Контакт

Спорт

Нема промени во европските квалификации за СП 2014

Објавено пред

Европската фудбалска федерација УЕФА на состанокот на Извршниот одбор во Париз потврди дека нема да има промени во однос на квалификациите на европските репрезентации за Мундијалот 2014 г. во Бразил.

Според ова, значи дека за Европа и натаму остануваат резервирани преку квалификации 13 места. Како за минатото СП 53 европски репрезентации ќе се натпреваруваат во девет групи. Во осум групи ќе има по шест селекции и во една ќе има пет репшрезентации. Првопласираните девет национални селекции ќе одат директно на Светското првенство во Бразил, а осумте најдобри втори селекции ќе разигруваат за преостанатите четири места.Тоа го соопшти секретарот на УЕФА Џани Инфантино, кој притоа истакна дека подоцна ќе се одлучи како ќе биде извршена ждрепката за разигрувањето на осумте второпласирани репрезентации.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салах пред Алкантара е најплатениот кај Ливерпул со 200.000 фунти неделно

Објавено пред

Британските медиуми ги објавија сумите кои Ливерпул ги дава на плати на своите играчи, за што троши фантастични 10.4 милиони фунти годишно, и без изненадување на првото место е Мохамед Салах со 200.000 фунти неделно.

Новото засилување Тијаго е втор на листата со 192.308 фунти неделно, додека по него следуваат Роберто Фирмино и Виргил ван Дајк со плата од 180.000 фунти неделно. Над 100 илјади фунти заработуваат и капитенот Џордан Хендерсон (140.000), ветеранот Џејмс Милнер (140.000), Наби Кеита (120.000), Алекс Окслејд-Чембрлен (120.000), Садио Мане (100.000), Џоел Матип (100.000) и Фабињо (100.000).

Голманот Алисон Бекер е на 90.000 фунти, додека изнеандуваат платите на Енди Робертсон (50.000) и Трент Александер-Арнолд (40.000).

Прикажи повеќе...

Спорт

Мициќ и Ефес издоминираа над Фенербахче

Објавено пред

Благодарение на фантастичната партија на Василије Мициќ, Ефес доминираше во истанбулското дерби стигнувајќи до 106:74 победа над Фенербахче, прекинувајќи ја нивната серија од 10 победи во низа во Евролигата.

Мициќ постигна 32 поени од своите 37 (рекорд во кариерата) во првите три четвртини, со шест тројки и без промашување од линијата за слободни удари, за импресивна победа. Сертач Санли имаше 13 поени, за Ефес да дојде до 24:9 предност по деветте поени на Мициќ и осумте на Санли, и имаше 13 поени предност по првата четвртина.

Нандо де Коло имаше 24 поени, Јан Весели додае 18, но најголем проблем на тимот на Игор Кокошков беше одбраната.

ЕВРОЛИГА, 27.КОЛО

Фенербахче – Анадолу Ефес 74:106 (11:24, 28:29, 19:28, 16:25)

Басконија – Црвена звезда 87:67 (21:16, 27:11, 18:21, 21:19)

Алба Берлин – Панатинаикос

Барселона – Асвел Лион

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер најави: Одбројувањето до Доха почна

Објавено пред

Освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер, преку социјалните мрежи прати порака дека, конечно, е подготвен за враќање во акција најавувајќи дека одбројувањето до Доха почна.

Катар опен оваа сезона се одржува во втората недела од март наместо на почетокот на сезоната и тоа ќе биде одлична локација за Федерер да тргне на четвртата титула од турнирот во својот прв настап од Австралија опен минатата сезона по што беше на операција на коленото и ја направи надолгата пауза во својата кариера.

Федерер имаше операции во февруари и мај по што реши да го пропушти остатокот од сезоната. Тој почна со тренинзи во октомври пред да се пресели во Дубаи во својот зимски дом во декември со својот тренер Иван Љубичиќ. Сепак, тој не успеа да игра на Австралија опен пропуштајќи го гренд слемот во Мелбурн првпат од 1999 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија6 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија7 часа

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија10 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија11 час

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија11 час

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија12 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа12 часа

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа13 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет13 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет14 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет15 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија15 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет1 ден

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија1 ден

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија2 дена

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија2 дена

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 дена

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Досие