Контакт

Спорт

Манју подобар од Арсенал во ФА Купот

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер јунајтед се пласираа во полуфиналето од ФА Купот совладувајќи го големиот ривал на својот „Олд Трафорд“ со 2:0

Иако според резултатот не се добива таков впечаток, најдобар играч на теренот беше домашниот голман Едвин ван дер Саар кој со одлични интервенции ги спречи повеќето обиди на напаѓачите на Арсенал да ја сместат топката зад неговиот грб. Една од причините за тоа беше што менаџерот на „црвените ѓаволи“ сер Алекс Фергусон изведе на теренот екипа во која имаше дури седум класични дефанзивци а во нападот беа само Гибсон, Хернандес и Вејн Руни.Наспроти Фергусон, Арсен Венгер кој не можеше да смета на капитенот Сеск Фабрегас, на теренот од првата минута ги воведе досега Робин Ван Перси, Гибс, Андреј Аршавин и Денилсон, кои не играа во реваншот и поразот во Барселона во средата. Сепак и тоа не ги спаси „топчиите“ за четири дена да бидат елиминирани од двете големи натпреварувања – од осминафиналето на Лигата на шампионите ( 2:1 и 1:3 во двомечот со Барселона) и во саботата од ФА Купот од Манчестер јунајтед.Сепак големиот респект меѓу двата противника причини првиот половина час од мечот да мине без особени возбудувања, а тогаш во 28. минута Фабио започна акција која одеше преку Вејн Руни кој го најде Чичарито Хернандес чиј удар Мануел Алмунија го одбрани но на топката натрча Фабио кој ја смести во мрежата.Ван Перси неколку минути подоцна од дијагонала биеше кон голот на Јунајтед, чија мрежа ја спаси ван дер Саар. Голманот на „ѓаволите“ имаше во првото полувреме уште една одлична интервенција кога во последната минута одбрани незгоден удар од Самир Насри и поркај тоа што беше покриен од соиграчот Вес Браун кому топката му мина низ нозете.Во второто полувреме Арсенал повторно ја презема играта на средината на теренот, а Фергусон тактички го повлече стрелецот Фабио и на негово место го внесе во игра Антонио Валенсиа кој поради повреда паузираше половина година. Но тоа траеше само четири минути, бидејќи во 49. минута Руни од еден карамбол во шеснаесетникот на Арсенал со глава ја погоди стативата а топката заврши во голот.„Топчиите“ потоа уште посилно притиснаа на голот од домаќинот, но меѓу неговите стативи беше расположениот Холанѓанец. Една од поопасните прилики Арсенал ја имаше на средината од второто полувреме кога Шамак по ударот со глава ја погоди пречката.Арсенал можност за реванш ќе има уште на 1-ви мај кога на „Емирати“ ќе му биде домаќин во првенството на Манчестер јунајтед зад кого на врвот од Премиершип во борбата за титулата заостанува три бода со меч помалку.Во полуфиналето од англискиот ФА Куп претходно се пласираше и Болтон кој на гости го совлада Бирмингем сити, кој пед две седмици го освои Лига купот, со 3:2, извојувајќи ја победата буквално во последните секунди од мечот со голот на јужнокорејскиот интернационалец Ли Чунг-Јонг. Инаку Болтон двапати беше во водство и двапати Бирмингемуспеваше да изендачи. Гостите поведоа во 21. минута пеку Јохан Еламндер, а домашните изедначија преку Камерон Џером во 38. минута. Во второто полувреме во 66. минута од пенал што прецизно го изведе Кевин Дејвис а Левин Филипс во 80. минута изедначи за Бирмингем, но десет минути подоцна по голот на Кореанецот веќе немаше време за трето изедначување и изборување за уште еден меч.Во другите четвртфинални мечеви во недела двојките се Сток сити – Вест хем јунајтед и Манчестер сити – Ридинг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Винисиус ги спаси „кралевите“ од домашен пораз од Сосиедад

Објавено пред

Наместо со победа да се доближат на само три поени до градските ривали Атлетико Мадрид пред големото дерби во недела, Реал Мадрид се намачи да стигне до 1:1 домашно реми со Реал Сосиедад во меч кој може да има многу големо значење во борбата за шпанската титула.

