Контакт

Спорт

Ливерпул oдвај ја мина Спарта

Објавено пред

Најдраматичните мечеви во Европа лигата во четвртокот ги одиграа островските клубови, во кои Ливерпул среќно ја мина прашка Спарта а глазговски Ренџер во последните секунди го елиминираше лисабонски Спортинг

dobivaj vesti na viber

Кени Далглиш кој имаше релативно позитивен но и незгоден резултат од првиот меч во Прага (0:0) изведе на теренот значително ослабен Ливерпул без капитенот Стивен Џерард и двете јануарски засилувања Луси Суарез и Енди Карол, кој не се покажа уверлив против цврстата Спарта. Малку недостигаше и овој меч да заврши со идентичен резултат без голови, но Дирк Кајт беше снаодлив во 86. минута, откако корнер изведе Раул Меирелес.Ренџерс избори место во осминафиналето откако во третата минута од судиското продолжение изедначија на 2:2, преку Еду. Ова беше многу интересен натпревар полн со пресврти. По глазговските 1:1 во Лисабон прво Диуф во 20. минута ги доведе во водство гостите, а домашните изедначија преку Мендес во 42. минута. Спортинг дојде во водство во поведоа гостите преку Џало во 83. минута а десет минути подоцна неколку мига пред последниот свиреж на судијата дојде студениот туш за домашните навивачи. Инаку во дербито на вечерта Виљареал го совлада Наполи со 2:1, иако италијанскиот претставник поведе со голот на Хамшик во 17. минута. Меѓутоа „жолтата подморница“  уште во првото полувреме преку Нилмар во 42  Роси во 45. минута направи пресврт. Во второто полувреме фудбалерите на Наполи двапати ја погодија пречката, но не успеаја да го свртат резултатот во своја полза. Во осминафиналето на најмасовното клупско првенство во Европа се пласираа три руски клуба. Зенит во реваншот надомести еден гол заостанување од првиот меч притв швајцарски Јанг бојс и во Санкт Петербург победи со 3:1. Московски Спартак по гостинската победа од 3:2 во минатиот меч во Швајцарија, така што на домашен терен против Базел се задоволи со 1:1. ЦСКА во вторникот се пласираше во двомечот против грчки ПАОК: Русија лесно можеше да има и четврт претставник, но Рубин од Казан беше елиминиран од холандски Твенте. Рубин на минус 15 Целзиусови степени во првиот меч загуби дома со 0:2, што веќе до 24 . минута ги имаше надоместено кај Твенте со головите на Ансалд во 22. и Нобоа во 24. минута. Сепак во судиското дополнување од првиот дел нмали Јансен а во 47. минута конечните 2:2 ги постави Даглас. Брага против Лех го надомести поразот од 0:1 и на свој терен победи со 2:0. Пари сен жермен во првиот меч против белорускиот БАТЕ Борисов одигра 2:2, па му беше доволно и 0:0 дома за пласман во осминафиналето. Манчестер сити сосема рутински го одработи двомечот со грчки Арис. На првиот меч беше 0:0 а во четвртокот навечер на градскиот стадион во Манчестер домашните беа убедливи со 3:0.Високите обеди на Динамо Киев за кого настапи Попов и за Ајакс во првите мечеви на гости (Динамо 4:1 во Турција и Ајакс 3:0 во Белгија) беа потврдени на домашен терен. Динамо го совлада Бешикаш со 4:0 а Ајакс – Андерлехт со 2:0.Така двојките за осминафиналето во Европа лига се: Бенфика – ПАри сен жермен, Динамо Киев – Манчестер сити, Твенте – Зенит, ЦСК Москва – Порто, ПСВ Ајндховен – Ренџер, Баер – Вљареал, Ајакс – Спартак Москва и Ливерпул – Брага.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Габри повторно се повреди

Објавено пред

Фудбалерот на Баерн Минхен, Серж Гнабри го повреди бутот и ќе мора повторно да отсуствува од теренот, соопшти денеска германскиот шампион.

dobivaj vesti na viber

Во саботата на натпреварот против Ајнтрахт, кој неговиот тим го загуби со 1:5, Гнабри во игра влезе од клупата за резерви во 66.минута, пет минути подцна го напушти теренот поради повреда.

