Контакт

Спорт

Еврокуп: Пораз за Дамјан, победа за Мејси

Објавено пред

Половичен успех на македонските кошаркарски репрезентативци, Дамјан Стојановски и Џеремаја Мејси, во натпреварите од претпоследното, петто коло, во Еврокупот.

Половичен успех на македонските кошаркарски репрезентативци, Дамјан Стојановски и Џеремаја Мејси, во натпреварите од претпоследното, петто коло, во Еврокупот. Лукоил Академик, во рамките на Е групата, на домашен терен забележа изненадувачки пораз од најслабата екипа во групата, Остенде. Белгискиот тим, во Софија, забележа победа од 77:83. Лукоил Академик во пресрет на последното коло ги загуби сите шанси за пласман во следната рунда. Дамјан Стојановски на паркетот мина 7:32 минути и за тоа време зад своето име запиша 7 поени. За разлика од Дамјан и Лукоил, Џеремаја Мејси и Локомотив Кубан ја декласираа Гран Канарија и веќе изборија пласман во следната рунда. Локомотив победи со 73:51, а Мејси, кој започна во стартната постава, за 34:11 минути на теренот, зад своето име запиша 16 поени, 14 скока и по три асистенции и украдени топки, со што оствари индекс на успешност 28. Локомотив во Е групата е на лидерската позиција со четири победи и еден пораз, зад рускиот тим се Гран Канарија, Банвит и Скајлајнерс. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

Објавено пред

Трагичар во синоќешниот пораз и елиминација на Реал Мадрид уште во осминафиналето во ЛШ беше францускиот дефанзивец Рафаел Варан. Тој беше директен виновник за двата гола на „граѓаните“. Неговите грешки знаеја како да ги казнат и Стерлинг, и Хесус.

По мечот на „Итихад“ разочарувањето кај еден од најдобрите дефанзивци во светот беше големо.

„Сакам да им се извинам на сите, ја преземам одговорноста за сето тоа што се случи. Овој пораз е моја вина и жал ми е поради соиграчите кои дадоа се од себе. На ова ниво на натпреварување, грешки како моите скапо се плаќаат“ рече Варан по мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Екс-напаѓач на Јунајтед доаѓа во Црвена Звезда за 2 милиони евра

Објавено пред

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Италијанецот Федерико Македа (28) најверојатно ќе биде нов играч на белградска Црвена Звезда. Српските медиуми пренесуваат дека „црвено-белите“ за Македа ќе издвојат 2 милиони евра, а останува само да се „испеглаат“ сите формалности од договорот со грчки Панатинаикос.

Македа за екипата каде предводник е Дејан Станковиќ би требало да потпише двегодишен договор со 500.000 евра по сезона плус бонусите кои можат да достигнат и до 300.000 евра. Тоа значи дека српскиот шампион за италијанскиот фудбалер би можел да издвои 1.6 милиони во наредните две сезони.

Македа има понуди и од Саудиска Арабија, но тој сака да остане во Европа. Италијанецот сака преку Звезда да се избори за трансфер во некоја поголема европска екипа.

Минатата сезона за ПАО постигна 12 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Орландо и Бруклин со место во плеј-офот, заврши серијата на Торонто

Објавено пред

Во синоќешните натпревари во НБА лигата за издвојување е победата на кошаркарите на Бруклин Нетс против Сакраменто Кингс со 119-106. Со овој триумф Бруклин си обезбеди место во доигрувањето.

Карис Леверт со 22 поени беше најефикасен во победничката екипа, а 21 на своето конто имаше Харис.

Кај „кралевите“ Богдан Богдановиќ забележа 27 поени и 6 скока.

И покрај синоќешниот пораз на Орландо од Филаделфија со 108-101, „магичните“ повторно обезбедија пласман во плеј-офот. Тобијас Харис и Џоел Ембид постигнаа по 23 поени, а Буркс додаде 22 во победата на Филаделфија.

Прв пораз по рестартот на сезоната во НБА доживеа шампион Торонто Репторс. Бостон ги совлада со високи 122:100.

Најефикасен кај Бостон беше Браун со 20 поени, Тајтум постигна 18, додека Кемба Вокер мечот го заврши со 17 поени.

Резултати од сите ноќешни натпревари: Бруклин – Сакраменто 119-106, Филаделфија 76 – Орландо 108-101, Њу Орлеанс – Вашингтон 118-107, Торонто – Бостон 100-122.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет42 минути

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет54 минути

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија2 часа

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет14 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет14 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет15 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет16 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ18 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија20 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет20 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет21 час

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија22 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија22 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија22 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет23 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет23 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет24 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет1 ден

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет1 ден

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Досие