Контакт

Спорт

IFFHS: Македонското првенство на 54-то место

Објавено пред

Македонското фудбалско првенство се наоѓа на делба на 54-то место, на националните шампионати, според Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (IFFHS).

Македонското фудбалско првенство се наоѓа на делба на 54-то место, на националните шампионати, според Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (IFFHS). Првата македонска фудбалска лига со 326 бода го дели 54-то место заедно со националните првенства Литванија и Унгарија. Пред домашното фудбалско првенство, се наоѓаат шампионатите на Сингапур и Тунис. Што се однесува на националните првенства, на земјите од поранешна Југославија, пред македонскиот шампионат се наоѓаат првенствата на Србија (40 место), Словенија (44 место) и Хрватска (51 место), додека зад домашниот шампионат се првенствата на Босна и Херцеговина (100 место) и Црна Гора (104 место). Според IFFHS, насилна лига на светот е шпанската Примера, а веднаш зад неа е англиската Премиер лига. Покрај овие две првенства, во Топ 10 се наоѓаат националните шампионати на Бразил, Португалија, Франција, Германија, Италија, Аргентина, Холандија и Чиле.  крај/iffhs.de/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нани: Гладувавме, во куќите имавме глувци и гуштери!

Објавено пред

Португалскиот фудбалски интернационалец во редовите на Орландо, популарниот Луис Нани за порталот „Players Tribune” ја раскажа својата животна приказна, пред сè за детството. Нани е роден во Португалија, но како и поголемиот дел од Португалците, неговото потекло е од Зеленортските Острови.

„Приказната почнува во моментите додека гладувавме. Еден ден како дете се уверив дека Бог ме одбрал мене да бидам фудбалер. Живеев со мајка и со 8 браќа и една сестра во куќа која имаше дупки на подот од кои излегуваа глувци и гуштери. Немавме што да јадеме, се боревме за живот“, раскажува Нани.

Гладот не е наивна работа, многу деца секој ден умираат од глад во светот, а Нани објасни како успеал да се извлече од ситуацијата.

„Кој почувствувал глад, до толку устата да ви биде сува, а телото да е толку слабо да не можете ништо да правите, тој знае за што зборувам. Еден ден мојот брат доби идеја, смисли да одиме во богатиот дел на Лисабон и да бараме храна. Пауло знаеше дека ќе имаат вишок храна и ќе ни дадат крекери, супа, леб. Стекнавме и по некој пријател. Им се допаднавме затоа што не крадевме, бевме чесни. Еден ден додека игравме фудбал, Пауло влезе во локална пицерија и побара пица, па луѓето набрзо потоа му донесоа цела пица, само за нас. Бев најсреќната личност на светот. Луѓето ќе помислат дека претерувам, но и ден денес го чувствувам вкусот на таа пица“ – раскажа Нани.

Прикажи повеќе...

Спорт

Далиќ ќе ги предводи „коцкастите“ и во Катар, во 2022 година

Објавено пред

Селекторот на фудбалската селекција на Хрватска, Златко Далиќ останува на клупата на „коцкастите“. Иако неговиот договор истече минатиот месец и делуваше дека сака да ја напушти хрватската фудбалска селекција, сепак светскиот вицешампион од Русија и наредните две години останува на клупата на Хрватска.

Далиќ добиваше милионски понуди од азијски репрезентации, но на крајот се одлучи за татковината.

До крајот на овој месец се очекува официјалното продолжување на договорот. Ако нема промени во меѓувреме, тој ќе биде на кормилото на „коцкастите“ и на ЕП во 2021 година, но и на СП во Катар 2022 година, секако доколку Хрватска обезбеди пласман.

Златко Далиќ и понатаму ќе има годишна плата од 1.5 милиони евра, информираат хрватските медиуми.

На 30 натпревари како селектор на Хрватска, има 18 победи, 5 нерешени и 7 порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија извиси за вајлд карта за СП, профитираа Полска и Русија

Објавено пред

Светската ракометната федерација (ИХФ) ги додели двете вајлд карти за Светското првенство што идната година во јануари ќе се одржи во Египет, но Македонија не е меѓу среќниците. Привилегирано учество на Мундијалот ќе има за Полска, односно за Русија.

Иако Македонија, според резултатите од последниот европски шампион, беше најблиску до вајлд картата, сепак челниците на светскиот ракомет не мислеа така.

„ИХФ доби апликации за вајлд-карта од неколку федерации. При решавање и носење на одлука во целиот процес земени беа предвид генералниот развој на ракометот во конкретната земја, глобалниот ефект врз ракометот кој би го имало доделувањето на вајлд-карта на конкретната земја, но исто така и економските причини, особено во време на Ковид-19“ – велат од ИХФ.

Полска на последното ЕП заврши на 21 место, а Русија беше една позиција зад нив.

Иако во Македонија ракометот е спорт број 1, сепак ИХФ бара „голем пазар“, а нашата земја не е тоа.

Македонија ќе пропушти Мундијал првпат по цели 10 години. Последен пат отсуствувавме од СП во Шведска, во 2011 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија3 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија3 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија5 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ5 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија6 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет7 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион7 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион9 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет10 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион10 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ11 час

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија11 час

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион12 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија13 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион13 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија14 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион23 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион1 ден

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион1 ден

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Досие