Тимот на Зинедин Зидан влезе во дуелот со баскискиот клуб со низа од четири победи, кои иако не беа многу убедливи, ги држеа во трка со Атлетико, заедно со Барселона веднаш пред нив. Со загубените поени, притисокот на тимот за победа во дербито на „Ванда Метрополитано“ ќе биде огромно за Зидан и Реал.

Порту во 55. минута ги донесе гостите во водство, а нападот на „кралевите“ не функционираше се до 89. минута, кога Жуниор Винисиус, кој влезе како замена не постигна гол, негов прв по 25 меча за Реал.

Реал сега се на третото место на табелата со 53 поени, зад Барселона со ист број на поени, но подобра гол разлика, и Атлетико на 58, и тоа со натпревар помалку. Сосиедад се петти со 42 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер не игра во Мајами, загуби 1.000 АТП поени

Објавено пред

Четирикратниот шампион од Мастерсот во Мајами, Роџер Федерер нема да ја брани титулата од 24 март, што значи дека ќе загуби 1.000 АТП поени, но останува на добар пат да го направи долгоочекуваниот камбек на тениските турнири во Доха.

Швајцарскиот освојувач на 20 гренд слем титули нема играно од Австралија опен минатата година, по две операции на коленото во февруари и мај, за најдолга пауза во неговата кариера. Тој се врати на тренинзи во октомври.

Останува неизвесно дали ќе игра во Дубаи неделата пред Доха, но планот е да го прескокне остатокот од американската пролетна сезона. Федерер во моментов е петти на АТП листата со 6.630 поени, зад Новак Ѓоковиќ (12.030), Рафаел Надал (9.850), Данил Медведев (9.735) и Доминик Тим (9.125)

Прикажи повеќе...

Спорт

Цело градче во Гана навива за Астон вила

Објавено пред

Градчето Џуабен во африканската држава Гана е познато по своите фудбалски фанови. Поточно, по фановите на еден англиски клуб, Астон вила од Бирмингем, на над 7.500 километри од западна Африка.

Кога игра нивниот омилен клуб (сега за среќа во Премиер лигата), тие стануваат во 5 часот наутро, ги облекуваат своите дресови и почнуваат танците, песните и марширањето на улиците на градот. Од 48.338 жители на малиот град, во него има над 1.000 фанови на Вила.

„Секоја недела наутро имаме рутина. Мораме да бидеме фит и подготвени за песна, па затоа вежбаме, по што пееме над три часа. Кога ќе се вратиме од вежбање, ги пееме имињата на фудбалерите кои играат за Вила. Претходно многу луѓе навиваа за Челси, Манчестер јунајтед или Барселона. Сега, сите ни се приклучуваат и мислат само на Вила“, вели 21-годишниот Овусу Боакје Амандо, основачот на навивачката група „Гана лајонс“ за британскиот весник „Дејли мејл“.

Како започна оваа љубов за клуб кој не освоил трофеј од 1996 година? Овусу вели дека се работи за неговиот дедо и за еден легендарен фудбалер на Вила.

„Мојата љубов за Астон вила е од детството. Мојот дедо постојано зборуваше за фудбалерите, но само еден го нарекуваше Бог. Еден ден го прашав и тој ми кажа дека има еден Бог, но Бог во фудбалот е исто така еден и се вика Пол Мекграт“, вели Овусу.

61-годишниот Мекграт е поранешен ирски репрезентативец, кој играше на позицијата одбранбен играч, и го сметаат за еден од најдобрите ирски фудбалери во историјата. По настапите за Манчестер јунајтед, поголем дел од кариерата тој помина во Астон вила, за која имаше 253 настапи.

Врската со клубот не е заборавена. Поранешниот фудбалер на Вила, а сега тренер на младинскиот тим, Џорџ Боатенг минатата година го посети селото и планираше да ги донесе на турнеја на „Вила парк“ но пандемијата на КОВИД-19 ги попречи плановите, иако за иницијативата пари дадоа Џек Грилиш и Тајрон Мингс.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија...

Свет18 минути

Шок бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активираше шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет12 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет12 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Свет15 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија17 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија19 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија19 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион21 час

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија22 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа22 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет23 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ23 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион1 ден

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија2 дена

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија2 дена

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Досие