Контакт

Спорт

Дел Потро „тата мата“ за фаворити

Објавено пред

Во третото коло од АТП турнирот во Мајами за изненадувањето на денот се погрижи Хуан Мартин Дел Потро од Аргентина кој што го испрати дома Робин Содерлинг (4 носител) победувајќи го без поголем напор со 6:3, 6:2.

Во третото коло од АТП турнирот во Мајами за изненадувањето на денот се погрижи Хуан Мартин Дел Потро од Аргентина кој што го испрати дома Робин Содерлинг (4 носител) победувајќи го без поголем напор со 6:3, 6:2.Новак Ѓоковиќ без да му даде грам надеж го совлада Американецот Џемс Блејк со 6:2, 6:0. И вториот меч помеѓу српски и американски тенисер заврши неповолно за домаќините. Виктор Троицки (16) го победи Сем Квери (19) со 7:6 (5), 3:6, 7:5.Останати мечеви од 3 коло:Давид Ферер (6) – Сомдев Деварман 6:4, 6:2марсел Гранољерс – Михаел Лодра (23) 7:5, 3:6, 7:5Марди Фиш (14) – Ришар Гаске 6:4, 6:3Џон Изнер (30) – Алекс Богомолов Ј.р. 6:2, 7:6 (4)Кевин Андерсон – Пабло Андујар 6:2, 6:3. Крај.Макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Планот на Лапорта: Меси, бесплатни засилувања и нов тренер

Објавено пред

Многу работа и тешки предизвици го очекуваат новиот претседател на Барселона, Џоан Лапорта. Старо-новиот претседател на вчерашните избори убедливо ги порази конкурентите.

Лео Меси ќе биде првиот предизвик за Лапорта. Тој треба да го убеди најдобриот играч на Барселона да потпише нов договор. Меси гласал на изборите, а според медиумите, неговиот избор бил Лапорта.

„Се зависи од него, јас можам да ветам дека ќе добие предлог за продолжување на договорот. Парите не се најважни. Ќе му се јавам, ќе сторам се што е во моја моќ за да го убедам да остане со нас. Доколку некој друг победеше на изборите Меси сигурно ќе заминеше“, рекол Лапорта.

Лапорта ќе треба да најде пари и за нови играчи, а ќе треба и да преговара околу новите договори на Серхи Роберто и Усман Дембеле. Договорите на овие двајца фудбалери истекуваат во јуни 2022 година.

Дел од парите, Лапорта, ќе се обиде да собере со продажбите на Самуел Умтити и Филипе Кутињо.

Сепак во наредниот преоден рок не се очекува Барселона да направи некој спектакуларен трансфер. Во фокусот на клубот ќе бидат играчи кои би можеле да бидат ангажирани без обесштетување.

„Марка“, тврди дека тоа ќе бидат фудбалерите на Манчестер сити, Серхио Агуеро и Ерик Гарсија, односно Холанѓаните од Лион и Ливероул, Мемфис Депај и Жоржињо Вајналдум.

Шпанците се убедени дека Лапорта ќе инсистира и на смена на тренерот, без огледа на тоа дали Роналд Куман ќе ја освои дуплата круна или не.

Лапорта е избран за претседател на Барселона

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Коман одбил да го продолжи договорот со Баерн

Објавено пред

Човекот кој на Баерн, во август минатата година, му ја донесе титулата во Лигата на шампионите, Кингсли Коман, одбил да го продолжи договорот. „Кикер“, објави дека финансискиот дел од понудата не ги задоволила апетитите на Коман.

Договорот на Кингсли Коман со Баерн истекува во јуни 2023 година, меѓутоа во клубот имаат намера што поскоро да обезбедат нова, долгорочна соработка со крилниот напаѓач.

Челниците на клубот од Минхен, на францускиот репрезентативец му понудиле бруто плата од 12 милиони евра. Коман не бил задоволен од понудата, која без размислување ја одбил.

Прашање е како ќе реагира Баерн, бидејќи свеж е примерот со Давид Алаба, кој незадоволен од финансиската понуда реши, по завршувањето на сезоната, да го напушти клубот.

„Кикер“, пишува дека иако има време, Баерн ќе мора да реагира бидејќи интерес за Коман покажач Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лаказет ќе го напушти Арсенал

Објавено пред

Александар Лаказет во летниот преоден рок ќе го напушти Арсенал. Неговиот договор истекува во јуни 2022 година и според англиските медиуми тој нема да остане на „Емирејтс“. Лаказет наскоро ќе наполни 30 години и сметал дека му е потребен нов предизвик во кариерата.

Лаказет минатото лето се поврзуваше со Атлетико Мадрид, но „јорганџиите“ се решија да го донесат Луис Суарез.

„Калчомеркато“, тврди, дека Лаказет им бил понуден на Јувентус. „Старата дама“, во летниот преоден рок планира да донесе уште еден напаѓач во тимот.

Англичаните потенцираат дека три клуба се фаворити за неговиот потпис, покрај Атлетико и Јувентус, наводно во трката ќе се вклучи и Барселона.

Лаказет е играч на Арсенал од 2017 година, за клубот одиграл 157 натпревари, постигнал 59 голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа2 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет3 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Регион4 часа

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа5 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Забава5 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија5 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет17 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет20 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија21 час

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа22 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет22 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија23 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија24 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија24 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Досие