Баерн објави дека Гнабри ја повредил тетивата на левиот бутен мускул и ќе ги пропушти „следните натпревари“.

Клубот не соопшти кога Гнабри ќе се врати, но тој може да ги пропушти преостанатите три натпревари до крајот на годината, два во Бундес лигата и пресметката на Олд Трафорд против Манчестер јунајтед во Лигата на шампионите.

Германскиот фудбалер сезонава имаше проблеми со повреди, откако во септември на дуелот против Преусен Мунстер во Купот ја скрши раката и одигра само пет натпревари во Бундеслигата, вклучувајќи го и вчерашниот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дардер го одбил повикот од Барселона

Објавено пред

Серхи Дардер, со години беше лидер на Еспањол, а откако тимот испадна од Примера, тој одбил да се пресели во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Дардер (29), откри дека во летниот преоден рок добил понуда од градскиот ривал на Еспањол, Барселона.

„Имав можност да потпишам со Барселона ова лето, тешко е да се одбие таков тим. Маночу часови поминав во размислување што да правам. Но, кога главата се олади, разумот не ми дозволи да прифатам, со оглед на тоа што бев во Еспањол. Ниту 1% од мене не можеше да го прифати тоа. Еспањол секогаш ќе биде клубот на мојот живот, не гледам друга опција“, рече Дардер.

Серхи Дардер, во летниот преоден рок сепак го напушти Еспањол. Интересно е што се реши кариерата да ја продолжи во Мајорка, и покрај тоа што за него се интересираа и Барселона и Атлетико Мадрид.

Мајорка за трансферот на Дардер издвои осум милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема договор меѓу Наполи и Осимен

Објавено пред

Нема напредок во преговорите меѓу Виктор Осимено и Наполи околу новиот договор. Наполи не се откажува од намерата Ниегиецот и во иднина да го предводи нападот на тимот од стадионот „Диего Армандо Марадона“.

dobivaj vesti na viber

Двете страни во претходниот период се сретнале 13 пати, но договор се уште нема.

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис сака Осимен да потпише нов договор со тимот до 2027 година.

Во Наполи сметаат дека тоа би можело да се случи до крајот на годината, но како што сега стојат работите, речиси и да не постојат шанси Осимен да го парафира новиот договор до крајот на 2023 година.

Нигериецот бара минималната годишна плата од 10 милиони евра.

За Осимен се заинтересирани многу клубови, најмногу од Саудиска Арабија, но тој не сака да ја продолжи кариерата таму, што ги зголемува шансите во иднина да го гледаме во дресот на некој клуб од Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и...

Топ20 минути

Пешак го загуби животот откако бил прегазен на улица во Нов Дојран

Пешак од Нов Дојран го загуби животот откако вчеравечер во него удрило патничко возило „шевролет“ на главната улица во Нов...

Економија29 минути

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија2 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија3 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија4 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет5 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет5 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет6 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...

Свет6 часа

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа биле принудени да ги напуштат своите домови, често неколкупати, откако Израел им нареди...

Свет6 часа

„Животот му е во опасност“ – ни трага, ни глас од најголемиот непријател на Путин

Поддржувачите на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални велат дека немаат контакт со него веќе три дена. Претседателката на неговата...

Свет6 часа

Загинаа шест лица, меѓу нив и дете: торнадо направи хаос во Америка

Шест лица загинаа, а 23 се повредени во торнадо што ја погоди американската сојузна држава Тенеси, соопштија локалните власти. Меѓу...

Македонија18 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион21 час

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион21 час

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија22 часа

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија23 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...

Македонија1 ден

Скандалозна изјава на Османи: следната мисија на ДУИ била Албанец претседател на Македонија

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за медиумите рече дека изборот на Џафери за технички премиер е историски оти...

Македонија1 ден

Партиите поделени за изборот на Џафери: СДСМ го прифаќа, ВМРО-ДПМНЕ гледа ДУИзација на државата

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер кажа пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека...