Контакт

Спорт

Бо Мекејлеб останува во Монтепаски

Објавено пред

Лестер Бо Мекејлеб и во следната сезона ќе го носи дресот на италијанскиот кошаркарски шампион, Монтепаски од Сиена.

Лестер Бо Мекејлеб и во следната сезона ќе го носи дресот на италијанскиот кошаркарски шампион, Монтепаски од Сиена. Натурализираниот македонски репрезентативец според новиот договор во Монтепаски ќе остане до 2014 година. Мекејлеб, кој со репрезентацијата на Македонија избори пласман на ЕП кое ќе се одржи во Литванија, голем дел од сезоната го пропушти поради повреда. На терените тој се врати во финишот на сезоната, играше на завршниот турнир во Евролигата, а е еден од најзаслужните што Монтепаски ја одбрани шампионската титула во Италија.  крај/макфакс/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Интер за два гола подобар од Хетафе, Јунајтед рутинирано со ЛАСК

Објавено пред

Калчолигашот Интер и премиерлигашот Манчестер Јунајтед се двете екипи кои покрај ФК Копенхаген и Шахтјор Доњецк денеска обезбедија пласман меѓу осумте најдобри во Лигата на Европа.

„Нероазурите“ со 2-0 славеа рутинирано против шпански Хетафе на неутрален терен, во Гелзенкирхен.

Интер до водство од 1-0 дојде по една соло акција на Ромелу Лукаку во 33 минута кога успеа да се ослободи од својот чувар и прецизно да бие покрај стативата.

Хетафе пропушти 100-процентна можност за израмнување во 75 минута. По ВАР асистенција, добија пенал, Годин играл со рака во шеснаесетникот. Капитенот Молина биеше неколку сантиметри покрај голот на Хандановиќ.

Казната ги стигна само 8 минути подоцна. Штотуку влезениот во игра, Ериксен искористи една неспретна интервенција на дефанзивците на Хетафе, па биеше прецизно за 2-0.

На „Олд Трафорд“ Манчестер Јунајтед со 2-1 го победи ЛАСК, но мечот беше решен уште на првиот дуел кој „ѓаволите“ го добија со 5-0.

Стрелци за Јунајтед во новата победа беа Лингард во 57 и Марсијал во 88 минута, а почесниот гол за гостите (прекрасен волеј удар) беше дело на Висингер во 55 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ксавиер Мбуиамба, новиот Ван Дајк е блиску до „Стемфорд Бриџ“

Објавено пред

Англиските медиуми пишуваат дека 18-годишниот холандски фудбалски дефанзивец, Ксавиер Мбуиамба кој минатата сезона настапуваше за младата екипа на Барселона од лето ќе стане играч на Челси.

Агентот на младиот играч, Карлос Барос вели дека има повеќе заинтересирани клубови – Реал Мадрид, Јувентус и Интер, но Челси се чини најсериозниот кандидат.

На Островот младиот играч го споредуваат со Ван Дајк (Ливерпул), а неговите добри игри во татковината беа препорака Барселона да го доведе во својот млад тим.

Мбуиамба и тогаш беше на чекор до Челси, тој одработи неколку тренинзи во Лондон, но откако УЕФА на „сините“ им забрани да купуваат играчи, во приказната се вклучи Барса.

„Сакав во Челси, први дојдоа до мене и покажаа дека ме ценат, но поради забраната за трансфери, не можеа да ми понудат договор. Тогаш одлучив за Барселона“ вели младиот Холанѓанец.

Висок е 195 сантиметри, добро е технички поткован, а еднакво добро може да игра и на десната бековска позиција и на средината на дефанзивата.

Оние кои ја следат неговата игра сметаат дека одличен е „еден на еден“, има одличен преглед на играта, а има и ментална зрелост за годините.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шахтјор и ФЦ Копенхаген се први четвртфиналисти во ЛЕ

Објавено пред

Шахтјор Доњецк и ФЦ Копенхаген се првите четвртфиналисти во Лига Европа откако денеска продолжија натпреварите во ова натпреварување по паузата поради коронавирусот.

Шахтјор на домашен терен славеше против бундеслигашот Волфсбург со 3-0 иако и по првиот меч имаше предност од 2-1.
Мечот во Украина беше без голови се до 89 минута, а потоа „портокаловите“ за неколку минути во финишот со 3 брзи гола со стил влегоа меѓу осумте најдобри во ЛЕ.

Два гола постигна Мораеш, а еден беше дело на Соломон за убедлив триумф.

Во Данска, ФЦК ја анулираше предноста од првиот дуел (1-0) против турскиот шампион Истанбул Башахшекир и со убедливи 3-0 ги елиминираше Турците.

На „Телиа Паркен“ водство од 1-0 донесе Џонас Олдер Винд уште во 4 минута. На 2-0 зголеми истиот играч во 52 минута, а точка на победата стави Расмус Фалк во 62 минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет5 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет5 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион6 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет7 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија11 час

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија11 час

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ11 час

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет12 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија12 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет14 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет15 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија15 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет15 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија15 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет16 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет16 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија1 ден

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет1 ден

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија1 ден

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Досие