Контакт

Спорт

Ауди победи на „24 часа Ле Ман“

Објавено пред

Посадата на Ауди со број два е победник на 79-то издание на легендарната трка „24 часа Ле Ман“.

Посадата на Ауди со број два е победник на 79-то издание на легендарната трка „24 часа Ле Ман“. Јубилејната десетта победа на Ауди му ја донесе посадата Марсел Феслер, Андре Лотерер и Беноа Трелие, кои за 24 часа комплетираа 355 кругови. Зад единствената посада на Ауди која успеа да ја заврши трката се пласираа три постави на Пежо. Второто место, со задоцнување од 14 секунди го освоија Себастијан Бурде, Симон Пажено и Падро Лами, додека на третото место се искачија Стефан Саразан, Франк Монтањи и Никола Минасиан. Посадата Феслер, Лотерер и Трелие на Ауди му ја донесоа втората последовна победа на легендарната трка, а прва во прототипот „R18 TDI“. Трката ќе се памети по страотните судири на две посади на Ауди, кои за среќа завршија без позериозни повреди.  крај/б92/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рашфорд стана доктор на науки

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, англискиот репрезентативец Маркус Рашфорд е награден од Универзитетот во Манчестер со тоа што му е врачен почесен докторат. Како што пренесува „ББЦ“ Рашфорд станал најмладиот доктор на науки.

Наградата е за неговиот придонес во борбата против сиромаштијата кај децата. Докторатот се доделува без обврски личноста да мора да присуствува на предавања или да полага испити.

Тој е награден поради гестот да се труди да им обезбеди топол оброк на децата кои се во лоша финансиска состојва во текот на празниците.

Со ова Рашфорд стана третиот во Јунајтед кој е почастен да биде доктор на науки. Пред него таа чест ја добија Сер Алекс Фергусон и Сер Боби Чарлтон.

„Кога ќе погледнам кој се ја добил оваа награда пред мене, уште повеќе сум почестен. Ние не сме ниту на половина пат во борбата со сиромаштијата, пред се кај децата нашата помош е најотребна, но навистина ми значи што овој град вака ме награди“ – изјави Рашфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гасперини: Не даваме многу голови за да понижиме некого, на тој начин учиме!

Објавено пред

Италијанскиот стратег Џан Пјеро Гасперини кој со неговата Аталанта стигна до нова убедлива победа од 6-2 против Бреша даде свое видување за мечот за „Скај спорт“.

„Убаво, зарем не. Многу голови. Погодувавме многу и минатата сезона, но оваа сезона сме уште подобри. Имавме некои фестивали со голови сезонава, но не е тоа затоа што сме сакале да го понижиме противникот, туку затоа што на тој начин учиме, вежбаме некои потези“ вели Гасперини.

Тренерот на Аталанта го најави и мечот против ПСЖ кој го чека цела Европа, во четвртфиналето на ЛШ.

„Никогаш не сме ја почнале сезоната во вака добра ситуација, но веќе втора сезона сме во топ 4. Играњето во ЛЕ и ЛШ ни помогна да созрееме. Сето ова е подготовка за ПСЖ, секако сакаме до самиот крај да се бориме и во Серија А.
Второто и третото место ни се цел, но кога сме веќе тука, можеме да се обидеме и повеќе“ вели Гасперини.

За Нејмар и Мбапе, италијанскиот стратег смета дека се двајцата најдобри светски играчи во моментов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кербер исплашена: Можеби нема да играме тенис во наредните две години

Објавено пред

Поранешниот прв светски рекет во женска конкуренција, Германката Анжелик Кербер, не е сигурна дали ќе настапи на САД опен, кој, според организаторите, би требало да почне на 31 август. Големиот број заболени со Ковид-19 во Њујорк и општо во САД ја компликува ситуацијата, но од организацијата велат дека се оди по планот.

„Искрено, не можам да замислам. Мислам дека никој не сака да влезе во авион и да полета кон Њујорк. Во овој момент никој не знае што се случува и што ќе биде во иднина“ – вели Кербер.

ВТА-турнирите продолжуваат на 3 август, а првото натпреварување ќе биде во Палермо. Потоа следува турнејата во САД за која Кербер смета дека е под знак прашалник.

„Кој знае, можеби нема да играме тенис во наредните две години. Тешко е да се каже, можеби ќе почнеме повторно за 3 недели“ – додава германската тенисерка.

Кербер (32) на САД опен триумфираше во 2016 година, а моментно е на 21. позиција на ВТА ранг-листата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

МОСТ: До 10 часот најмногу гласачи во ИЕ- 3, гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија1 час

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи...

Македонија2 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион3 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија4 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија4 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија4 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија12 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет14 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија19 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија20 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија20 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија22 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ24 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија1 ден

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 ден

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа1 ден

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Досие