Контакт

Спорт

Судска разврска за грчките спринтери Тану и Кентерис

Објавено пред

Грчкиот спринтер Костас Кентерис освои златен медал на Олимпијадата во Сиднеј 2000 година на 200 метри, а Катарина Тану сребрен на 100 метри.

Но пред Олимпијадата во Атина 2004 година не се појавија на задолжителниот анти допинг тест. Се споменуваше некоја измислена сообраќајна незгода, а МОК ги суспендира. Олимпијадата во Пекинг помина без нив, а во моментот во тек е судскиот процес во кој Катарина Тану одговара меѓу другото и за лажно сведочење, а Костас Кентерис само за непојавување на допинг тест.И додека Тану се појавува во судот и очекува конечно по седум години пауза да се врати на патеките, Кентерис е недостапен за судските органи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Партизан го потврди отказот на Филиповски, Матовиќ нов тренер

Објавено пред

Шпекулациите на српските медиуми се покажаа како точни, откако КК Партизан го отпушти тренерот Саша Филиповски и неговиот помошник Бобан Митев со взаемен договор и потврди дека до крајот на сезоната тренер ќе биде Александар Матовиќ.

„По разговорите меѓу управата на клубот и досегашниот тренер Саша Филиповски, беше договорено за раскин на договорот со него и со неговиот прв помошник, Бобан Митев. Се заблагодаруваме на нивната соработка и на трудот кој го пружија во Партизан. Преоден тренер ќе биде Александар Матовиќ“, објавија од Партизан.

Филиповски и Митев дојдоа во Партизан на 5 ноември 2020 откако Влада Шќепановиќ си замина од тренерската позиција. Под нивно водство, Партизан влезе во топ 16 во Еврокупот и полуфиналето на Купот на Радивое Кораќ, но потоа следуваше низа слаби резултати во АБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хаверц блесна, Челси лесно против Евертон

Објавено пред

Каи Хаверц, конечно, почна да покажува зошто Роман Абрамович плати за него 70 милиони фунти откако беше клучниот човек во тимот на Томас Тухел при 2:0 победата над Евертон, со која се одвоија на пет поени предност на четвртото место на табелата токму пред „карамелите“.

Хаверц првин во 31. минута го упати ударот, кој преку Бен Годфри влезе во голот на Џордан Пикфорд, за потоа во второто полувреме, првин во 54. минута да постигне гол, кој му беше поништен поради играње со рака, пред во 65. минута да биде фаулиран од голманот Пикфорд за Жоржињо од белата точка да зголеми на 2:0.

Со ова се продолжи препородот на Челси под водство на Тухел, кој успеа да го извлече максимумот од неговиот сонародник Хаверц, нешто што не му успеваше на неговиот претходник Френк Лампард.

Челси е четврти со 50 освоени поени, три зад третопласираниот Лестер и четири зад Манчестер јунајтед на второто место, но четири пред Евертон и пет пред Тотенхем и Вест хем во борбата за топ-4 пласман.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Голема прослава за Ѓоковиќ во Белград – „Ова е успех на целата нација“

Објавено пред

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, официјално стана рекордер по бројот на недели (311) поминати на првото место на АТП-листата. Вечерва, по овој повод, во негова чест се одржа дочек во Белград, а шампионот го прослави историскиот момент со своите сограѓани.

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, исто така јавно му се заблагодари на Ѓоковиќ за постигнатиот успех.

„Вечерва, Белград го слави триумфот на Ноле! Од денес белграѓанецот Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња. Ти благодарам за радоста што му ја донесе на нашиот народ“, напиша Весиќ.

Вечерас Београд слави тријумф Нолета! Од данас Београђанин Новак Ђоковић најбољи је тенисер свих времена.

Хвала Ноле за радост коју си пружио нашем народу!

Posted by Горан Весић on Monday, March 8, 2021

„Ви благодарам што дојдовте, не очекував толку многу луѓе. Ви благодарам за сите овие години што сте со мене. Ова е успех на целата нација, не само мој и на моето семејство. Тоа го сфатив пред десет години кога успеав да го остварам детскиот сон за освојување на Вимблдон. Она што најмногу ме трогна беше тоа што го доживеав во Белград по Вимблдон кога првпат станав број еден во светот. Се вратив тука и Србија подготви нешто што ќе го паметам целиот живот. Вечно сум ви благодарен за тоа и поради тоа, чувствувам голема чест, привилегија и задоволство и одговорност да ве претставувам сите на најдобар можен начин насекаде во светот. Знам дека ви ги кинам нервите, понекогаш си ги кинам и сам на себе“, рече Новак пред насобраните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија10 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија10 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија10 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа11 час

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет11 час

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет12 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава14 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија14 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие