Контакт

Спорт

Мејси и Самарџиски одат понатаму во Евро купот

Објавено пред

Вечерва, со натпреварите од шестото коло, заврши првата во кошаркарскиот Еврокуп.

dobivaj vesti na viber

Вечерва, со натпреварите од шестото коло, заврши првата во кошаркарскиот Еврокуп. Македонската кошарка, во наредната рунда ќе има двајца свои преставници, Предраг Самарџиски (Лијетувас Ритас) и Џеремаја Мејси (Локомотив Кубан), додека Лукоил Академик на Дамјан Стојановски ги заврши натпреварите. Лукоил, за кој поради повреда не настапи Стојановски, во рамките на Д групата, загуби од директниот конкурент Асвел во Вилебран, по продолжението резултатот беше 69:68. Пласман понатаму, по продолженијата, избори и Арис, кој во рамките на Ц групата, го победи Рудупис со 96:86. Покрај Асвел и Арис, пласманот меѓу најдобрите 16 го заврија Банвит и Локомотив Кубан. Рускиот тим загуби со 79:55, а Џеремаја Мејси постигна 9 поени имаше и 4 скока. Сепак Мејси првиот дел од Еврокупот го заврши како најдбар стрелец со просек од 22,8 поени по натпревар. Високата победа го лансираше Банфит на второто место, додека Гран Канарија ги заврши натпреварите. Лијетувас Ритас на Предраг Самарџиски го сочува максималниот ефект, литванскиот тим како гостин го победи Азомваш 67:74. Самарџиски на паркетот мина 16 минути и имаше 2 поени, 6 скока, 2 асистенции и 4 урадени топки. Лијетувас Ритас заедно со Химки и Спартак Санкт Петербург фазата по групи ја заврши со максимален ефект, шест победи во истот толку натпревари. Пласман меѓу 16 најдобри екипи во Евро купот изборија: Химки, Спартак, Лијетувас Ритас, Гравлен, Будуќност, Крка, Алба, Рига, Доњецк, Валенсија, Бенетон, Нимбурк, Локомотив Кубан, Банвит, Арис и Асвел. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барди дебитираше, минимални порази за Трабзонспор и за Динамо Загреб

Објавено пред

Енис Барди го имаше своето деби во дресот на Трабзонспор на гостувањето против Копенхаген во плејофот за ЛШ. Тој влезе во игра во 58.минута, а неговиот тим загуби со 2:1. Клаесон и Лерагер донесоа предност за Копенхаген, а Трабзонспор намали со голот на Бакасетас во 79.минута.

dobivaj vesti na viber

Динамо Загреб загуби на гости кај Бодо-Глимт со 1:0. Стрелец на победничкиот гол за норвешкиот тим беше Амал Вилијам Пелегрино во 37.минута од мечот.

Глазгов Ренџерс и ПСВ Ајндховен ремизираа 2:2.


Прикажи повеќе...

Спорт

Валтер Мацари ќе седи на клупата на Мароко на СП во Катар

Објавено пред

Селекторската позиција на Мароко по заминувањето на Вахид Халилхоџиќ треба да ја преземе Валтер Мацари. Италијанскиот стратег, како што откриваат медиумите на Апенините, од синоќа е во таа земја на преговори.

dobivaj vesti na viber

Негов последен ангажман беше на клупата на Калјари.

Мацари нема искуство во водење на репрезентации, а најуспешен беше како тренер на Наполи со кој го освои Купот на Италија во сезоната 2011/2012. Една сезона подоцна, тој го предводеше Наполи до титулата вицешампион на Италија.

Мароко на Светското првенство во Катар ќе игра во групата Ф со Белгија, Канада и со Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер без Мхитарјан во наредните три седмици

Објавено пред

Италијанскиот калчолигаш Интер потврди дека ерменскиот репрезентативец Хенрик Мхитарјан заработил повреда и засега останува надвор од тимот. 33-годишниот играч од средниот ред беше доведен во клубот минатиот месец од Рома.

dobivaj vesti na viber

Мхитарјан беше меѓу замените на гостувањето кај Лече во првото коло од новата сезона во Серија А, но влезе во игра во 57. минута на местото на Марсело Брозовиќ.

По мечот, сепак, стана јасно дека Ерменецот има истегнување на мускулот и ќе се опоравува меѓу две и три седмици.

Минатата сезона во тимот на Рома, Хенрих Мхитарјан забележа 44 натпревари, на кои постигна пет гола и забележа девет асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува Јонхап. Лансирањето се...

Свет29 минути

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија13 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ14 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија17 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија19 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија19 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија19 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија20 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија22 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион23 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија24 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија1 ден

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа1 ден

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа1 ден

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа1 ден

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија2 дена

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија2 дена

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија2 дена

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...