба, одлични потези и неизвесност до самиот крај.

Во првиот сет, двајцата тенисери направија по еден брејк, па мораше да се игра тај-брејк за да се одреди чие ќе биде почетното водство од 1-0. Предноста отиде на страната на поискусниот и подобропласиран тенисер во моментов (Ѓоковиќ е втор, а Тим петти на АТП листата).

Иако психолошката предност беше на страната на Србинот, во вториот сет Ѓоковиќ не можеше да ја пронајде вистинската игра. Тоа го казни Австриецот, кој направи брејк во вториот сет, доволен за освојување на сетот со 3-6 и израмнување на мечот на 1-1.

Во третиот одлучувачки сет, Тим уште во првиот гем направи брејк, што српскиот ас успеа да го анулира во шестиот гем. Нерешено беше се до 5-5.

Австриецот го освои сервисот на Србинот сервираше за 6-5, по што сервираше за победа и пласман во полуфиналето на турнирот. Сепак, Ѓоковиќ не се предаде, го возврати брејкот и сетот мораше да биде решен со тај-брејк.

Тука следуваше нова драма. Ѓоковиќ поведе со 3-0, но за кратко Тим успеа да израмни на 4-4. Австриецот поведе со 5-4 со мини брејк, па следуваше 6-4.

Ѓоковиќ спаси меч топка, намали на 5-6, но Тим беше присебен и ја искористи втората меч топка за 7-5 тај-брејкот и голема победа за пласман во полуфинале.

Во третото коло од оваа група Ѓоковиќ и Федерер меѓусебе ќе одлучуваат за вториот патник во полуфиналето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Официјално – трета генерација Малдини во Милан, Даниел потпиша до 2024.

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Милан и семејството Малдини не можат едни без други.

Даниел Малдини, 18-годишниот син на клупската легенда Паоло Малдини го потпиша својот прв професионален договор до 2024 година.

Даниел е третиот играч од тоа семејство што ќе го носи „црвено-црниот“ дрес.

Првиот беше неговиот дедо Чезаре, кој за Милан настапуваше од 1954 до 1966 година. Како играч освои со „росонерите“ 4 Скудета, а како капитен го подигна трофејот во Купот на европските прваци во 1963 година.

Паоло целата кариера ја помина на „Сан Сиро“, од 1084 до 2009 година. Освои 25 трофеи, од кои 7 Скудета, 5 трофеи во Лигата на шампионите и 3 Светски клупски првенства.

Сепак, и Чезаре и Паоло беа дефанзивци, а Даниел е офанзивен игра, обожува да игра на позиција полушпиц.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет41 минута

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија47 минути

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Македонија11 час

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион12 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион14 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа15 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија17 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија18 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија20 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ22 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија22 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија22 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион22 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија1 ден

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет1 ден

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион1 ден

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија1 ден

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет1 ден

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Досие