Контакт

Спорт

Ватерполо: Србија подобра од Италија

Објавено пред

Комплетирано е второто коло во Светската лига во ватерполо, чии домаќин е италијанскиот град Фиренца. Во дерби натпреварите Србија ја победи Италија, а Хрватска ја демолира Црна Гора.

Комплетирано е второто коло во Светската лига во ватерполо, чии домаќин е италијанскиот град Фиренца. Во дерби натпреварите Србија ја победи Италија, а Хрватска ја демолира Црна Гора. Србија, актуелниот Светски првак и бранител на титулата во Светската лига, во драматичен меч од А групата, по изведувањето на ударите од пет метри ја победи Италија со 13:12. Натпреварот во регуларниот дел заврши со резултат 10:10, откако на Италија и бил признат гол постигнат по истекот на времето. Голманот на Србија, Слободан Соро на својата репрезентација и ја донел победата со три одбранети пенали. Во Б групата, Хрватска со високи 11:5 ја победи Црна Гора, за која поради повреди не играат на овој турнир Јановиќ, Злоковиќ и Пасковиќ. Резултати: А група:Србија-Италија 13:12САД-Кина 13:6Табела: Србија 2/0, Италија 1/1, САД, 1/1, Кина 0/2Група Б:Хрватска-Црна Гора 11:5Австралија-Канада 13:8Табела: Хрватска 2/0, Црна Гора 1/1, Австралија 1/1, Канада 0/2Утре во рамките на последното коло ќе играат, во А групата Кина-Италија и Србија-САД, додека во Б групата се среќаваат Канада-Хрватска и Црна Гора-Австралија. Победникот на завршниот турнир во Светската лига ќе обезбеди директен пласман на ОИ во Лондон во 2012 година. крај/б92/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал пак е на +4 со гол од сомнителен пенал и ВАР асистенција за двоен офсајд

Објавено пред

Лидерот во шпанската Ла лига, мадридски Реал без многу мака, рутински дојде до трите бода на мечот против Алавес во рамки на 35-тото коло.

На стадионот „Алфредо ди Стефано“ во Мадрид, Реал со 2-0 славеше против Алавес и повторно се одлепи на 4 бода од второпласираната Барселона, на врвот на табелата во Ла лига, а преостануваат 3 кола до крајот на сезоната.

Критичарите на пулените на Зинедин Зидан, а посебно заговорниците дека ВАР му помага на мадридскиот клуб да стигне до титулата вечерва повторно ќе имаат за што да коментираат.

Реал дојде во водство во 11 минута. Стрелец од белата точка беше Бензема, во отсуство на суспендираниот Рамос кој е непогрешлив од ударите од 11 метри.

Сепак во најмала рака дискутабилно е дали имаше пенал. Менди при еден продор од левата страна падна во противничкиот шеснаесетник, но останува дилемата дали Наваро стартуваше над него или, пак, актерските способности на Менди дојдоа до израз.

Тоа беше резултатот по првиот дел, во кој поседот на топката беше 76% наспроти 24% во полза на домашната екипа.

Во вториот дел Бензема успешно избегна офсајд замка (милиметри беа во прашање), па асистираше до Асенсио за 2-0 во 50 минута. Додека играчите на Реал славеа, судијата Манзано го консултираше ВАР и потоа покажа на центарот на теренот. Во двете ситуации очигледно немаше офсајд.

До крајот на мечот немаше промена на семафорот, па Реал дојде чекор поблиску до новата титула.

Алавес, пак, е на 3 бода над зоната за испаѓање, го очекува грчевита борба за опстанок.

Прикажи повеќе...

Спорт

Понеделник е „Денот Д“ за „граѓаните“

Објавено пред

Судот за спортска арбитража во Лозана во понеделник во 10.30 часот ќе ја објави одлуката во врска со жалбата на Манчестер Сити за двегодишната забрана за учествувње во европските натпреварувања поради кршење на финансискиот фер плеј.

УЕФА го казни Сити поради кршењето на финансискиот фер плеј, но и поради тоа што Управата на клубот не соработувала со истражителите. Има и финансиска казна од 30 милиони евра за прекршокот направен во периодот од 2012 до 2016 година.

Клубот вложи жалба, а тренерот Пеп Гвардиола очекува промена на одлуката.

„Уверен сум дека и следната сезона ќе играме во Лигата на шампиони, затоа што ги видов аргументите на клубот“ – рече Гвардиола.

Конечната одлука е многу важна за „граѓаните“. Доколку останат без учество во ЛШ, големо прашање е што ќе се случи со најголемите ѕвезди во екипата и на крај на краевите, каква ќе биде судбината на Гвардиола на „Итихад“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пизаро со импресивни бројки го остави Вердер во Бундеслига и рече: Доста е!

Објавено пред

Легендата на Вердер Бремен и на Баерн Минхен, перуанскиот фудбалер, Клаудио Пизаро (41) ги „закачи копачките на клин“.

Германските медиуми ги сумираа бројките што ја одбележаа неговата фудбалска кариера и тие се импресивни.

Негов последен меч беше реваншот од баражот за опстанок во Бундеслигата на кој Вердер одигра 2-2 кај Хајденхајм и остана прволигаш.

Пизаро мечот го проследи од клупата и потоа оди во фудбалска пензија.

Вкупниот број бундеслигашки голови кои ги постигна е 197, на 490 мечеви. На тие ќе се додадат уште 38 во Купот на Германија. Постигна 109 гола за Вердер, 87 за Баерн и само еден за Келн.

Најдраг противник на Пизаро во бундеслигашката кариера е Хамбургер. На 35 меча против нив, постигнал 21 гол. Во кариерата во Бундеслигата помина 21 сезона.

Првпат мрежата во најквалитетната германска лига ја затресе на 12 септември 1999 година, а неговиот последен погодок во Бундеслигата е на 18 мај 2019 година против Лајпциг во последното коло од минатогодишната сезона.

Тој гол го прави најстар стрелец на погодок во германската прва лига, тогаш имаше 40 години и 227 дена.

Пизаро шестпати ја освојуваше Бундеслигата со Баерн Минхен, а со Баварците стигна и до 5 пехари во Купот на Германија. Со минхенскиот клуб ја освои и Лигата на шампиони во 2013 години.

Пехар во Купот освои и со Вердер, во 2009 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет4 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион6 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија8 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија9 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија10 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија10 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија10 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија12 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет12 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ12 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ13 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион14 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија14 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет15 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија16 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија16 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија17 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија1 ден

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија1 ден

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Досие