Контакт

Спорт

Арсенал ремизираше со Сандерленд

Објавено пред

Во мечевите од 29-то коло од англиската Премиер лига, Арсенал на своите „Емирати“ одиграа 0:0 со Сандерлен со што испуштија можност да дојдат на само бод заостанување од лидерот Манчестер јунајтед

Лондонските „топчии“ на овој меч настапија без повредените Робин ван Перси, Сеск Фабрегас и Тио Волкот, а останатите напаѓачи на Арсен Венгер не успеаја во саботниот дуел да го скршат бункерот на  Сандерленд.Болтон и покрај двете водства на гостинската Астон вила, 0:1 и 1:2 и при неискористен пенал на гостите во 70. минута, на крајот успеа да триумфира со 3:2. Астон вила ги имаше двете водства со головите на Бент во 15. и на Олбрајтон во 64. минута, а во 70. домашниот голман Јуси Јааскалаинене го одбрани ударот на Ешли Јанг од белата точка. Гери Кејхил со двата гола во втората минута од судиското продолжение на првото полувреме и во 75. минута изедначуваше за Болтон кому победата му ја донесе во 86. минута хрватскиот интернационалец Иван Класниќ. Со оваа победа Болтон од вкупно деветте бодови во последните три меча освои седум и го мина Ливерпул на шестата позиција но има и еден меч повеќе. Астон вила, пак, е 13-а со 33 бодови со само три бода повеќе од Бирмингем на 18-то во зоната на испаѓање од лигата.Во борбата за опстанок Вест бромбич албион и Вест хем постигнаа важни победи. ВБА на гости го совладаа со 3:1 Бирмингем, со головите на Јусуф Малумбу во 47- минута во истата кога гол постигнаа и домаќините, а потоа Џим Морисон во 58. и Пол Шарнер 71. минута. Ова е прва победа на ВБА од 15-ти јануари и сега е на 16-то место, а Бирмингем падна на 18-тото. Вест хем откако со 3:1 во минатото коло го совлада Ливерпул, во саботата на „Аптон парк“ со 3:0 го совлада Сток сити. Головите ги постигнаа Демба Ба во 21., Да Коста во 29. и Хицспергер во 83. минута. Вест хем е 17-ти со 31 бод а Сток е на 12-то место со 34 бодови. Њукасл е поразен на домашен терен од Евертон со 1:2 и покрај водството од 21. минута со голот на Бест. Меѓутоа, гостите набрзо преку Осман во 31. и Јагиелка во 36. година поведоа а водството го одржаа до крајот. Евертон по минатонеделната победа над Сандерленд сега има 36 бодови со што се изедначи на табелата со Њукасл. Фулам со победата од 3:2 над Блекбурн му победгна за три бода и сега е на 11-та позиција. Головите за домашните ги постигнаа Дамиен Даф во во 37 и 59. минута а победата ја донесе Замора во 89. минута од пенал, додека за гостите Ханли изедначи првпат во првата минута од продолжението на првото полувреме а потоа во 64-та на 2:2 израмни Хоилет. На десет кола до крајот на англиското првенство, на табелата води Манчестер јунајтед кој игра го игра дерби мечот со Ливепрул, со 60 бодови, три повеќе од Арсенал а третопласираниот Манчестер сити има 50 бодови и меч помалку.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Халиловиќ со голчиште и со посвета за Ѓорѓе Балашевиќ

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер Ален Халиловиќ постигна убав гол за на своите Бирмингем сити да им донесе 2:1 победа над Квинс Парк Ренџерс во 33. коло на англиската втора лига, но најмногу внимание на Балканот предизвика неговата маичка со ликот на Ѓорѓе Балашевиќ, неодамна починатиот кантавтор од Србија.

Поранешниот фудбалер на Динамо Загреб, влезе во игра во 63. минута, и го постигна својот прв гол за Бирмингем по трансферот минатата година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алекс Попирин со прва АТП титула во Сингапур

Објавено пред

Австралискиот тенисер Алексеј Попирин ја комплетираше неделата од соништата, враќајќи се од сет негатива за 4:6/6:0/6:2 победа над Александер Бублик за да ја освои својата прва АТП титула на Сингапур опен.

21-годишниот Попирин беше доминантен на сервис за да го победи четвртиот носител за 84 минути, губејќи само шест поени на свој сервис, и освојувајќи седум гема во низа без загубен поен на свој сервис од 3:5 во првиот сет. Пред оваа недела, најголем успех на Попирин беше четврт-финале на АТП турнир.

„Многу работа, многу пожртвуваност за да се стигне до овој момент за мене, моето семејство и мојот тим. Горд сум што конечно успеав“, изјави Попирин.

Казахстанецот Бублик исто така одеше на прва АТП титула во своето второ финале во 2021, откако мораше да се повлече од финалето во Анталија, а покрај тоа загуби и во финалињата во Њупорт и Ченгду во 2019 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најубавиот гол во 2021 го даде англиски петтолигаш!

Објавено пред

Елисах Сем е креатор на еден од најневеројатните голови во историјата на фудбалот, откако со два гола помогна неговиот клуб, англискиот петтолигаш Нотс каунти да стигне до 3:1 победа над Оксфорд сити во ФА Вејс натпреварувањето.

Во 73. минута, 23-годишниот белгискиот напаѓач, кој дојде во клубот минатата година го постигна својот втор гол на мечот, откако со неверојатна петица го лобуваше голманот. Нешто што не се гледа често, посебно во ниските лиги, дефинитивно!

Ако не биде вклучен во изборот за најубав гол на ФИФА, „Пушкаш наградата“ ќе биде неправда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ1 час

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија3 часа

Пандемијата покажа дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, рече професорот Даниловски

Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме...

Македонија3 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион4 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет4 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет18 часа

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија19 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија20 часа

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија20 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија21 час

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа22 часа

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија1 ден

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион2 дена

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Досие