Контакт

Спорт

Жестоки дуели во кошаркарската Евролига

Објавено пред

Гостинските екипи го возвратија ударот во вторите натпревари од четврфиналната серија во кошаркарската Евролига

Панатинаикос во најпривлечната четвртфинална серија во Барселона, со извонредна игра во вториот дел го победи актуелниот европски шампион со 75:71. Барселона во еден дел од мечот имаше и 16 поени предност, но во третата четвртина Сато и Дијамантидис, со серија тројки ја анулираа предноста на домаќините. Ромејн Сато натпреварот го заврши со 18, Димитрис Дијамантидис со 17, а Мајк Батист со 14 поени.  По срамот што си го приреди во вторникот, Монтепаски целосно се врати во серијата со Олимпијакос, откако а вториот меч победи со убедливи 82:65. Херисон со 19 поени и 11 скокови беше најекспонираниот играч на Монтепаски. Македонскиот репрезентативец во редовите на италијанскиот шампион, Лестер Бо Мекејлеб, на паркетот мина само две минути без да се запише меѓу стрелците. Валенсија забележа победа во Мадрид 81:75 пред се благодарение на извонредниот Омак Кук. Натурализираниот црногорец во клучните моменти постигна две тројки, мечот го заврши со 20 поени, погодувајќи ги петте удари за три поени. Макаби во Виторија, во исклучително неизвесен натпревар, со 83:81 забележа победа над Каха Лаборал. Џенаро Парго, поранешен играч на неколку НБА екипи, во последната секунда го постигна победничкиот кош за израелскиот првак, мечот тој го заврши со 13 поени. Скорцианидис со 22 и Блутентал со 18 поени беа предводници на Макаби, Каха Лаборал ја предводеа Батиста и Сан Еметерио со 17 поени. Натпреварите број три од четвртфиналните серии ќе се одиграат во вторник на 29 март.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

50 трипл-дабл за Јокиќ – Денвер ги декласираа Милвоки, Лејкерси поразени од Финикс

Објавено пред

Јубилејниот 50.трипл-дабл во кариерата на Никола Јокиќ, новиот пораз на ЛА Лејекрс и крајот на серијата на Мајами Хит, ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата.

Денвер Нагетс убедливо победија во Милвоки со 128:97. Денвер ја забележаа шестата победа на последните седум гостувања, додека за Милвоки ова е прв пораз по серијата од пет победи.

Никола Јокиќ го предводеше својот тим со 37 поени, 10 скока и 11 асистенции за 36 минути колку што мина на теренот. Јокиќ е вториот центар во историјата на НБА лигата, кој успеал 50. пати во кариерата да забележи трипл-дабл. Пред центарот на Денвер е само легендарниот Вилт Чембрлен.

Покрај Јокиќ, кај Денвер се истакна и Џамал Мареј со 24 поени и шест асистенции.

На спортивната страна, Јанис Адетокумбо забележа 27 поени, осум скока и 11 асистенции.

Финикс Санс, во Лос Анџелес, ги победија Лејкерси со 114:104. Санс со оваа победа ги скокнаа Лејкерси на втората позиција на Западот.

Актуелните шампиони не успеаја да го избегнат поразот, иако Леброн Џејмс постигна 38 поени. Во редовите на Санс најдобри беа Дарио Шариќ со 21, односни Деандре Ејтон и Девин Букер со по 17 поени. Финикс имаат 12 победи на последните 14 натпревари.

Бостон Селтикс славеа победа во дуелот со ЛА Клиперс 117:112. Ѕвездите на Клиперс, Каваи Ленард и Пол Џорџ посригнаа 25, односно 32 поени, но не добија поддршка од соиграчите. Бостон, едноставно тимски делуваа подобро на теренот. Кемба Вокер постигна 25, Џејлен Браун 18, а Џејсон Тејтум 14 поени.

Атланта Хокс изненадувачки ставија крај на серијата од шпест победи, во која се наоѓаа кошаркарите на Мајами Хит. Хокс предводени од Тре Јанг (18 поени, 10 асистенции) и Џон Колинс (17 поени, 17 скокови), славеа победа 94:80.

Прикажи повеќе...

Спорт

Добри вести за Клоп – Тројца се враќаат за дуелот со Челси

Објавено пред

Ливерпул во дербито со Челси ќе влезе со двајца фудбалери кои подолго време отсуствуваа поради повреди, а на голот ќе се врати Алисон Бекер, кој го пропушти дуелот со Шефилд јунајтед.

Јирген Клоп ќе може да смета на Фабињо и Диого Жота. Фабињо не играше еден месец, додека Жота отсуствуваше од почетокот на декември, кога се повреди на натпреварот со Митјиланд.

Враќањето на овие тројца ќе ги зголемо опциите на Клоп, во одбраната и во нападот, кој оваа сезона не е толку ефикасен, како што тоа беше случај во претходните две сезони.

Дербиот на „Енфилд“ ќе се одигра утре од 21:15 часот.

Во пресрет на дербито Ливерпул се наоѓа на шесттото место на табелата, со бод помалку од Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Победничката низа на Манчестер сити продолжи, имаат 15 поени предност во Премиер лигата!

Објавено пред

Манчестер сити го забележа и својот 21. триумф едноподруго во сите натпреварувања, откако со 4:1 го совлада тимот на Вулверхемптон и се одвои на фантастични 15 поени пред Манчестер јунајтед на врвот на Премиер лигата, практично обезбедувајќи ја титулата уште на почетокот на март.

Но, за малку неверојатната низа на тимот на Пеп Гвардиола ќе застанеше против „волците“. Сити дојде во водство уште во 15. минута преку автоголот на Леандер Дондекер, а откако им беше поништен гол во првото полувреме поради офсајд, тимот на Нуно Еспирито Гомеш успеа да израмни со гол од глава на Конор Коуди.

Кога се мислеше дека серијата ќе застане на „заокружени“ 20 натпревари, на сцена стапи Габриел Жесус, кој по една убава акција, доби еден „отпадок“, кој сигурно го смести во мрежата. Со осигурана победа, Сити се „размавнаа“ во финишот – Ријад Марез во 91. минута зголеми на 3:1, пред Жесус со вториот гол во 95. минута да стави печат на мечот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Тексас контра Бајден: Ги укина рстрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија16 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија17 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија18 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет20 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ21 час

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија22 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа24 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет24 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија2 дена

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа2 дена

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Досие