Контакт

Спорт

Шахтјор вечерва ја пишува историјата на клубот

Објавено пред

Дојде моментот што навивачите на Шахтјор го чекале од основањето на клубот.

Украинскиот тим никогаш досега не се пласирал во нокаут фазата на Лигата на шампионите, а вечерва е на прагот да влезе меѓу осумте најдобри екипи во Европа.

Дојде моментот што навивачите на Шахтјор го чекале од основањето на клубот. Украинскиот тим никогаш досега не се пласирал во нокаут фазата на Лигата на шампионите, а вечерва е на прагот да влезе меѓу осумте најдобри екипи во Европа.Резултатот од 3:2 за Шахтјор на гостувањето во Рим влева надеж дека успехот е реално да се постигне. Не треба да се заборави дека Рома е екипа која што знае на гости да направи неочекуван резултат и да го надомести загубеното дома. Работата не е завршена, но Мирчеа Луческу тренерот на Шахтјор кој што изгради офанзивен стил на игра сигурно нема да игра на сочувување на предноста, туку офанзивно. Ќе паѓаат голови во Донецк, а чија мрежа повеќе пати ќе се затресе ќе се знае по мечот.Во вториот вечерашен натпревар Барселона го пречекува Арсенал. Гостите имаат предност од 2:1, но и настапуваат без Ван Перси и Волкот, па се очекува неизвесен дуел. /крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси и Јунајтед одиграа реми без голови првпат од 2007 година!

Објавено пред

Во разочарувачки меч, со малку шанси, но многу ВАР контроверзи (видете линкот подолу), дербито меѓу Челси и Манчестер јунајтед заврши 0:0, првпат од 2007 година, резултат кој ги остава Манчестер сити 12 поени пред Јунајтед на врвот на табелата и минимално ги доближува Челси до топ 4 пласман.

Неочекувано, најголема ѕвезда на мечот беше судијата Стјуарт Атвел со неговата одлука да не досуди пенал за Јунајтед во првото полувреме по играњето со рака на Калам Хадсон-Одои, и покрај тоа што ВАР му го сугерираше тоа, но разочарувачки е што меч на така големи англиски клубови завршува со малку удари на голот и без вистинска возбуда.

Челси имаа повеќе од топката, но не како на претходните мечеви под водство на Томас Тухел, а Јунајтед неколкуте изгледни шанси сами ги пропуштија. Резултатот фер, гледачите разочарани.

ВАР контроверзи на Челси-Јунајтед, Тухел му се „дереше“ на Солскјер

Прикажи повеќе...

Спорт

Јохан Блејк: Не одам на Олимпијада ако морам да се вакцинирам

Објавено пред

Јохан Блејк, еден од најдобрите јамајчански спринтери и освојувач на четири олимписки медали, вели дека ќе ја пропушти Олимпијадата во Токио ако мора да се вакцинира против КОВИД-19.

Поранешниот светски шампион на 100 метри, кој беше најавуван како наследник на Јусеин Болт, вели дека има свои причини за ваквиот став.

„Мојот ум уште стои на тоа, не ја сакам вакцината. Повеќе би сакал да ја пропуштам Олимпијадата отколку да се вакцинирам. Среќен сум вака. Не сакам да објаснувам зошто е така, но имам мои причини“, вели 31-годишниот Блејк.

Блејк освои сребро на 100 и 200 метри на ОИ во Лондон во 2012 зад сонародникот Јусаин Болт, и беше дел од штафетата 4х100 метри кој освои злато на таа Олимпијада и во Рио четири години подоцна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина поранешниот менаџер на Вест хем, Глен Редер

Објавено пред

Глен Редер, поранешниот менаџер на Вест хем и Њукасл, почина на 65 години по долга борба со тумор на мозокот, објавија англиските медиуми.

Редер беше фудбалер на Лејтон ориент, Квинс парк ренџерс и Њукасл пред да се повлече од фудбалот во 1993 година, по што беше менаџер на Гилингам, Вотфорд, Норич, а беше и помошник на Глен Ходл кога тој беше селектор на англискта репрезентација.

Roeder played for Leyton Orient, Queens Park Rangers and Newcastle among other clubs before hanging up his boots in 1993. He went on to manage Gillingham, Watford and also had a stint at Norwich City. He also served as a coach under Glenn Hoddle for the England national team.

„Фудбалот денеска загуби културен дефанзивец како фудбалер, кој секогаш беше џентлмен и како фудбалер и како тренер. Не беше човек кој бараше насловни страници, но неговата работа секогаш беше совршена“, објавија од Асоцијацијата на фудбалски менаџери (ЛМА).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Македонија5 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија5 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија7 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Македонија9 часа

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ10 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија12 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион13 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет13 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет1 ден

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија1 ден

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија1 ден

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија1 ден

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија1 ден

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа1 ден

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет2 дена

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Досие