Контакт

Спорт

Пет навивачи на Хајдук завршија во затвор во Томиславград

Објавено пред

Заради предизвикани нереди на пријателскиот натпревар меѓу клубот Томислав и Хајдук (0:6), во Томиславград приведени и задржани во притвор се пет навивачи на сплитскиот тим.

Заради предизвикани нереди на пријателскиот натпревар меѓу клубот Томислав и Хајдук (0:6), во Томиславград приведени и задржани во притвор се пет навивачи на сплитскиот тим.Во Томиславград, кај нас попознат според претходното име Дувно, Хајдук е на подготовки. Навивачите од групата Торцида уште на полувремето фрлаше тврди предмети кон полицијата, а по мечот го искрши инвентарот на една кафетерија, по што петмината навивачи Ќе ги оладат главите во локалниот затвор.Во недела Хајдук треба да одигра уште една контролна средба против Слога, а полицијата најавува засилени мерки на безбедност./крај/Макфакс/.м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн оди по дуплата круна – вечерва е финалето во Купот на Германија

Објавено пред

Баерн Минхен и Баер Леверкузен вечерва на Олимпискиот стадион во Берлин ќе се борат за трофејот во Купот на Германија. Баерн е најдоминантниот тим во Германија во своите витрини има 19 пехари од Купот, додека Леверкузен само еднаш победиле во ова натпреварување.

Баерн Минхен во финалето ќе биде без Зиле, Алкантара и Толисо, додека кај Леверкузен ќе го нема Белараби.

Оваа сезона која Баерн ја заврши на првото место двата тима забележаа по една победа. Баварците победија во Леверкузен со 4:2, а Баерн им возврати во Минхен со победата 2:1.

Инаку Купот на Германија се игра од 1935 година, со исклучок на паузата од 1943 до 1952 година. Секоја година за трофејот се натпреваруваат 64 екипи.

Баерн има 19 трофеи, Вердер 6, а Ајнтрахт и Шалке по 5.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Роси главен кандидат за клупата на Фиорентина

Објавено пред

Легендарниот капитен на Рома Даниеле Де Роси е главен кандидат за тренер на Фиорентина тврди новинарот Џанлука Ди Марцио.

Де Роси во јануари ја заврши кариерата како играч на Бока Јуниорс. Во Аргентина тој играше шест месеци откако претходно две децении беше во Рома.

Поранешниот италијански репрезентативец никогаш не криел дека сака да работи како тренер.

Покрај Де Роси кандидат за клупата на „виолетовите“ е и Лучано Спалети, но според ДИ Марцио таа опција е помалку веројатна.

Фиорентина игра лошо оваа сезона, на осум кола до крајот на Серија А се наоѓа на 13 место со само шет поени повеќе од Лече кој е во опасната зона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба и Бруно Фернандеш се повредиле по судир на тренинг!

Објавено пред

Ѕвездите на Манчестер јунајтед, Пол Погба и Бруно Фернандеш добиле повреди по судир на тренинг на „ѓаволите“, тврди „Дејли мирор“, а Португалецот го извлекол подебелиот крај во случајниот судир.

Погба и Фернандеш склопија одлично партнерство во последните мечеви на Јунајтед и ќе биде голем удар за тимот на Оле Гунар Солскјер доколку двајцата паузираат пред домашниот дуел со Бурнемаут.

Фернандеш постигна шест гола и додаде четири асистенции во 13 настапи за Јунајтед, додека Погба се врати во добра форма по низата повреди. Јунајтед се на петтото место во Премиер лигата и се во битка да обезбедат пласман во ЛШ, а исто така уште се во игра за титулите од ФА купот и Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет1 час

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет1 час

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет2 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет2 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет3 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион13 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет14 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет15 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ19 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија19 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа21 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија21 час

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ22 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет22 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија23 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет24 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија24 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија1 ден

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие