Контакт

Спорт

Вардар заслужено до есенската титула

Објавено пред

Скопје, 12.12.2011 (Макфакс) – По пет месеци, и одиграни 18 кола, заврши есенскиот дел од првенството во Првата македонска лига (ПМФЛ).

По пет месеци, и одиграни 18 кола, заврши есенскиот дел од првенството во Првата македонска лига (ПМФЛ). Стартот на пролетниот дел од сезоната 2011/2012 од првото место ќе го започне  Вардар, екипа која сеуште не ја има почувствувано горчината на поразот во првенствените натпревари. „Црвено-црните“ есента ја завршија со 13 поебеди и пет нерешени средби и гол разлика 31:7. Единствениот пораз Вардар го доживеа во реванш четвртфиналната пресметка, во купот, со 11.Октомври (1:2), но тој пораз не го спречи пласманот на вардарци во полуфиналето. Вардар одигра пет средби во Купот на Македонија, забележа четири победи и еден пораз. Лидерот во првенството е заслужено на оваа позиција, избраниците на Илчо Ѓоргиоски, имаа константана форма, победуваа против „помалите“ тимови, а не загубија натпревар против директните конкуренти за титулата. Вардар го има најдобриот напад, заедно со Шкендија, и најдобрата одбрана во лигата, заедно со Металург, а Филип Ивановски со 14 погодоци е лидер на листата на стрелците. Во пролетниот дел Вардар ќе стартува со пет бода повеќе во однос на Металург и осум во однос на Шкендија. Токму Металург и Шкендија, според прикажаното и бодовната залиха ќе им бидат единствени конкуренти на „црвено-црните“ во борбата за титулата. Металург полусезоната ја заврши со само еден пораз, од Шкендија во Тетово, екипата на Ѓорѓи Христов, кој го наследи Жикица Тасески, првиот дел го финишираше со убедливата победа од 6:0 над Охрид. Шкендија, актуелниот првак, по 18 рунди, има осум бодови помалку од Вардар и три од Металург. Шкендија во есенскиот дел запиша четири порази (сите во првите десет кола) и тука е причината што екипата од Тетово не е поблиску до Вардар на табелата.  Како сега стојат работите 11.Октомври, Турново, Тетекс, Работнички, Напредок и Охрид ќе се борат за опстанок. Изненадувачки е што во ова друштво се наоѓа Работнички, кој во летните месеци и приреди толку многу радост на домашната фудбалска јавност. Можеби успешниот настап во квалификациите за Лига Европа, и подоцна, допинг аферата, е причината што младиот состав на дебармаалци го загуби ритамот и формата. Серијата од осум последовни порази го сместија Работнички,, во конкуренција на 12 екипи, на деветтата позиција.  Пролетниот дел од сезоната во ПМФЛ ќе стартува на 3.март следната година, Вардар во 19-то коло ќе го пречека Тетекс, додека конкурентите Металург и Шкендија ќе гостуваат во Кратово, кај Силекс, односно во Штип кај Брегалница.  крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Орландо и Бруклин со место во плеј-офот, заврши серијата на Торонто

Објавено пред

Во синоќешните натпревари во НБА лигата за издвојување е победата на кошаркарите на Бруклин Нетс против Сакраменто Кингс со 119-106. Со овој триумф Бруклин си обезбеди место во доигрувањето.

Карис Леверт со 22 поени беше најефикасен во победничката екипа, а 21 на своето конто имаше Харис.

Кај „кралевите“ Богдан Богдановиќ забележа 27 поени и 6 скока.

И покрај синоќешниот пораз на Орландо од Филаделфија со 108-101, „магичните“ повторно обезбедија пласман во плеј-офот. Тобијас Харис и Џоел Ембид постигнаа по 23 поени, а Буркс додаде 22 во победата на Филаделфија.

Прв пораз по рестартот на сезоната во НБА доживеа шампион Торонто Репторс. Бостон ги совлада со високи 122:100.

Најефикасен кај Бостон беше Браун со 20 поени, Тајтум постигна 18, додека Кемба Вокер мечот го заврши со 17 поени.

Резултати од сите ноќешни натпревари: Бруклин – Сакраменто 119-106, Филаделфија 76 – Орландо 108-101, Њу Орлеанс – Вашингтон 118-107, Торонто – Бостон 100-122.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона „десеткувана“ пред мечот на сезоната

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен има големи проблеми со составот пред вечерашниот дуел ос осминафиналето во ЛШ против Наполи, на „Ноу Камп“. Шпанските медиуми јавуваат дека Каталонците ќе бидат ослабени со неиграњето на десетина фудбалери.

Последниот од играчите кои нема да играат на реваншот е Дембеле кој цела сезона се мачи со повреди.

Најголемиот удар за Каталонците е секако неиграњето на Серхио Бускетс, Самуел Умтити и Артуро Видал.

Сепак, позитивно е што на теренот се враќаат Антоан Гризман и Клемент Ленгле.

За мечот против Наполи конкурираат дури 8 јуниори, меѓу кои најпознати се Рики Пуи и Ансу Фати.

Од друга страна, Џенаро Гатузо има неколку неизвесни фудбалери – Манолас, Максимовиќ и Инсиње.

Првиот дуел од осминафиналето во Неапол, пред пандемијата на коронавирусот заврши 1-1, а реваншот е вечерва од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најдобрата сцена по синоќешниот дуел на „Итихад“, легендите сами на терен

Објавено пред

Манчестер Сити е во четвртфинале, Реал се враќа во Мадрид со празни раце по синоќешниот нивни дуел на „Итихад“.

По мечот, камерите на празниот стадион забележаа топ сцена, тренерите на двете екипи, легендите Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола покрај теренот, во опуштен неколкуминутен разговор.

Двајцата тренери заедно имаат освоени 5 титули во ЛШ, ривали на теренот, но нивното пријателство е бесценето.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет32 минути

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија1 час

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет13 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет14 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет15 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет16 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ17 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија20 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет20 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет21 час

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија21 час

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија21 час

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија22 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет23 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет23 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет23 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет1 ден

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет1 ден

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет1 ден

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Досие